Prezenty na roczek - co wybrać dla małego jubilata?

Pierwsze urodziny to wyjątkowe wydarzenie, a maluchowi chcemy podarować coś specjalnego. Wielu urodzinowych gości decyduje się na zabawki, jednak nie chcą sięgać po te przypadkowe - dokładnie analizują ich funkcje i przeznaczenie. Na które warto zwrócić uwagę i o czym pamiętać?

Zanim kupisz coś dziecku, porozmawiaj z jego rodzicami. Może mają już upatrzone rzeczy albo potrzebują czegoś konkretnego? Oni najlepiej znają potrzeby swojego malucha, są też świadomi swoich możliwości dotyczących przechowywania różnych sprzętów, a - nie oszukujmy się - te dziecięce mogą zajmować "trochę" miejsca. Pierwsze urodziny to także doskonała okazja na prezenty składkowe. Zamiast kupić kilka mniejszych rzeczy, możemy złożyć się w kilka osób i podarować dziecku coś większego, na co normalnie byśmy sobie nie pozwolili.

Wybierając prezent dla malucha chętnie sięgamy po zabawki - jesteśmy w stanie coś wybrać, nawet, jeśli sami nie jesteśmy rodzicami i nie do końca orientujemy się w najnowszych dziecięcych trendach. Co może spodobać się roczniakowi?

Jeździki i pchacze - dla małego odkrywcy

Pierwsze urodziny często pokrywają się z początkami samodzielnego chodzenia. To czas, gdy maluch coraz częściej decyduje się przemierzać świat na dwóch nogach, a nie na czworakach. Pchacz to coś, co da dziecku oparcie i pomoże w nauce chodzenia - szkrab będzie mógł odejść dalej, niż pozwalał mu na to regał czy inne oparcie, a z biegiem czasu pchacz będzie służył mu jedynie jako awaryjne wsparcie.

Jeździki to coś wielofunkcyjnego, co może być wykorzystywanego na wiele sposobów. Dziecko może na nich siedzieć i odpychać się nóżkami, może podpierać się o niego, stawiając pierwsze kroki, czy być wożonym przez rodziców. W dodatku to często małe centra aktywności, maluch może bawić się nimi po prostu siedząc.

Jeździk 4w1 Quattro od Chicco to pomysł na prezent, który będzie wykorzystywany przez długi czas. Dziecko może bawić się w nim siedząc, wykorzystując jeździk jako bujak, może być wożone w nim przez rodzica, może go wykorzystywać jako pchacz i jako jeździk. Dodatkową atrakcją jest odczepiany panel dźwiękowy, którym maluch może bawić się w dowolnym miejscu.

Wielofunkcyjną zabawką od Chicco jest także Interaktywny konik RODEO - może on być wykorzystywany jako konik na biegunach albo jako jeździk. Maluchom spodobają się także inne możliwości zabawki – konik wydaje dźwięki, można go nakarmić marchewką.

Zabawką, która spodoba się zaczynającemu przygodę z chodzeniem maluchowi będzie Pies Detektyw od Chicco. To nie tylko podparcie (dzieciom, które niedawno zaczęły chodzić, często wystarcza, że trzymają coś w ręku), ale i wciągająca aktywność - trzeba odszukać ukrytą kość. Czujniki ukryte w kości i w pchaczu sprawiają, że zabawa w "ciepło-zimno" wchodzi na kolejny poziom. Dzięki temu maluch będzie ćwiczył samodzielne przemieszczanie się na dwóch nogach, mając przy tym wielką frajdę.

Prezenty na roczekPrezenty na roczek fot. materiały partnera

Zabawki edukacyjne i językowe

Nauka przez zabawę? Oczywiście! Rozwijające i stymulujące zabawki powinniśmy podsuwać nie tylko niemowlętom. Dzięki zabawkom dzieci m.in. powiększają zasób słownictwa, uczą się związków przyczynowo-skutkowych, czy odpowiedniego chwytania. Pierwsze lata życia to także doskonały czas na naukę języków, a dzięki piosenkom i wierszykom wygrywanym przez zabawkę jest to czymś naturalnym - maluch nie wie, że się uczy, a przyswaja mnóstwo nowych zwrotów.

