Wszy - nie taki niecodzienny problem. Rodzice przedszkolaków, uczniów (i nie tylko) powinni być dobrze przygotowani

Wciąż wydaje nam się, że wszy to powód do wstydu. Niepotrzebnie. To problem, jakich wiele, a zamiast martwić się, o to, co powiedzą inni, powinniśmy wiedzieć, jak się z nim szybko rozprawić.

Jeśli znajdziesz we włosach dziecka gnidy lub wszy przede wszystkim nie panikuj. Nie jest trudno się ich pozbyć, trzeba jednak działać, a nie udawać, że problemu nie ma. Szczególnie, że wszy szybko mogą "przejść" na głowy innych dzieci. Dlatego musimy pozbyć się pasożytów z włosów własnego dziecka, ale i nie wstydzić się przyznać do tego, że je ma - koniecznie musimy poinformować o sprawie wychowawcę.

Uwaga, panuje wszawica

Takie ogłoszenia dość często pojawiają się w przedszkolach i szkołach. Wszy są obecne w dużych skupiskach ludzi, bardzo łatwo jest je "złapać". Problem ten nasila się szczególnie po feriach zimowych i wakacjach. Pojawiają się na różnych głowach - i czystych, i brudnych. I chociaż brak higieny raczej zachęca, niż odstrasza, wesz może pojawić się u każdego, nie tylko u tego, który stroni od kąpieli.

Warto regularnie oglądać głowę dziecka, nawet jeśli aktualnie nie ma informacji o wszawicy.Warto regularnie oglądać głowę dziecka, nawet jeśli aktualnie nie ma informacji o wszawicy. fot. Shutterstock

Wesz nie jest pchłą, nie skacze

Wszy pełzają, w odróżnieniu od pcheł nie potrafią przemieszczać się na duże odległości, potrzebny jest bezpośredni kontakt. Dlatego częściej wszy "łapią" dziewczynki - które się przytulają, wzajemnie czeszą itp. Ważne jest, aby uświadamiać dzieciom, że nie mogą dzielić się z innymi szczotką czy akcesoriami do włosów. Jeśli szczotka (lub grzebień) jest elementem wyposażenia przedszkolaka, warto sprawdzić, jak jest przechowywana - w jednym pojemniku czy oddzielnie. Dobrze także związywać dziewczynkom włosy, wtedy trochę utrudnimy pasożytowi zadanie i nie będzie mu tak łatwo przedostać się z głowy na głowę.

Boisz się, że dziecko zarazi się na placu zabaw czy na basenie? Niepotrzebnie. Po pierwsze - wesz nie jest w stanie przemieścić się na dużą odległość. Jeśli dziecko nie zetknie się głową z dzieckiem, które już ma wszy, nie ma możliwości, aby złapało wesz "z powietrza". Po drugie - wesz bez swojego żywiciela nie jest w stanie przetrwać długo, poza głową żyje kilka dni (gnidy mogą przetrwać około dziesięciu dni). Są niewielkie szanse, aby zarazić się wszami korzystając z basenowej suszarki czy szafki, którą wcześniej używała osoba z wszawicą. Oczywiście, nie można tego całkiem wykluczyć, ale o wiele większe prawdopodobieństwo, że nasze dziecko "złapie" wszy jest wtedy, gdy pożyczy czapkę od kolegi, we włosach którego pasożytują te owady.

Poznaj problem

Dokładnie obejrzyj włosy dziecka, koniecznie zrób to jeśli często się drapie, a skóra głowy jest zaczerwieniona. Rób przedziałki jak najbliżej siebie, tak, aby dokładnie przyjrzeć się włosom. Szczególnie zwracaj uwagę na ich nasadę - to tam najczęściej znajdują się jaja pasożytów. Czego szukać? Jaja przypominają białawe grudki, są wielkości główki od szpilki i są dobrze "przyklejone" do włosa. Nie pomylisz ich z łupieżem, który z reguły bez problemu można strzepać, z jajami wszy nie pójdzie tak łatwo. Gnidy przytwierdzone są do włosów wydzieliną wytwarzaną przez samice - natura wie, jak o siebie zadbać, chodzi o to, by jak najwięcej jaj przetrwało. Największe skupiska gnid są za uszami i nad karkiem. Samica składa około stu jaj, a gnidy zamieniają się we wszy po kilkunastu dniach.

Wesz także rozpoznasz bez problemu - ma spłaszczony tułów (bez skrzydeł), krótką głowę i czułki, które sterczą do przodu. Te pasożyty mają trzy pary nóg, a u końca każdej kończyny znajduje się jeden pazur. Samice wszy są większe od samców, te owady mogą mieć od dwóch do około pięciu milimetrów.

Jeśli dziecko ma wszawicę, na skórze głowy najprawdopodobniej wypatrzysz także czerwone ślady po ugryzieniach.

Dokładnie obejrzyj włosy i skórę głowy.Dokładnie obejrzyj włosy i skórę głowy. fot. Shutterstock

Jak się pozbyć wszy?

