Jak przygotować się do porodu i o czym warto pamiętać? "Przede wszystkim znajdź do porodu przyjazne miejsce" [ROZMOWA]

W głowach przyszłych mam jest wiele pytań, także tych dotyczących porodu. Co je czeka, na co powinny zwracać uwagę wybierając szpital, czy warto chodzić do szkoły rodzenia. Gdy wiemy więcej, jesteśmy spokojniejsze, czujemy się przygotowane. Na pytania odpowiada Jeannette Kalyta, położna pracująca na Oddziale Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Medicover.

Jak mogę przygotować się do porodu?

Jeannette Kalyta: Najważniejsze jest pozytywne nastawienie, warto je wzmacniać przez całą ciążę. Powinnaś unikać osób, które o porodzie wyrażają się w samych negatywach, strasząc opowieściami, najczęściej nieprawdziwymi. Sporo czytaj, by wiedzieć, jak najwięcej na temat porodu, ale fora internetowe to nie najlepszy sposób zdobywania wiedzy.

By przygotować się do porodu, oswoić lęk i niepewność, skorzystaj z oferty szkoły rodzenia blisko miejsca zamieszkania, a najlepiej w szpitalu, w którym planujesz poród. Tu dowiesz się najwięcej o zwyczajach,które panują na oddziale. Spotkasz położne i lekarzy, którzy będą się tobą opiekować w trakcie pobytu w szpitalu. A może wybierzesz dedykowaną położną lub lekarza, jeżeli chcesz mieć pewność, że właśnie te konkretne osoby będą obok ciebie w trakcie porodu.

Czy warto chodzić do szkoły rodzenia i dlaczego?

Oczywiście, można urodzić dziecko bez szkoły rodzenia, ale po co narażać się na niepotrzebny stres? Na zajęciach dowiesz się, jak przebiega poród, jakie fazy i okresy następują po sobie. Jak może ci pomóc partner lub inna osoba towarzysząca. Na jakie metody znieczulenia możesz liczyć w trakcie porodu. Otrzymasz także wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat pielęgnacji dziecka oraz karmienia piersią. Szkoła rodzenia zastępuje w dzisiejszych czasach rodzinę wielopokoleniową, w której taką wiedzę przekazywano. Uczestniczenie w takich zajęciach powinny umocnić cię w przekonaniu, że dasz radę urodzić, a twoje ciało jest świetnie do tego przygotowane. Tutaj pary otwierają się na poród, rodzicielstwo, czasami też na seksualność. Dają sobie czas, żeby na chwilę się zatrzymać i z radością pomyśleć o tym, co je czeka.

Jak poradzić sobie ze strachem przed porodem i bólem?

Przede wszystkim znajdź do porodu przyjazne miejsce, a większość lęku zniknie bez śladu. Sprawdź, jakie metody łagodzenia bólu są stosowane w szpitalu, który wybierzesz. Zawsze warto wypróbować najpierw metody niefarmakologiczne - kąpiel w wannie, prysznic oraz piłki, na których można siedzieć kołysząc biodrami, co ułatwi Ci radzenie sobie z bolesnymi skurczami. Może dostępny jest TENS, który przez delikatną elektrostymulację bolesnych miejsc w okolicy krzyżowej blokuje przesyłanie do mózgu impulsów bólowych. Czy też np. okłady z podgrzanych woreczków, wypełnionych pestkami wiśni. Często te metody są wystarczające, gdyby jednak zawiodły, warto poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe.

Czym kierować się, wybierając szpital do porodu?

Poczucie bezpieczeństwa - to kryterium najczęściej wymieniane przez kobiety.
Zastanów się, na czym tobie zależy najbardziej. Czy jest to dobra opinia oddziału
położniczego, atmosfera akceptacji, życzliwości, znajomy lekarz, położna, czy pewność, że w wybranym szpitalu nie zabraknie dla ciebie miejsca. Ze względu na duże obłożenie dobrych, państwowych szpitali, zdarza się, że nie wszystkie rodzące są tam przyjmowane. Jeżeli cię to martwi i spędza sen z powiek, może warto wybrać Szpital Medicover, który dysponuje nowocześnie wyposażonymi świeżo wyremontowanymi pokojami porodowymi a podpisana wcześniej umowa zagwarantuje ci miejsce.

Skąd będę wiedziała, że poród się zaczął i że powinnam jechać do szpitala?

