Zakup krzesełka do karmienia to nie taka prosta sprawa. Jakie wybrać? Z naszym poradnikiem poradzisz sobie bez trudu

Karmienie małego dziecka - zwłaszcza, jeśli wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia, to nie zawsze taka prosta sztuka. Bywa, że maluchy wiercą się, nie chcą jeść, a posiłek trafia nie tylko do ich ust, ale również na ubranko czy okoliczne meble. By ułatwić sobie zadanie, warto zaopatrzyć się w krzesełko do karmienia. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli. Warto od razu zastanowić się, czego oczekujemy od krzesełka do karmienia i na czym nam zależy w trakcie jego użytkowania. Jeśli dobrze je wybierzemy, będzie nam towarzyszyło przez wiele lat, a nie kilka miesięcy.

Krzesełko do karmienia przyda się zarówno tym osobom, które po raz pierwszy zostały rodzicami, jak i tym, które oprócz malucha mają jedną lub więcej pociech. Gdy dziecko siedzi w krzesełku, jego karmienie będzie dla ciebie o wiele bezpieczniejsze i wygodniejsze niż wtedy, kiedy będzie ci siedziało na kolanach. Większość krzesełek jest bowiem wyposażona w pasy, dzięki którym można zabezpieczyć malca przed upadkiem. Kolejną zaletą jest to, że dzięki krzesełku będziesz mieć wolne ręce, by np. przygotować obiad.

Krzesełko ułatwia zresztą nie tylko karmienie, ale również naukę samodzielnego jedzenia. Kolorowe owoce i warzywa, które maluch będzie miał na tacy, w zasięgu swoich rąk, na pewno zachęcą go do kulinarnych eksperymentów. Jeśli wybierzesz krzesełko z regulowaną wysokością, będziesz je mogła z czasem dostawiać do stołu, by maluch jadł razem z całą rodziną, a dzięki możliwości składania - nawet zabrać w podróż.

Oczywiście warto pamiętać, że powinno ono być nie tylko bezpieczne i komfortowe dla maluszka, ale także łatwe w utrzymaniu czystości. Podpowiemy, na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, wybierając pierwsze krzesełko do karmienia.

Na jak długo wystarczy krzesełko?

Krzesełko do karmieniaKrzesełko do karmienia fot. materiały partnera

Decydując się na kupno krzesełka, zawsze warto wziąć pod uwagę, jak długo nam ono posłuży. Rodzice często zaczynają się zastanawiać nad kupnem krzesełka do karmienia dopiero około 6. miesiąca życia dziecka, czyli na etapie rozszerzania diety niemowlaka i kiedy dziecko już siedzi. Niektóre proste modele krzesełek, które nie posiadają żadnej regulacji to jednak coś, co wystarczy nam na zaledwie kilka pierwszych miesięcy. Tymczasem na rynku dostępne są wielofunkcyjne krzesełka (np. krzesełko Polly Progres5 od Chicco), które można modyfikować i które towarzyszą dziecku na różnych etapach jego rozwoju, już od urodzenia.

Dobrym przykładem są tu krzesełka Chicco - Polly Magic Relax i Polly Progres5. Dzięki regulowanemu oparciu, krzesełko możesz zamienić w wygodny leżaczek, który sprawdzi się nawet dla noworodka (a pałąk z zabawkami na pewno przyciągnie uwagę maluszka).

Krzesełko do karmieniaKrzesełko do karmienia fot. materiały partnera

Gdy dziecko już podrośnie, możliwa jest również regulacja wysokości krzesełka (do dyspozycji jest aż 8 poziomów), dzięki której łatwo dopasujesz wysokość krzesełka do wysokości stołu, przy którym posadzisz malucha. Przydatne jest również regulowane oparcie na stopy, które zapewni dziecku wygodę w trakcie posiłku. Krzesełka takie mogą ci posłużyć nawet przez 3 lata (sprawdź jednak w informacji od producenta, jak duże jest ich dopuszczalne obciążenie).

Jeśli chcesz kupić krzesełko na kilka lat, zwróć też uwagę na szerokość siedziska. Im szersze, tym lepiej, bo dłużej wam posłuży. Dzieci szybko rosną i w za wąskim krzesełku mogą w krótkim czasie po prostu przestać się mieścić. Jeśli jednak chcesz, żeby krzesełko jak najlepiej "otulało" dziecko, wybierz krzesełko Chicco Polly2Start. Jest to jedyne dostępne na naszym rynku krzesełko, w którym boki oparcia można w prosty sposób regulować, dostosowując je do rosnącego dziecka - od dnia narodzin aż do 3. roku życia.

Krzesełko do karmieniaKrzesełko do karmienia fot. materiały partnera

Jak to jest zrobione?