Jeśli masz ochotę podarować roczniakowi zabawkę edukacyjną, może zainteresować cię Miś Podróżnik od Chicco. To nie tylko sympatyczny kompan dziecięcych aktywności, ale także dobry nauczyciel. Dzięki niemu maluch nauczy się m.in. cyfr, kolorów czy kształtów, ale nie tylko w języku polskim, ale i angielskim. Miś opowiada różne historie, a każda z nich jest wspaniałą przygodą i szansą na poznanie wielu nowych rzeczy.

Prezenty na roczekPrezenty na roczek Materiał promocyjny Partnera

Coś dla małych naśladowców

Dzieci uwielbiają robić to, co dorośli - to prawda stara jak świat. Jeśli podarujesz maluchowi zabawkę, dzięki któremu będzie mógł naśladować zachowania starszych, wszyscy będą zadowoleni. Rodzice, bo w końcu szkrab nie będzie podbierał im telefonu, czy wyrzucał garnków z kuchennej szafki, a maluch - bo w końcu będzie miał swoje "dorosłe" sprzęty.

Co wszystkim się podoba? Zabawa w naśladowanie. Dzięki Wesołemu Warzywniakowi od Chicco dziecko będzie mogło zaprosić cię do swojego sklepiku z warzywami i owocami. To nie tylko świetna zabawa, ale i nauka. Zabawka jest dwujęzyczna, maluch dzięki niej pozna angielskie słowa. Nauczy się też piosenek, a swoją wiedzę będzie mógł sprawdzić w quizie.

Prezenty na roczekPrezenty na roczek fot. materiały partnera

Zabawę i naukę łączy w sobie także Baby Prof od Chicco. To zabawka inspirowana metodą Montessori. Dzięki niej maluch poznaje literki - nie tylko widzi, jak wyglądają, może je także dotknąć, poznać ich kształt, śledząc go paluszkiem. Chociaż polecana jest starszym dzieciom, będzie także doskonałym prezentem na roczek. Na początku maluch będzie mógł dopasowywać litery do odpowiednich pól na tarczy. To świetny wstęp do nauki czytania, ale nie tylko. Zabawka jest dwujęzyczna, uczy poprawnej wymowy także w języku angielskim.

Prezenty na roczekPrezenty na roczek fot. materiały prasowe

Zabawki grające - to zawsze strzał w dziesiątkę

Z czym kojarzą się zabawki dla najmłodszych? Z różnymi melodyjkami! Dzieci uwielbiają dźwięki, poruszanie się w ich rytm to coś, co robią naturalnie.

Maluchom spodobają się zabawki, które i grają "same", i można samemu tworzyć różne melodie. Dzięki temu będą mogli stawać się muzykiem, który daje koncert, ale i tancerzem, który podbija scenę. Serca maluchów zdobędą zabawki od Chicco - Pianino DJ Scratchy i Gitara. Pozwalają one na tworzenie własnej muzyki, ale mają też wgrane melodie, w różnych stylach. Światełka, które zmieniają się zgodnie z rytmem będą idealnym uzupełnieniem koncertu.

Wybierając zabawkę grającą, pamiętajcie, aby nie zrobić niedźwiedziej przysługi rodzicom malucha. Melodie wygrywane przez cały dzień mogą odnieść odwrotny do zamierzonego skutek, a "grajki" mogą zostać schowane w głąb szafy. Dlatego zwróć uwagę na to, czy zabawka ma regulację dźwięku i czy można ją - w razie czego- w każdej chwili wyłączyć. Rodzice będą ci wdzięczni.

