Zabawka dla niemowlaka - jaką wybrać

Zabawki nie służą jedynie do zabawy. Dzięki nim maluchy naprawdę dużo się uczą! Dlatego tak ważne jest, aby nie sięgać po rzecz pierwszą z brzegu, ale dokładnie ją obejrzeć przed zakupem. Zwróćmy uwagę nie tylko na funkcje zabawki, ale i na to, jak została wykonana.

To nie taka zwykła rzecz

Warto pamiętać, że to, co dajemy dziecku do zabawy, wpływa na jego rozwój. Mądrze wybrane zabawki stymulują zmysły malucha, wspierają też rozwój motoryki czy równowagi. Pierwszy rok życia to ciągły rozwój, właściwie każdego dnia niemowlę zaskakuje nas nowymi umiejętnościami. Warto go wspierać w tej nauce, zachęcać do odkrywania - zabawki to coś, co sprawdzi się do tego idealnie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając zabawkę, zwracamy uwagę na to, jak wygląda, jakie ma możliwości. W pierwszej kolejności powinniśmy jednak sprawdzić czy jest bezpieczna, czy w ogóle możemy myśleć o tym, czy podarować ją dziecku. Nie powinniśmy kupować zabawek, które nie mają żadnych metek, o których właściwie nic nie wiadomo. Sprawdzajmy wykonanie - czy jest dobrze sklejona, czy nie odstają żadne ostre elementy, czy nie zaczyna się pruć. Zabawki dla najmłodszych nie powinny mieć elementów, które dziecko może odczepić i połknąć czy włożyć do nosa lub ucha (zwróć uwagę czy mają one szanse wypaść na przykład z grzechotki).

Zobacz, czy zabawka jest kompletna, czy zawiera wszystkie niezbędne elementy (brak niektórych może nie tylko uniemożliwiać korzystanie z danej rzeczy, ale i zagrażać bezpieczeństwu - na przykład, gdy brakuje osłony baterii). Ważny jest materiał, z którego wykonana jest zabawka - musi on być odporny na uszkodzenia, nie może zawierać szkodliwych substancji, nie może mocno pachnieć. Pamiętajmy, że właściwie wszystko ląduje w buzi malucha, zanim sięgniemy po jakiś przedmiot, który trafi w ręce bobasa, sprawdźmy czy nic się nie stanie, gdy maluch ją "spożyje" - czy nie będzie mógł niczego połknąć, czy farby użyte do ozdobienia zabawki są bezpieczne.

Dla bezpieczeństwa najmłodszych, grzechotki i gryzaki Chicco zostały pozbawione elementów malowanych.

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

  • musi mieć taki rozmiar, aby maluch nie mógł jej połknąć czy włożyć do ucha lub nosa
  • nie może być wykonana z niebezpiecznych materiałów – na przykład dopuszczalne są bezpieczne lusterka, a nie takie wykonane ze szkła
  • pluszowe zabawki muszą mięć miękkie wypełnienie
  • jeśli zabawka ma sznurek lub tasiemkę, dopuszczalna długość to 220 mm (nie może dać się owinąć wokół szyi)

Obejrzyj oznaczenia

Zabawka, aby została dopuszczona do obrotu, musi mieć specjalne oznaczenia. Niezbędne minimum to oznaczenie CE (mówi o tym, że dany przedmiot został wyprodukowany zgodnie z europejskimi normami) i norma EN 71 (określa wymogi bezpieczeństwa dla zabawek), a także informacja o grupie wiekowej. Na opakowaniu powinno znaleźć się jednak więcej danych, m.in.:

  • nazwa i adres producenta
  •  informacja o przeznaczeniu zabawki
  • ostrzeżenia, na przykład te dotyczące wieku czy konieczności nadzoru zabawy przez dorosłych
  • instrukcja obsługi w języku polskim (m.in. z informacją dotyczącą montażu czy rodzaju baterii)
  •  informacja o sposobie czyszczenia i użytkowania zabawki

Dzięki tym informacjom będziemy wiedzieć nie tylko, że zabawka przeszła różnorakie testy, dowiemy się także, jak ją konserwować, aby dobrze i długo służyła dziecku.

