Dolegliwości trawienne u niemowlaka. Jak pomóc maluszkowi?

Dolegliwości trawienne, takie jak kolki, zaparcia czy ulewanie, to problemy, które przytrafiają się większości małych dzieci - niestety dotykają one nawet co drugie niemowlę. Wynikają z tego, że układ pokarmowy dziecka nie jest całkowicie dojrzały i nie radzi sobie jeszcze w pełni z trawieniem i wchłanianiem pokarmów. Nie zmienia to faktu, że są to ciężkie i stresujące momenty nie tylko dla maluszków, ale także dla rodziców.

Układ pokarmowy rozwija się u dziecka stopniowo. To powolny proces. Pełną dojrzałość osiąga dopiero około 5.-7. roku życia. Kiedy dziecko przychodzi na świat, układ pokarmowy jest już dostosowany do przyjmowania mleka matki lub mleka modyfikowanego.  Warto wspomnieć w tym miejscu, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do szóstego miesiąca życia dziecka. Następnie należy wprowadzić do diety dziecka posiłki niemleczne, jednak karmienie piersią dalej może być kontynuowane nawet do 2 r.ż. i dłużej.

Karmienie piersią jest najlepsze

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami.  Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia powinniśmy koniecznie zasięgnąć porady lekarza. To uchroni nas przed nieuzasadnionym stresem i ewentualnymi problemami z żywieniem maluszka.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów do spraw żywienia, po okresie wyłącznego karmienia mlekiem, do diety dziecka należy włączyć inne pokarmy. Rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż po 17. tygodniu życia i nie później niż przed upływem 26. tygodnia. Bardzo istotne jest czytanie etykiet wszystkich produktów, które podajemy dziecku, by wybrać produkt, który najlepiej odpowiada potrzebom dziecka i jest dla niego bezpieczny.

Zaburzenia ze strony układu pokarmowego

W pierwszych tygodniach życia niemowlęcia mogą wystąpić u niego dolegliwości trawienne takie jako kolka, zaparcie czy ulewania. Są to naturalnie wstępujące objawy niedojrzałości układu pokarmowego. Nie są one niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Jednak dla rodziców maluszków objawy dyskomfortu trawiennego, takie jak nieukojony płacz, wzdęcia, nadmierne gazy, grymaszenie, plucie pokarmem mogą okazać się kłopotliwe i bardzo uporczywe.

Te dolegliwości wiążą się nie tylko z dyskomfortem, lub nawet bólem u dziecka, lecz także stresem i wzmożonym niepokojem u rodziców. Zmartwieni stanem zdrowia swoich dzieci często zapominamy o tym, że dolegliwości trawienne są naturalnym zjawiskiem u niemowląt i jest to, choć bardzo trudna, to tylko przejściowa sytuacja.

Jeśli nie radzicie sobie z sytuacją i potrzebujecie wsparcia to udajcie się po pomoc do specjalistów. Zespół ekspertów ds. żywienia i lekarze pediatrzy opracowali podejście UKOIĆ, które pomaga rodzicom przetrwać trudne momenty związane z dolegliwościami trawiennymi, a także rozwiązać problemy trawienne dzieci. UKOIĆ jest zbiorem wskazówek dla rodziców, których dzieci zmagają się z dolegliwościami trawiennymi. Więcej o podejściu UKOIĆ przeczytasz TUTAJ.

Najczęstsze problemy trawienne małego dziecka

Kolki niemowlęce

Ciągły płacz, grymaszenie? Te objawy brzmią znajomo? To może być kolka. Dotyka ona nawet 26 proc. niemowląt. Dzieci, które cierpią na tę przypadłość są bardzo niespokojne – często płaczą i trudno je ukoić. Nie pojawia się przy tym gorączka czy inne dolegliwości. Kolka może pojawić się zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Przyczyny nie są do końca znane. Eksperci uważają, że ważną rolę przy pojawianiu się kolek odgrywają przede wszystkim zaburzenia czynności przewodu pokarmowego związane z jego niedojrzałością. Więcej o przyczynach kolek przeczytasz tutaj: Kolki niemowlęce

A jak sobie poradzić, gdy lekarz zdiagnozuje u twojego dziecka kolkę? Jeśli karmisz malucha mlekiem modyfikowanym, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ rozwiązaniem może być np. zmiana mleka. Są na rynku dostępne produkty, których skład został zmodyfikowany poprzez zmniejszenie ilości laktozy i częściową hydrolizę białek, tak aby ulżyć małym brzuszkom.

Pomocny może okazać się też masaż brzuszka. Wykonuj go ciepłą dłonią, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, delikatnie przy tym uciskając. Nie wykonuj masażu w trakcie kolki, przez to tylko spotęgujesz ból u dziecka.

Lekarz może też polecić ci preparaty dostępne w aptece bez recepty. Są to tzw. probiotyki, czyli korzystne bakterie. Dostępne w kropelkach uzupełniają prawidłową mikrobiotę bakteryjną w jelitach.