Prezenty na roczekPrezenty na roczek fot. materiały partnera

Coś do wkładania i przekładania

Dzieci uwielbiają wkładać, przekładać, układać... To coś, co wiele z nich może robić w nieskończoność. Dobrym pomysłem na roczek są zabawki, które im to umożliwią. Sortery i maty to coś, co można wykorzystywać na wiele sposobów, to zabawki otwarte, do których instrukcja obsługi jest w głowie maluszka. Dorosłym często wydają się one zbyt zwyczajne, jednak kryją w sobie wielki potencjał, który dzieci na pewno docenią.

Dzięki sorterowi Domek Zwierząt od Chicco najmłodsi będą uczyli się dopasowywania kształtów, ale ta zabawka ma więcej możliwości. Poszczególne elementy mogą być wykorzystywane samodzielnie - klocki-zwierzątka mogą być karmione, a bryły można ustawiać jedna na drugiej. Klucze dołączone do sortera mogą stać się przenośną zabawką, która może być używana w awaryjnych sytuacjach, np. w kolejce w przychodni.

Maty, które kojarzą nam się głównie z leżącymi maluchami, sprawdzą się także u starszaków. Będą nie tylko miejscem, w którym można się bawić, ale i zabawką samą w sobie. Mata Piankowa Puzzle Liczby od Chicco ma wyjmowane elementy, dzięki którym maluch pozna liczby, nauczy się ich kolejności - pozwolą na to kształty poszczególnych części, które trzeba dopasować w odpowiednie pola. 

Zabawki na wyrost...

Wybierając prezent na roczek możesz pomyśleć także o zabawkach, które będą służyły dziecku dłużej. Będzie mogło się nimi oczywiście bawić już gdy zdmuchnie pierwszą świeczkę, ale w pełni możliwości sprzętu wykorzysta później. Taką zabawką jest Fit&Fun Gra w Klasy od Chicco. Dla roczniaka będzie to przede wszystkim interaktywna mata, pełna dźwięków i odgłosów zwierząt. Będzie mógł też obserwować rodziców, którzy dzięki zabawce będą mogli przypomnieć sobie czasy swojego dzieciństwo. Gdy dziecko będzie już pewnie stało i przemieszczało się na dwóch nogach, może odkryć kolejne funkcje Fit&Fun Gry w Klasy. Bo to nie tylko dobrze znana gra, ale i inne aktywności - każde pole jest propozycją innego ćwiczenia (lub szansą na odpoczynek). To zabawka, którą możemy wykorzystywać zarówno w pojedynkę, jak i do zabawy w grupie.

Im starsze dziecko, tym bardziej będzie kombinowało - będzie umiało coraz więcej, będzie bardziej pewne swoich ruchów. Dlatego nie bój się sięgać po zabawki z większej grupy wiekowej, ale zwróć uwagę, czy na pewno i maluch znajdzie w niej coś dla siebie. Nawet, jeśli nie wykorzysta jej teraz w pełni, dobrze by było, aby mógł się nią choć trochę pobawić.

Prezenty na roczekPrezenty na roczek fot. materiały partnera

... i te, o których możesz pomyśleć już wcześniej

Są zabawki, które możesz podarować dziecku przed jego pierwszymi urodzinami, a którymi będzie się bawić i po nich. Dobrym przykładem jest Miś okazujący uczucia od Chicco. Na początku może być po prostu przytulanką, dzięki której dziecko będzie poznawało różne faktury. Na brzuchu misia jest światło, które zmienia kolor w zależności od emocji - dla niemowlęcia może być nocnym sprzymierzeńcem, starszakowi pomoże zrozumieć jego uczucia. Bo dzięki tej zabawce dzieci mogą nauczyć się rozpoznawać emocje, nazywać je, okazywać za pomocą gestów. Historie opowiadane przez misia malca ukołyszą do snu, dla roczniaka (i starszego dziecka) będą wartościową lekcją.

***

Zobacz wszystkie prezenty na roczek od Chicco