Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlęcia - co jest naprawdę ważne, a czego warto mu oszczędzić

Młode mamy często boją się, że gdy pominą pewien etap, jakiś punkt opisany w poradniku, zawali się świat. Są rzeczy, na które warto zwracać uwagę, ale są też takie, które spokojnie możemy odpuścić.

O czym warto pamiętać?

  •  Zadbaj o kikut pępowiny

Pozostałości po pępowinie nie możemy pozostawić samej sobie - brak higieny może skutkować zakażeniem bakteryjnym. Obecnie zaleca się tzw. suchą pielęgnację pępka (nie wykorzystujemy roztworu alkoholu etylowego). Jak powinniśmy dbać o kikut? Przede wszystkim - unikać moczenia. Jeśli się nie uda, trzeba go dokładnie osuszyć. W przypadku, gdy kikut się zabrudzi, należy przemyć go wodą z mydłem lub specjalnie do tego przeznaczonych chusteczek i - oczywiście - osuszyć. Najlepiej robić to oddzielnym ręcznikiem lub pieluchą tetrową albo ręcznikiem papierowym. Kikut pępowiny przed bakteriami możemy zabezpieczać preparatami antyseptycznymi. Kikut pępowiny zazwyczaj odpada w ciągu tygodnia od porodu.

  • Pielęgnacja miejsc intymnych

Zdania dotyczące codziennej kąpieli są podzielone - jedni specjaliści zalecają mycie co wieczór, inni są za tym, by robić to jedynie co kilka dni. Wszyscy są jednak zgodni - miejsca intymne wymagają regularnej pielęgnacji. Nawet, jeśli nie urządzasz dziecku kąpieli, dokładnie umyj okolice pieluszkowe. Możesz do tego użyć dużych wacików higienicznych i ciepłej wody z mydłem. Pamiętaj, że dziewczynki należy podmywać od narządów intymnych w kierunku odbytu, a nie odwrotnie.

  • Codzienna higiena

Codziennie warto także przemyć twarz malucha i miejsca, w których mógł się zebrać pokarm (np. pod szyją). Kąpiel można maluchowi zafundować w zależności od potrzeb każdego dnia lub nieco rzadziej. W upalne dni dobrze jest umyć całe ciało.

  • Ciemieniuchy nie zostawiaj samej sobie

Wydaje nam się, że dotyczy jedynie noworodków, a często pojawia się znacznie później. Sposoby na ciemieniuchę? Przede wszystkim zmiany trzeba natłuszczać i delikatnie je wyczesywać. Oczywiście sposób pielęgnacji zależy od stopnia nasilenia, ale najczęściej wystarczą oliwka i miękka szczotka. Łusek nie możemy zeskrobywać na siłę z dziecięcej główki.

  • Nawet najlepsza pieluszka nie może być na pupie całą dobę

Jednorazowe pieluszki są bardzo chłonne, ale to nie znaczy, że nie musimy ich zmieniać. Sucha pieluszka powinna pojawić się po każdym oddaniu moczu i stolca- wtedy nie będziemy podrażniać delikatnej skóry malucha. Oczywiście często zdarza się, że nie wiemy, kiedy maluch zrobi siusiu (z kupą częściej wszystko jest od razu jasne) - ważne, by nie dopuścić do sytuacji, że pieluszka ciąży między nóżkami dziecka.

  • Nie zapominaj o okolicach pieluszkowych

Nie musimy używać maści na odparzenia, gdy nie ma ich na skórze, ale to nie znaczy, że pupy nie powinniśmy pielęgnować. Dobrze jest, aby maluch mógł w ciągu dnia pobyć trochę bez pieluszki, aby skóra odetchnęła. Prewencyjnie możemy używać kremów przeciwko odparzeniom.

embed

Tego lepiej dziecku zaoszczędź

  • Nadmiar szkodzi, naprawdę

Wydaje ci się, że mnogość kosmetyków to najlepszy wybór? Wręcz przeciwnie - im ich mniej, tym lepiej. NIVEA BABY Mój pierwszy krem to produkt, którego można używać od pierwszego dnia życia. Sprawdzi się nie tylko do smarowania twarzy maluszka, ale i do pielęgnacji całego ciała. Krem ma lekką konsystencję, łatwo się rozprowadza i szybko wchłania, nie pozostawia też tłustego filmu na skórze. Można go używać do domowej pielęgnacji, ale także w niezbyt mroźny dzień przed wyjściem na spacer - chroni skórę dziecka przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, wspiera też naturalną barierę ochronną skóry. Jeden produkt wystarczy, aby kompleksowo i starannie zadbać o delikatną skórą maluszka.

  • Lepiej za ciepło niż za zimno? Nie!

Gdy maluszek pojawia się w domu, zamykamy wszystkie okna, boimy się wpuścić do domu choć trochę świeżego powietrza. A to błąd! Nikt nie mówi o tym, że noworodek ma stać w przeciągu, ale jeśli na dworze jest upalne lato, to otwórzmy okno, tak jak byśmy to normalnie zrobili.

Malca nie należy także ubierać zbyt ciepło - temperaturę ciała sprawdzamy na karku, a nie dotykając jego rączek czy nóżek. Leżącemu szkrabowi załóżmy jedną warstwę więcej, niż my mamy na sobie, ale gdy zacznie już "biegać", ubierajmy go podobnie do siebie.

Przegrzanie nie jest niczym dobrym, może psuć nie tylko samopoczucie dziecka, ale i prowadzić do różnych problemów ze skórą.

  • Zrezygnuj z tego, co może podrażniać skórę

Nie jest związane stricte z pielęgnacją, ale może bardzo podrażniać wrażliwą skórę malca - metki i niewygodne ubrania. Dobrze jest dokładnie uciąć z dziecięcych ubranek wszystkie długie i sztywne metki ("dokładnie" to słowo-klucz, pozostałości mogą drażnić bardziej niż sama metka).

Ubranka dla malucha powinny być wygodne, na sztywne spodnie i strojne sukienki przyjdzie jeszcze czas. Teraz sięgaj po te wykonane z naturalnych materiałów, które nie krępują ruchów. Zwróć też uwagę, aby nie miały mocnych gumek (w pasie lub na dole nogawek).

Gdy w domu pojawia się dziecko, mamy ręce pełne pracy. Ale są rzeczy, z których możemy zrezygnować i... wszystkim to wyjdzie na dobre.