Jak wybrać bezpieczne kosmetyki dla dziecka? Najważniejsze wskazówki dla rodziców

Co powinna zawierać wyprawka dla niemowlaka? Nie wszystkie dostępne produkty są dla nich odpowiednie. Rodzice powinni być więc ostrożni w trakcie wyboru kosmetyków. Mądry wybór rodziców może uchronić dziecko przed alergią. Warto sięgnąć po kosmetyki, które nie tylko pielęgnują, ale przede wszystkim zmniejszają ryzyko alergii, nazywanej już epidemią XXI wieku. Zawsze lepsza jest profilaktyka, niż leczenie. Dzieci nie potrzebują składników zapachowych. Najważniejszy dla nich jest zapach mamy i taty.

Unikaj szkodliwych składników

Jedną z najważniejszych kwestii jest skład kosmetyków. Dlatego warto czytać etykiety. Zdarza się na przykład, że kosmetyki przeznaczone dla najmłodszych dzieci zawierają substancje uczulające. Uważajmy więc na składniki zapachowe, niebezpieczne konserwanty, przenikające filtry chemiczne, pochodne ropy naftowej.

Dotyczy to nie tylko niemowląt, ale także starszych dzieci. Rodzice powinni być ostrożni  dokonując wyboru kosmetyków, ale również mogących mieć szkodliwy wpływ na zdrowie dziecka   proszków i płynów do prania, czy chusteczek nawilżanych. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę w trakcie zakupów.

Dobry produkt dla dziecka nie ma składników zapachowych

Zapach to najsilniejszy z alergenów. Dlatego bezpieczny kosmetyk dla dziecka nie powinien pachnieć. O ile dla niektórych dorosłych ta kwestia jest dosyć istotna, o tyle małe dzieci nie potrzebują zapachu. Musimy o tym pamiętać także przy wyborze proszków i płynów do prania. Najlepsze są bezzapachowe produkty, które nie działają uczulająco. Na rynku są już dostępne bezpieczne dla zdrowia, nieuczulające i niezawierające szkodliwych optycznych wybielaczy proszki i płyny do prania Derma.

Nie daj się nabrać na przekonujące hasło

Wiele kosmetyków dla najmłodszych promuje się jako produkty hipoalergiczne. Rodzice, widząc taką informację na opakowaniu, wierzą, że kupują bezpieczny preparat, który nie uczula. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to prawda.

Musimy pamiętać, że słowo "hypo" oznacza mniej. W praktyce wygląda to tak, że producent stosujący takie hasło, dodaje mniej alergenów do kosmetyku. Jednak część z nich nadal pozostaje w jego składzie. Nie jest to oczywiście reguła, ale zdarza się, że hipoalergiczne produkty dla dzieci zawierają silnie uczulające substancje zapachowe i konserwanty.

Sprawdzaj certyfikaty

Jednym z najlepszych sposobów na ocenienie czy kosmetyk jest bezpieczny dla zdrowia, jest sprawdzenie jego certyfikatów. Dzięki temu możemy na przykład dowiedzieć się, czy produkt nie zawiera w swoim składzie uczulających konserwantów. Certyfikat międzynarodowej organizacji Allergy Certified gwarantuje, że produkt jest naprawdę hipoalergiczny, nie zawiera składników zapachowych, niebezpiecznych konserwantów i innych szkodliwych dla zdrowia substancji. Tego certyfikatu nie można po prostu kupić, Jest on nadawany po przeprowadzeniu dogłębnych badań składników.

Kosmetyki Derma Eco Baby

Wyjątkowość kosmetyków Derma Eco Baby polega na tym, że w odróżnieniu od wielu produktów na rynku, są one wolne od substancji zapachowych, barwników, które są silnymi alergenami oraz jakichkolwiek szkodliwych substancji. Najwyższą jakość i bezpieczeństwo produktów potwierdza unikalne na skalę światową połączenie aż czterech międzynarodowych certyfikatów potwierdzających organiczność, hipoalergiczność i bezpieczeństwo dla środowiska m.in. ALLERGY CERTIFIED ( dla produktów wolnych od alergenów i jakichkolwiek szkodliwych substancji) i ECOCERT ORGANIC (dla produktów organicznych).

Bezzapachowe kosmetyki Derma Eco Baby spełniają najwyższe skandynawskie standardy. Ich skład oparty jest na czystych i organicznych składnikach, takich jak: jak aloes, masło shea, olej kokosowy, olej z pestek moreli, olej ze słodkich migdałów, wit. E. Międzynarodowe organizacje certyfikujące potwierdziły, iż kosmetyki Derma są wolne od niebezpiecznych dla zdrowia lub alergizujących składników.

Jak wybrać bezpieczne kosmetyki dla dziecka? Najważniejsze wskazówki dla rodzicówJak wybrać bezpieczne kosmetyki dla dziecka? Najważniejsze wskazówki dla rodziców materiały partnera

Ochrona przeciwsłoneczna

Wiele kosmetyków z filtrami UV zawiera przenikające filtry chemiczne, które mogą wpływać negatywnie na  gospodarkę hormonalną, a nawet zaburzać rozwój i zdrowie dziecka***. Najbezpieczniejszą ochroną dla dzieci  na słoneczne dni są filtry mineralne (fizyczne) które tworzą na skórze membranę chroniąca przez rozpraszanie i odbijanie promieni UV. W tym przypadku musimy jednak także zachować ostrożność. Wybierajmy tylko certyfikowane kosmetyki. Poza tym filtry mineralne nie powinny występować w postaci nanocząsteczek (NANO), które mają zdolność do przenikania przez skórę. Warto wspomnieć, że najbezpieczniejszym dla zdrowia jest filtr mineralny - dwutlenek tytanu. Oczywiście kosmetyki z filtrem powinny być bezzapachowe, hipoalergiczne, gdyż w kontakcie z promieniowaniem słonecznym niektóre składniki mogą silnie uczulić.

Krem z filtrem Derma Baby SPF 30 zawiera najbezpieczniejszy dla dzieci do trzeciego roku życia filtr mineralny - dwutlenek tytanu. Co ważne, może być stosowany już od urodzenia. Kolejną zaletą jest to, że preparat jest widoczny po nałożeniu - dzięki temu wiemy, który obszar skóry został pominięty. Blokuje 98% promieni słonecznych. Krem z filtrem Derma Baby posiada aż cztery certyfikaty renomowanych organizacji: ECOCERT, Allergy Certified, Astma Allergy Denmark i Nordic Swan Ecolabel.

Ochrona w ciąży

Kobiety w ciąży i karmiące piersią także powinny zadbać o to, by używać bezpiecznych dla zdrowia kosmetyków, aby nie zaszkodzić i nie uczulić maluszka. Takimi produktami są hipoalergiczne, organiczne i certyfikowane produkty Derma Eco Woman.

***źródło: 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=22612478

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4997468/

 https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/704203/OCTINOXATE/#.W0x19mP2sg4

https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/700684/BENZOPHENONE/#.W0x4vWP2sg4