Lepiej niż tłumaczenie zadziała... bajka. Bohaterowie animacji mają wielki wpływ na dzieci. Warto to wykorzystać

Mówisz, mówisz i nic? Spróbuj pokazać. Przecież bohaterowie wielu bajek też chodzą do przedszkola, też czasem marudzą i nie zawsze postępują, jak należy. I ich bliscy także tłumaczą im, co jest dobre, a co złe. Zamiast złościć się, że znów nic nie wyszło z twoich wyjaśnień. włącz dziecku bajkę.

Nie chce się bawić z kolegą, który nie rozumie zasad gry, uważa, że młodszy brat nie jest odpowiednim partnerem do „dziewczyńskich” aktywności, nie rozumie, że papierek rzucony obok śmietnika nie jest papierkiem wrzuconym do śmietnika, a bez współpracy z innymi czasem nie będziemy mogli osiągnąć celu. To tylko niektóre problemy, które mogą pomóc rozwiązać bohaterowie animacji. Oni także się z nimi zmagają i pokazują, co warto robić, a czego lepiej unikać.

Mądrze wybieraj bajki

To, co będą oglądać dzieci, w dużej mierze zależy od nas, dorosłych. To my poznajemy najmłodszych z kolejnymi tytułami - zamiast włączać przypadkowe, skupmy się na tych, które nie tylko bawią, ale i uczą. Dzięki temu mali widzowie nie tylko przyjemnie spędzą czas, ale i poznają zachowania, które warto naśladować. Wystarczy szybkie przeskanowanie opisów, by wiedzieć, o czym dana animacja jest i czego można się spodziewać. Najlepszym rozwiązaniem jest wspólne oglądanie - nie tylko będziesz wiedzieć, o co w danej bajce chodzi, jak nazywają się bohaterowie, będziesz także mógł na bieżąco rozmawiać z dzieckiem o tym, co się w niej dzieje.

Animowane seriale z ramówki Nick Jr. pobudzają dziecięcą wyobraźnię, mają też wiele aspektów edukacyjnych. A uwielbiane przez najmłodszych postacie sprawią, że łatwiej będzie podejmować dobre decyzje. Którzy bohaterowie pomogą?

Świnka Peppa na problemy rodzeństwa i nie tylko

Dzięki "Śwince Peppie" najmłodsi dowiedzą się, że tarzanie się w błotku to najlepsza zabawa, ale nie to jest jej najważniejszym elementem. Ta bajka to opowieść o codziennych zmaganiach rodziny, o tym, jak trudne bywa wieczorne usypianie, że nie zawsze łatwo jest się dzielić, a przyjaciółka może się obrazić. Dzięki tytułowej Peppie i jej bliskim dzieci uczą się, że czasem trzeba pójść na kompromis, że trzeba cierpliwie poczekać w kolejce i że nie zawsze dostajemy to, czego byśmy chcieli. A to wszystko w krótkich odcinkach, z bohaterami uwielbianymi przez maluchów.

Świnka Peppa i jej przyjaciele z przedszkolaŚwinka Peppa i jej przyjaciele z przedszkola materiał promocyjny partnera

Dora uczy wrażliwości…

"Dora poznaje świat" to bajka, którą na pewno znacie - głównie dlatego, że jest dwujęzyczna, bohaterowie mówią także po angielsku. Dzięki niej dzieci oswajają się z językiem obcym, uczą się podstawowych zwrotów, rozwijają swoje słownictwo. Jednak nie tylko aspekt językowy jest ważny. Dzięki Dorze najmłodsi dowiadują się, jak ważna jest troska o innych - zarówno o innych ludzi, jak i o otaczający nas świat, zwierzęta i rośliny. Bohaterowie potrafią spojrzeć dalej, niż na czubek swojego nosa i tego samego uczą małych widzów.

… a bohaterowie "Psiego Patrolu", że nie musimy być dobrzy we wszystkim

"Psi patrol" to animacja, którą maluchy uwielbiają! Chyba każdy przedszkolak przechodzi etap fascynacji Ryderem i jego psią drużyną. Czworonogi pomagają mieszkańcom Zatoki Przygód wyjść  cało z opresji - niezależnie od tego, czy chodzi o zagubionego morsa, popsuty kosmiczny statek, czy mecz koszykówki z sąsiednim miasteczkiem. Pieski zawsze są gotowe nieść pomoc i pokazują dzieciom, że możemy wszystko, wystarczy tylko, że będziemy działać wspólnie.

Bajka zwraca także uwagę na coś innego - to, że ktoś ma "dwie lewe ręce" (czy też dwie lewe łapy, bo tu o psiego bohatera chodzi - Marshalla) nie znaczy, że musi być wykluczony ze wspólnych działań. Dalmatyńczyk jest nieporadny, ma problemy z koordynacją, ale z powierzonymi zadaniami radzi sobie na medal - trzeba tylko dać mu szansę.

Dziewczynki mogą robić co tylko chcą!

"Rycerka Nella" pomaga walczyć ze stereotypami. Dzięki niej dzieci dowiadują się, że nie ma podziału na dziewczęce i chłopięce zajęcia. Dziewczynki mogą bawić się samochodami, a chłopcy lalkami, nie ma w tym nic dziwnego. Nella radzi sobie z różnymi trudnościami, a to, że jest dziewczynką nie stanowi żadnej przeszkody! Wręcz przeciwnie, dzięki śmiałości i sprytowi radzi sobie lepiej niż niejeden rycerz.

Czego jeszcze uczą bajki?

To nie są jedyni bohaterowie animacji Nick Jr., od których dzieci mogą się czegoś nauczyć. "Sunny Pogodna" pokazuje, jak ważna jest prawdziwa przyjaźń i że dzięki bliskim osobom jesteśmy w stanie zdziałać o wiele więcej niż samemu. O tym, jak ważni są ludzie wokół nas, mówią także bohaterowie "Top Wings: Ptasiej Akademii" - gdy działamy razem, rzeczy niemożliwe nie istnieją, a założone cele stają się możliwe do zrealizowania. Dzięki "Blaze’owi i mega maszynom" maluchy dowiadują się, że pomaganie innym jest bardzo ważne, a złe zachowanie zawsze będzie miało negatywne konsekwencje. Tego, co się dzieje, gdy dostajemy to, co chcemy, pokazuje serial "Shimmer i Shine" - nie zawsze nasze wyobrażenia o czymś są prawdziwe. Warto posłuchać ostrzeżeń, a - gdy już będzie za późno - umieć stawić czoła problemom.

Bohaterowie w codziennym życiu

Każdy zna niezdarnego Marshalla, odważną Nellę czy ciekawską Peppę - istnieją naprawdę, to może być kolega z przedszkola albo znajomy z placu zabaw. Dzięki temu można przenieść zachowania ulubionych bohaterów do naszej rzeczywistości, obserwując ich poczynania, można omówić to, co dzieje się w życiu dziecka. Maluchowi łatwiej będzie mówić o tym, co robi animowana postać, doradzać jej, analizować jej poczynania. Często jest tak, że to, co dzieje się w bajce i jak postępują bohaterowie, zostaje w głowie na dłużej niż to, co mówią rodzice. Warto z tego skorzystać i podsuwać dziecku animacje pełne bohaterów, którzy mogą mieć pozytywny wpływ na naszego małego widza.