Stabilna konstrukcja krzesełka to podstawa. Niektóre maluchy bardzo się wiercą, co grozi przewróceniem się wraz z krzesełkiem, nawet jeśli są do niego przypięte pasami bezpieczeństwa. Z tego powodu najlepiej wybrać te modele, które jak najbardziej stabilnie stoją na podłożu (zwykle mają one dosyć szeroki rozstaw nóżek).

Istotna jest również tapicerka na siedzisku. Dobrze, jeśli ją posiada, bo dzięki niej dziecku, które spędzi wewnątrz krzesełka trochę czasu, będzie wygodniej. Nie ma co się łudzić, na pewno nie obędzie się bez prania, albo chociaż porządnego szorowania, bo dzieci bardzo łatwo brudzą nie tylko siebie, ale i wszystko, co tylko znajduje się w zasięgu ich rączek. Z tego powodu warto rozejrzeć się za krzesełkami, w których tapicerkę można łatwo zdejmować i czyścić, jak w przypadku krzesełek Chicco.

Krzesełko do karmieniaKrzesełko do karmienia fot. materiały partnera

Kolejny ważny element krzesełka to taca, którą montuje się przed maluchem, kiedy jeszcze nie jest gotowy, by usiąść przy stole. Powinna być dosyć szeroka, by jedzenie, które wypadnie dziecku z miseczki, od razu nie lądowało na podłodze. Szeroka taca przyda się zresztą nie tylko do jedzenia. Możesz ją również wykorzystać jako blat do zabawy, np. rysowania.

Istotnym elementem tacki są podwyższone boki. Dzięki nim maluchowi nie tak łatwo zrzucić coś na podłogę. Ważnym atrybutem tacki jest również wgłębienie, przeznaczone na kubek (np. niekapek), dzięki któremu trudniej strącić napój.

Krzesełko do karmieniaKrzesełko do karmienia fot. materiały partnera

Krzesełka Chicco Polly Magic Relax i Polly Progres5 posiadają dodatkowo zdejmowaną nakładkę na tacę, którą można myć w zmywarce. To duże udogodnienie, bo czasem trudno zmyć ręcznie wszystkie zabrudzenia. Tacę taką można odczepić, dzięki czemu starsze dziecko w krzesełku można już podsunąć do stołu. W modelach od Chicco tacę, która nie jest nam w danej chwili potrzebna, można także zamocować z boku krzesełka.

Wygoda korzystania

Gdy wybierasz krzesełko, pamiętaj, że nie tylko dziecku musi być wygodnie z niego korzystać. Powinno być również wygodne w obsłudze dla ciebie - i nie chodzi tu tylko o wkładanie i wyjmowanie z niego malucha.

Choć krzesełko powinno być stabilne, nie powinno być również za ciężkie, by łatwiej było je przemieszczać z miejsca na miejsce. Dobrze, jeśli jest również wyposażone w kółka, które w razie czego można zablokować. Dzięki nim łatwo będzie je nam wedle potrzeby przestawiać lub blokować w miejscu (by maluch sam nie "jeździł" w krzesełku - to grozi upadkiem).

Dobrze również, gdy krzesełko do karmienia da się składać. Dzięki temu uda się je zmieścić nawet w niedużym mieszkaniu. Składane krzesełko łatwiej również zabrać ze sobą w podróż.

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Gdy będziecie kupować krzesełko do karmienia, patrzcie, jakie atesty posiada dany model. Dzięki nim wiadomo bowiem, że model, który wybraliśmy, spełnia standardy i będzie bezpieczny dla waszego malucha.

Krzesełko do karmienia Polly EasyKrzesełko do karmienia Polly Easy Fot. materiały partnera

Zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z krzesełka:

Zawsze ustawiaj krzesełko w bezpiecznej odległości od wszystkiego, co może stanowić potencjalne zagrożenie dla dziecka, np. palników, gorących przedmiotów, zasłon czy sznurów od zasłon, okien, kominków, półek czy też schodów i stopni.

Umieszczając dziecko w krzesełku, zawsze zabezpieczaj je za pomocą pasów bezpieczeństwa. Samo przypięcie tacy do krzesełka nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przed upadkiem.

Jeśli krzesełko jest wyposażone w kółka, pamiętaj o ich zablokowaniu.

Pamiętaj też, żeby upewnić się, czy prawidłowo przymocowana jest sama taca. To o nią będzie się przecież opierać maluch i to na niej postawisz jedzenie dla niego.

Krzesełko służy do siedzenia. Nie pozwól na to, by dziecko stawało na siedzisku, ponieważ grozi to upadkiem.

I na koniec  najważniejsze - dziecka, które siedzi w krzesełku, nigdy nie zostawiaj samego!

***

Zobacz krzesełka do karmienia marki Chicco