Zaparcia

Równie często jak kolki u niemowląt pojawiają się zaparcia. Nasze pociechy nie radzą sobie z oddawaniem twardej kupki. Powoduje to ból, a co za tym idzie płacz. Trudno jest określić przyczynę zaparć u maluszków. Jednymi z wielu mogą być: zbyt mała ilość płynów, zmiana karmienia lub niewłaściwy moment rozszerzania diety.

Kiedy problem jest poważniejszy i zaparcia są zwiastunem poważniejszej choroby, pojawiają się też inne symptomy. Naszą czujność powinny wzbudzić np. wymioty, brak apetytu, niski przyrost masy ciała, gorączka. Zaparcia u dzieci mogą być także niepożądanym skutkiem działania niektórych leków.

Na zaparcia u dzieci karmionych piersią pomoże modyfikacja diety całej rodziny. Wypijajcie każdego dnia odpowiednią ilość płynów, najlepiej wody mineralnej. Spożywajcie więcej błonnika. Znajdziecie go w warzywach, owocach, ciemnym pieczywie. To niezbędne produkty w diecie każdej karmiącej mamy. A jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ rozwiązaniem może być np. zmiana mleka. Są na rynku dostępne produkty, których skład umożliwia poprawę konsystencji i częstotliwości oddawania kupki oraz wpływa na profil mikrobioty jelitowej.

Pamiętaj też o podawaniu dziecku większej ilości płynów. Najlepiej w postaci niskozmineralizowanej wody mineralnej lub źródlanej. W mniejszych ilościach (do 150 ml na dobę) możesz podawać maleństwu także rozcieńczone soki. Więcej o sposobach radzenia sobie z zaparciami przeczytasz tutaj: Zaparcia u niemowląt

Ulewanie u niemowląt

Ulewanie jest naturalnym objawem, związanym z cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej. Mięsień zwieracza dolnego przełyku – odpowiedzialny za zapobieganie cofaniu się pokarmu dopiero się rozwija, nie pracuje jeszcze w pełni sprawne. Zazwyczaj ulewanie mija około szóstego miesiąca życia, ale może utrzymywać się nawet do roku.

Przyczyn tego problemu może być wiele. Przede wszystkim jest to niedojrzałość przewodu pokarmowego i nieprawidłowa technika karmienia. Na ulewanie mogą mieć też wpływ za krótkie przerwy między posiłkami oraz za duże porcje jedzenia spożywanie jednorazowo.

Jak sobie radzić z ulewaniami? Jeśli karmisz piersią, odciągaj nadmiar mleka. Dziecko nie będzie się dławiło. Ponadto nie karm w pośpiechu. Maluch doceni spokój, nie może być rozdrażniony i poganiany.

Zadbaj o to, aby dziecko odbijało powietrze, które połknie podczas jedzenia. Połóż jego główkę na ramieniu i cierpliwie poczekaj, aż mu się "odbije". Po jedzeniu pokarm w brzuszku musi się "ułożyć". Nie przewijaj i nie baw się z dzieckiem nawet przez 45 minut po karmieniu. Nie zmieniaj mu gwałtownie pozycji.

Jeśli nie karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem, który może zarekomendować włączenie do diety dziecka odpowiedniego mleka modyfikowanego. Są na rynku produkty, które pomagają zwalczyć najczęściej występujące problemy trawienne niemowląt, takie jak wspomniane ulewanie. Kluczowe jest jednak konsultowanie wszelkich problemów trawiennych z lekarzem, ponieważ to on może postawić odpowiednią diagnozę i zaproponować właściwą interwencję żywieniową. Więcej metod radzenia sobie z ulewaniem poznasz tutaj: Ulewanie u niemowląt

Pamiętaj!

Płacz dziecka, grymaszenie czy marudzenie nigdy nie są jednoznaczne z dolegliwościami trawiennymi. Mogą one sygnalizować chorobę, ale równie dobrze mogą być sposobem komunikacji dziecka ze światem. Zawsze niezbędna jest diagnoza lekarza lub położnej, którzy są w stanie zweryfikować czy problemem jest kolka, ulewanie czy coś zupełnie innego.

Jeżeli pediatra lub położna zdiagnozowali u twojego dziecka, które nie jest karmione piersią, kolki, zaparcia czy ulewania i zalecili produkty na te problemy, spytaj ich o Bebiko Comfort NutriFlor+ lub Bebiko AR NutriFlor+. Bebiko AR NutriFlor+ oraz Bebiko Comfort NutriFlor+ to dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego. Produkty należy stosować pod nadzorem lekarza. 

Bebiko Comfort i Bebiko AR to produkty, które są odpowiedzią na najczęściej pojawiające się u niemowląt dolegliwości trawienne (kolki, zaparcia, ulewania).

Co istotne, mleka specjalistyczne, jak Bebiko Comfort czy AR, to produkty, które powinny być stosowane w czasie, kiedy trwają dolegliwości trawienne. Kiedy miną zalecane jest przejście na mleko modyfikowane, odpowiednie dla potrzeb maluszka w danym wieku. Pamiętaj, zmieniając mleko zawsze konsultuj się z lekarzem.