Łatwiej jest usunąć gnidy i wszy z krótkich włosów, ale obcinanie długich loków nie jest konieczne - po prostu więcej czasu zajmie nam wyczesanie pasożytów. Warto zaopatrzyć się w specjalny grzebień, z gęsto osadzonymi ząbkami oraz w specjalistyczne preparaty, które pomogą w pozbyciu się wszy. Zwróć uwagę, czy zwalcza on nie tylko wszy, ale i gnidy, a także czy można go stosować u dziecka w wieku twojego i czy nie zawiera substancji, na które twoje dziecko jest uczulone.

Kilkuetapową kurację, która pomoże w leczeniu wszawicy proponuje Seboradin MED Przeciw Wszom i Gnidom. W jej skład wchodzi kompres, który skutecznie usuwa wszy i gnidy, szampon, który oczyszcza skórę po zastosowaniu kompresu oraz lotion, który zapobiega rozwojowi pasożytów.

Kompres Seboradin MED jest preparatem olejowym, a jego działanie opiera się przede wszystkim na zahamowaniu rozwoju wszy poprzez zamknięcie dopływy tlenu - wszy i gnidy, które znajdują się na skórze głowy i we włosach obumierają. Szampon Seboradin MED może być stosowany, aby zmyć kompres, ale także samodzielnie. Jego składniki tworzą niekorzystne środowisko do rozwoju wszy i gnid. Lotion Seboradin MED jest uzupełnieniem kuracji, wzmacnia i podtrzymuje działanie całej kuracji. Możemy go także używać samodzielnie, w celach profilaktycznych.

Co jeszcze możemy zrobić? Popularną praktyką jest - po zastosowaniu specjalistycznych preparatów - przejechanie po włosach prostownicą.

Problem dotyczy całej rodziny

Pamiętaj, że kuracja powinna być zastosowana u wszystkich domowników. Dobrze jest także zdezynfekować mieszkanie: wyprać czapki, pościel itp. - najlepiej w 60° (lub w wyższej temperaturze). Rzeczy, z którymi dziecko miało kontakt, a nie możesz ich wyprać dokładnie odkurz, zabawki, na które mogłyby przedostać się pasożyty, zamknij szczelnie w workach na dwa tygodnie lub włóż je na 24 godziny do zamrażarki. Szczotkę i akcesoria do włosów najlepiej jest wyrzucić, ewentualnie możesz je wygotować lub wysterylizować w specjalnym urządzeniu.

Specjalny grzebień będzie pomocny w wyczesywaniu jaj pasożytów.Specjalny grzebień będzie pomocny w wyczesywaniu jaj pasożytów. fot. Shutterstock

Kiedy do lekarza?

Do lekarza idźmy, gdy wszawica dopadnie dziecko, które nie skończyło dwóch lat, gdy ma ono astmę lub alergię, a także, gdy pasożyty pojawiły się na brwiach lub rzęsach. Konsultacji lekarskiej wymagają także nadkażenia bakteryjne, a także wszelkie inne nieprawidłowości, które nas zaniepokoją (kuracja nie przynosi efektów, reakcja alergiczna itp.).

Ważna profilaktyka

Warto przeglądać dziecku regularnie głowę, nawet, jeśli nie pojawiają się charakterystyczne objawy jak natarczywe drapanie skóry głowy. Nie musimy robić z tego wielkiego wydarzenia, włosy możemy przekładać "przy okazji". Przypominajmy także dziecku o tym, aby nie dzieliło się z kolegami szczotką czy nie przymierzało czapek innych.

Przed wszami możemy się także zabezpieczyć, warto to robić szczególnie wtedy, gdy w przedszkolu lub szkole do którego chodzi dziecko, panuje wszawica. Nie bagatelizujmy problemu, nawet jeśli wszy pojawiły się w innej grupie czy klasie, bardzo szybko mogą dostać się i do tej, do której chodzi nasze dziecko. Jak zabezpieczyć włosy? Możemy stosować np. Lotion Seboradin MED Przeciw Wszom i Gnidom. Jego składniki nie tylko pomogą zwalczyć wszy i gnidy, które już się pojawiły, ale także odstraszą pasożyty, które będą chciały przedostać się na skórę głowy naszego dziecka. Ekstrakt z kwazji gorzkiej hamuje proces tworzenia pancerzyka wszy, ocet jabłkowy chroni włosy przed przyczepianiem się gnid, ułatwia także wyczesywanie ich z włosów. Miodla indyjska z kolei podnosi odporność skóry na działanie pasożytów i chroni przed ukąszeniami, a także je odstrasza.

Wszy nie trzeba się wstydzić, trzeba działać. A gdy będziemy wiedzieć, jak zapobiegać oraz jak postępować, gdy pasożyty się pojawią, wygramy walkę.

Kuracja Seboradin MED Przeciw Wszom i GnidomKuracja Seboradin MED Przeciw Wszom i Gnidom materiały partnera

Więcej informacji o produktach na stronie partnera