Gdy rodzisz po raz pierwszy, poród może zaczynać się powoli i bardzo łagodnie. Niekiedy nawet przez dwie doby możesz czuć słabe umiarkowanie bolesne skurcze, zanim poród rozpocznie się na dobre. Skurcze porodowe, czyli takie które dają jego postęp, są przede wszystkim regularne, nasilające się i trwające około minuty. Jeżeli występują co 5 minut, powinnaś udać się do szpitala.

Gdy poród zacznie się odpływaniem czystego płynu owodniowego, masz kilka godzin
(maksymalnie do sześciu), by pojawić się w miejscu, które wybrałaś na swój poród. Jednak gdy zauważysz, że płyn ma zielone zabarwienie - wyruszaj od razu. Gdy poczujesz irracjonalny niepokój, niezależnie od zaawansowania porodu - jedź natychmiast. Być może będziesz mogła jeszcze wrócić do domu, lecz najważniejsze jest twoje poczucie bezpieczeństwa. Każde krwawienie należy konsultować w szpitalu. Wyjątek stanowi czop śluzowy podbarwiony krwią, który może zwiastować poród i ma związek z uciskiem główki dziecka na rozpulchnioną szyjkę macicy, co powoduje pękanie drobnych naczynek krwionośnych. Nie jest niebezpieczne - to fizjologia.

Ile trwa poród i jak przebiegają jego kolejne fazy?

Czas trwania porodu, determinuje fakt, że każda kobieta jest inna, lecz poród zwykle trwa od kilku do kilkunastu godzin. I okres - liczymy od rozpoczęcia regularnej czynności skurczowej (co 5-10). Skurcze z czasem stają się częstsze i silniejsze, dzięki czemu szyjka macicy skraca się i rozwiera do 10 centymetrów. W szpitalu, dopóki poród jest fizjologiczny, bezpośrednią opiekę nad tobą sprawuje położna. Obserwuje postęp rozwierania się szyjki macicy, czynność skurczową oraz pracę serca rodzącego się dziecka. II okres - liczymy od pełnego rozwarcia do urodzenia dziecka (trwa od 5 minut do 2 godzin). Skurcze wyraźnie zmieniają swój charakter, jesteś gotowa do działania. Czujesz instynktowną potrzebę parcia i przypływ energii. To czas wzmożonego wysiłku. Położna, osłuchując pracę serca dziecka po każdym skurczu, pomoże ci wybrać pozycję, dzięki której twoje dziecko urodzi się szybko i bezpiecznie. III okres - kilka minut po narodzinach macica podejmuje niebolesną czynność skurczową, dzięki której odkleja się i rodzi łożysko. Położna poprosi cię o jeszcze jedno, ostatnie już parcie. Następnie obejrzy dokładnie cały popłód, sprawdzając, czy nie brakuje w nim jakiegoś fragmentu. Jeżeli będą jakiekolwiek wątpliwości, będzie konieczność wyłyżeczkowania macicy, by uniknąć zwiększonego krwawienia. Jeżeli poród nie był znieczulany, zabieg ten jest wykonywany jest w krótkim znieczuleniu ogólnym. Następnie konieczna jest ocena ewentualnych obrażeń kanału rodnego. Jeżeli było konieczne nacięcie krocza lub jeżeli wystąpiło jego pęknięcie, zostanie ono zaopatrzone po uprzednim znieczuleniu.

Jaka pozycja do rodzenia jest najlepsza?

Najlepsza pozycja to taka, w której dziecko będzie prawidłowo wstawiać się do kanału
rodnego, a w trakcie parcia coraz bardziej się obniżać. Rzadko się zdarza, że od początku do końca drugiego okresu porodu, rodząca przebywa w tej samej pozycji. Często położna zachęca do zmiany, by efekt pracy rodzącej był jak najbardziej owocny. Nowoczesne łóżka porodowe, ze względu na swoją konstrukcję, dają nam wiele możliwości. Rodząca może przyjąć pozycję siedzącą, kuczną, uklęknąć na kolanach, czy położyć się na boku. Dla dobrej położnej nie powinno to mieć większego znaczenia.

Czy obecność partnera podczas porodu ma znaczenie?

Prawie każda ciężarna, nawet ta najlepiej przygotowana, gdy zaczyna się poród, czuje
niepewność i obawę: "czy dam radę?" Zaproszenie do wzięcia udziału w porodzie kogoś bliskiego, komu ufasz, może okazać się najlepszą decyzją. Nie obawiaj się, że wspólny poród negatywnie wpłynie na wasze relacje i późniejszy seks. Jeżeli decyzja była przemyślana, nic takiego się nie wydarzy, zazwyczaj jest odwrotnie, zbudujecie jeszcze większe zaufanie. Mężczyzna, który decyduje się na towarzyszenie kobiecie podczas porodu, powinien mieć pełną świadomość fizjologii z jaką przyjdzie mu się zmierzyć. Jeżeli pragnie być ze swoją partnerką całym sercem, poród może okazać się dla niego jednym z najpiękniejszych wydarzeń w życiu.