O tym pamiętaj po zakupie

Jak już wspomnieliśmy, zabawki często lądują w buzi malucha. Ale to nie jedyne "przygody", jakie mogą je spotkać - mogą wypaść z wózka na spacerze, zostać ubrudzone jedzeniem, może się na nie ulać podczas zabawy. Na pluszakach dodatkowo zbiera się kurz. Dlatego, kupując rzecz dla dziecka, powinniśmy sprawdzić, czy możemy ją wyczyścić (umyć mokrą ściereczką, czy po prostu uprać w pralce), a już po zakupie - pamiętać, aby to robić regularnie.

Zabawki z serii First Dreams lub First Love od Chicco możemy z powodzeniem prać w pralce (po wyjęciu elementów świetlnych), dzięki czemu utrzymamy je w czystości.

Zabawka dla niemowlakaZabawka dla niemowlaka fot. materiały partnera

Pamiętaj także, aby zabawki oglądać nie tylko w sklepie, ale i wtedy, gdy bawi się nią nasze dziecko - zwróć uwagę czy nie odpadły od niej żadne elementy, czy się nie uszczerbiła itp.

Na co zwracać uwagę?

Gdy już sprawdzimy, czy zabawka jest dobrze wykonana i bezpieczna, przyjrzyjmy się jej funkcjom. Jeśli zabawka ma dźwięk, sprawdźmy jego natężenie czy można go regulować i - w razie potrzeby - wyciszyć w dowolnym momencie. Warto także sprawdzić ostrzeżenia, być może zabawka jest na tyle głośna, że można jej używać jedynie na zewnątrz.

Postaw na wielofunkcyjność

Wybierając zabawki dla niemowlaka, zwróć uwagę na te wielofunkcyjne. Nie tylko pozwolą zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu, ale i będą atrakcyjniejsze dla malucha. W zależności od potrzeb będzie mógł wykorzystywać różne funkcje, nie znudzi mu się przez długi czas, bo ciągle będzie mógł korzystać z nowych rzeczy.

Karuzela na łóżeczko Next2Dreams Chicco sprawdzi się nie tylko wieczorem, podczas zasypiania, ale i... na spacerze. Wszystko dzięki zdejmowanemu panelowi, który można odczepić od karuzeli i wykorzystywać poza łóżeczkiem. Zabawką, która sprawdzi się zarówno w domu, jak i poza nim jest też Kubeczkowa wieża 2w1 od Chicco. To sorter kształtów i klocki różnej wielkości w jednym, ale także przedmiot, który umili kąpiele czy zabawy w piaskownicy.

Zabawka dla niemowlakaZabawka dla niemowlaka fot. materiały partnera

Wielofunkcyjną zabawką, która zostanie z dzieckiem na dłużej jest Pchacz Wesołe Zakupy Chicco - ułatwi stawianie pierwszych samodzielnych kroków, ale nie tylko! To sorter kształtów, koszyk na zakupy, który ułatwi zabawę w odgrywanie ról i zabawka językowa w jednym.

Zabawka idealnie dopasowana

Oczywistą rzeczą, o której często zapominamy, jest dopasowanie zabawek do potrzeb dziecka. Często wybieramy zabawki na wyrost - i o ile sięgamy po taką, która faktycznie rośnie razem z dzieckiem (wraz ze zdobywaniem kolejnych umiejętności, maluch odkrywa inne jej funkcje), to wybieranie takich, z których szkrab będzie umiał skorzystać dopiero za rok czy dwa mija się z celem. Na które zabawki zwracać uwagę w poszczególnych miesiącach życia malucha?

