Problem dotyczy wszystkich dzieci. Jak możemy ochronić maluchy przed alergią kontaktową?

Dzieci - w większości - rodzą się bez alergii skórnych. Bardzo często to nieświadomi zagrożeń rodzice sprawiają, że coś się zaczyna dziać. Jak? Na przykład wybierając niewłaściwe kosmetyki pielęgnacyjne.

Alergia skórna

Większość dzieci rodzi się bez alergii skórnej, jednak z czasem problem staje się coraz częstszy. Alergia nie jest uwarunkowana genetycznie, może pojawić się u każdego. Jej obecności na pewno nie przegapicie: skóra jest czerwona, swędzi, pojawia się wysypka i pokrzywka. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, niż zmagać się z jej skutkami. Alergia skórna pojawia się po kontakcie skóry z uczulającą substancją (stąd jej inna nazwa - alergia kontaktowa). Najczęściej są to składniki zapachowe, konserwanty, barwniki i chemia.

Właśnie dlatego jedną z przyczyn alergii skórnej jest niewłaściwy dobór kosmetyków. Skóra dzieci jest niezwykle wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Decydując się na niewłaściwą pielęgnację zamiast jej pomóc - szkodzimy. Listy składników umieszczone na kosmetykach to dla większości rodziców czarna magia, a brak certyfikatów, które oceniłyby je za nas, nie jest ułatwieniem. Po które kosmetyki powinniśmy sięgać, aby mieć pewność, że są one zdrowe i bezpieczne dla naszych dzieci?

Postaw na minimalizm

Najczęściej już do torby, którą zabieramy na porodówkę pakujemy różne kosmetyki dla dzieci. Szampon, płyn do mycia, krem do twarzy, krem do pupy... Maluch ma wypchaną kosmetyczkę już od samego początku, całkowicie niepotrzebnie.

Nie jest konieczne, aby od razu po porodzie z noworodka spłukiwać maź płodową (zaleca się wręcz, aby została jak najdłużej i dalej spełniała swoją ochronną funkcję), w pierwszych dniach życia nie powinniśmy także szorować maluszka różnymi specyfikami - najlepiej po prostu umyć go wodą. Wielu młodych rodziców od razu sięga po emolienty z pochodną ropy naftowej. Nie jest to wskazane z kilku względów - przede wszystkim nie powinniśmy stosować specjalistycznych preparatów na zdrową skórę, która nie potrzebuje tego typu substancji pokrywających skórę trudno przepuszczalną warstwą, utrudniającą jej oddychanie. Bardzo często możemy osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego i zamienić skórę bez problemów na taką, która z problemami się zmaga. Większość emolientów ma w składzie także pochodne ropy naftowej (na opakowaniach kosmetyków znajdziecie je m.in. pod nazwą petrolatum, paraffinum liquidum lub mineral oil), które nie służą zdrowej skórze dziecka.

Zamiast gromadzić różnorodne kosmetyki, w których składzie nieczęsto pełno jest niebezpiecznej dla zdrowia chemii i alergizujących substancji, wybierzmy kilka takich, którym możemy w stu procentach zaufać - najlepiej organicznych i hipoalergicznych jednocześnie, z prostym składem, które są certyfikowane przez uznane organizacje.

Pielęgnacja maluszka? Postaw na minimalizmPielęgnacja maluszka? Postaw na minimalizm fot. Shutterstock

Zapach? Lepiej uważaj

Wybierając kosmetyki bardzo często (o ile nie najczęściej) sugerujemy się zapachem i to on ma decydujący wpływ na to, czy dany kosmetyk znajdzie się w naszym koszyku czy nie. Nasze myślenie powinno zmienić się o 180 ° - składników zapachowych w kosmetyku dla dziecka nie powinno być wcale. To substancje zapachowe zawarte w kosmetykach są najbardziej odpowiedzialne za powstawanie alergii skórnych. Zatem, wybierając kosmetyk dla dziecka, sięgnij po ten pozbawiony substancji zapachowych i barwników.

Nie zawsze możesz ufać napisowi hipoalergiczny na opakowaniu!

Opis "hipoalergiczny" na kosmetykach to niestety często zabieg marketingowy. Prawo bowiem nie określa, jakie wymagania powinien spełniać produkt, na którym umieszczone są hasła sugerujące bezpieczeństwo dla zdrowia i hipoalergiczność. Niestety w składzie produktu z takim napisem często znajdują się alergeny: składniki zapachowe, uczulające konserwanty i inne niebezpieczne substancje. Aby mieć pewność, że produkt jest nieuczulający i przyjazny dla alergików powinieneś przeanalizować skład lub wybierać produkt z certyfikatem Allergy Certified, Astma Allergy Denmark lub innej rzetelnej organizacji do spraw walki z alergią. Tylko wtedy masz pewność, że produkt jest naprawdę hipoalergiczny.

Zwróć uwagę na listę składników. Idealnie, jeśli organiczność i hipoalergiczność produktu, po który sięgasz, jest potwierdzona międzynarodowymi certyfikatami.Zwróć uwagę na listę składników. Idealnie, jeśli organiczność i hipoalergiczność produktu, po który sięgasz, jest potwierdzona międzynarodowymi certyfikatami. fot. Shutterstock

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim zwróć uwagę na skład. Powinien być on krótki, nie powinniśmy w nim znaleźć wspomnianych wcześniej substancji zapachowych i barwników, a także uczulających i kancerogennych konserwantów, pochodnych ropy naftowej i formaldehydu oraz wszystkich tych substancji, które mają wpływ na naszą gospodarkę hormonalną.

Kosmetyki dla dziecka powinny być organiczne i hipoalergiczne, powinno być to poświadczone certyfikatami uznanymi na całym świecie. Jakimi? Dla produktów organicznych najważniejszym jest Ecocert, a dla produktów hipoalergicznych - Allergy Certified.

Te warunki spełniają duńskie kosmetyki Derma Eco Baby - są bezpieczne dla dzieci od pierwszych dni życia, są hipoalergiczne i organiczne – i jest to poświadczone międzynarodowymi certyfikatami. W ich składzie znajdziemy czyste i organiczne składniki, m.in. masło shea, olej ze słodkich migdałów i witaminę E. Nie ma tam za to substancji, o których wspomniano już wcześniej - składników zapachowych, barwników czy kancerogennych konserwantów. Kosmetyki Derma Eco Baby spełniają restrykcyjne skandynawskie standardy, co jest poświadczone licznymi certyfikatami, m.in. Allergy Certified i Ecocert. 

Kosmetyki Derma Eco BabyKosmetyki Derma Eco Baby materiały partnera

Mniej znaczy więcej

Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, kupując wiele kosmetyków sądzą, że to właśnie jest droga, którą powinni wybrać. W przypadku pielęgnacji delikatnej skóry dziecka lepiej jest postawić na jakość, a nie na ilość. Kosmetyki Derma Eco Baby mają prosty skład w którym nie znajdziemy składników mających negatywny wpływ na skórę dziecka - przede wszystkim nie znajdziemy w nich substancji zapachowych, które najczęściej odpowiadają za powstawanie alergii skórnych. Ich organiczność i hipoalergiczność jest potwierdzona certyfikatami międzynarodowych organizacji. Dzięki temu rodzice nie muszą być znawcami składników, wiedzą, że Derma Eco Baby to kosmetyki, którym można zaufać, są bezpieczne dla ich dziecka.