Czy warto o to zabiegać?

Jeżeli zależy ci by twój partner był przy porodzie, a on stanowczo odmawia, zastanów się, z czego to wynika. Może obawia się uczucia bezradności lub boi się widoku krwi, a może uważa, że to nie jest męska sprawa. Otwarcie porozmawiajcie - pamiętaj, że nie możesz go zmuszać. Jego obecność przy porodzie, nie jest miarą uczucia, jakim darzy ciebie i dziecko.

Po porodzie - co dzieje się z matką, a co z dzieckiem?

Po fizjologicznym porodzie, matka i dziecko pozostają nadal nierozłączni, wtuleni w siebie. Około dwie godziny przebywają nadal w sali porodowej pod ścisłą obserwacją położnej, która pomaga mamie przystawić noworodka do piersi po raz pierwszy. Dziecko będące pod wpływem adrenaliny, ma szeroko otwarte oczy, jest aktywne i szuka brodawki. Położna sprawdza czy ssanie przebiega prawidłowo, a także kontroluje obkurczanie się macicy i krwawienie z dróg rodnych.

Jakie znaczenie ma kangurowanie? Czy powinniśmy o tym pamiętać?

Poród jest dla dziecka olbrzymim stresem, a nowym świecie trudno mu się odnaleźć. Jego układ nerwowy jest niezwykle wrażliwy na wszelkie nieznane bodźce, gdyż nie znajduje żadnych znanych mu przestrzeni. Jedynie matczyne serce, bije dla niego tak samo. Kangurowanie to bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem matki, zwany "skóra do skóry". Bezpośrednio po porodzie, niesie ze sobą same korzyści i jest kluczowe dla dalszego rozwoju noworodka, warto o tym pamiętać. Oprócz poczucia bezpieczeństwa, następuje kolonizacja skóry dziecka bakteriami matki. Nie obawiaj się, że jesteś spocona, masz brudne ręce, lub nie wiesz jak to zrobić. Zaufaj intuicji.

W przypadku cesarskiego cięcia lub gdy mama z różnych przyczyn nie może kangurować malucha powinien przejąć tę rolę tata. Jego miłość pomieszana z niepewnością jest równie cennym darem dla dziecka w pierwszych godzinach jego życia.

Gdyby miała pani dać jedną radę kobiecie spodziewającej się dziecka, co by pani powiedziała?

Nie pisz scenariusza i nie snuj marzeń o idealnym porodzie. Z doświadczenia wiem, że życie weryfikuje te plany. W trakcie porodu, bądź tu i teraz, podejmuj decyzje w zależności od sytuacji. I przede wszystkim nie bój się, gdyż może to przedłużyć bądź zatrzymać akcję porodową. Pamiętaj, że jesteś wśród osób, którzy mają za zadanie ci pomóc urodzić zdrowe dziecko.

Czym jest plan porodu i po co się go robi?

Plan porodu jest dokumentem informującym o tym, jakie są twoje preferencje porodowe. Warto go wypełnić, by jeszcze przed rozwiązaniem omówić z położną wszystkie wątpliwości. W rozmowie podkreśl szczególnie te kwestie, na których ci najbardziej zależy. Pamiętaj, poród jest dynamicznym procesem i może się zdarzyć, że będziesz musiała podejmować decyzje niezgodne z twoim planem i oczekiwaniami. Obecne standardy wymagają, by w sali porodowej koncentrować się na udzielaniu pomocy medycznej, ale też na emocjach rodzącej. Zaufaj więc położnej, to idealna przewodniczka porodowa, będzie dla ciebie dobrym duchem i wsparciem. Zadba o twoje samopoczucie i pozytywne emocje dyskretnie kontrolując aspekt medyczny porodu. Pamiętaj, pozytywne myślenie to podstawa. Niestety wiele ciężarnych już na etapie tworzenia planu porodu, myli siłę pozytywnego myślenia z myśleniem roszczeniowym, które w efekcie daje przeważnie rozczarowanie. Zatem nie układaj scenariuszy dotyczących porodu. Życie i tak przyniesie swoje rozwiązanie.