Dla noworodków sięgaj po zabawki w wyrazistych, kontrastowych kolorach. Jego zmysły będą stymulowały także delikatne grzechotki, które można założyć na kostki lub nadgarstki. Nowonarodzony maluch nie dostrzeże jeszcze karuzeli zawieszonej na łóżeczku, ale delikatne dźwięki i efekty świetlne pomogą go utulić. Sprawdzą się także różnego rodzaju projektory czy pozytywki.

Od pierwszych miesięcy życia sprawdzi się także mata edukacyjna. Noworodek będzie ćwiczył swój wzrok, kilkumiesięczny maluch będzie motywowany do przekręcania na boki. Muzyczna mata Dżungla Chicco zachęca także szkraba do leżenia na brzuszku i odkrywania różnych funkcji.

Około czwartego miesiąca dziecko zaczyna chwytać przedmioty - na początku jest to tzw. małpi chwyt. Warto podsuwać mu zabawki, które będą pomagały rozwijać motorykę, aby chwyt stawał się coraz delikatniejszy i bardziej precyzyjny. Sprawdzą się zabawki o różnej fakturze, wydające dźwięki, z elementami, które można chwytać. To czas, kiedy możemy kupować różne grzechotki czy szeleszczące zabawki.

Zabawka dla dzieckaZabawka dla dziecka fot. materiały partnera

Okolice szóstego miesiąca to czas, gdy przebija się pierwszy ząbek (ząbkowanie zaczyna się między 4 a 12 miesiącem) - to czas, aby wręczyć dziecku gryzak, którym będzie masował swoje obolałe dziąsła. Te od Chicco mają różne kształty i faktury, łatwo je chwycić i - co najważniejsze - odpowiednio ułożyć w buzi.

Mniej więcej w tym samym czasie dziecko zaczyna siadać - zmiana pozycji to większe pole do popisu, maluch więcej widzi, a mając wolne dwie ręce, może skupić się na zabawie, a nie na podpieraniu. Brzdącowi wielką frajdę sprawimy na przykład dając mu różne akcesoria do kąpieli. Morskie zwierzątka Chicco można wykorzystywać na wiele sposobów, układając je jedną na drugiej, przelewając w nich wodę czy łączyć i tworzyć pływającego po powierzchni wody "węża".

To też dobry czas, aby podsuwać dziecku różne interaktywne zabawki, które będą wspomagały rozwój mowy. Miś okazujący uczucia Chicco nie tylko nauczy malca nowych słów, ale też oswoi go z obcym językiem (jest w dwóch wersjach językowych). To najbardziej naturalna metoda, dająca duże efekty - umysł dziecka jest niezwykle chłonny, a nauka przez zabawę jest najskuteczniejsza.

Gdy maluch coraz chętniej staje i próbuje się przemieszać, prezentem, który go ucieszy będzie pchacz. Dzięki niemu będzie mógł ruszyć dalej niż pozwala na to zasięg regału czy kanapy. Grający pchacz od Chicco może z powodzeniem wykorzystywać siedzący maluch, który będzie bawił się dołączonym sorterem kształtów, a gdy zacznie się przemieszczać, zabawka będzie stabilnym podparciem.

Okolice pierwszych urodzin to czas na różnego rodzaju sortery kształtów i zabawki edukacyjne. Maluchy coraz dłużej potrafią skupić się na wykonywaniu jednej czynności, chętnie odkrywają nowe funkcje i powtarzają na przykład słowa piosenek czy wierszyków. Spodobają im się na przykład Puzzle domek od Chicco - to nie tylko układanka, ale i "nauczyciel". Dzięki niemu dzieci  poznają m.in. nazwy zwierząt i ich odgłosy, nauczą się liczb i kolorów.

Nie zapominajmy o tym, że dzieci potrzebują zabawek do rozwoju także po pierwszych urodzinach. Starszakowi podsuwajmy różne układanki, wybierajmy zabawki otwarte czy takie, które będą rozwijały umiejętności ruchowe malca.

***

Zobaczcie inne zabawki dla niemowlaka od Chicco