Chorujesz na endometriozę? Z pomocą in vitro możesz zostać matką!

Większość kobiet chorych na endometriozę dowiaduje się o tym fakcie podczas szukania przyczyn niepłodności. Dla wielu z nich diagnoza to prawdziwy cios, schorzenie to nie należy bowiem do chorób posiadających prosty schemat leczenia, ponadto może stanowić poważną przeszkodę przy staraniach o dziecko. Na szczęście pacjentki z endometriozą nie są pozbawione szans na ciążę - dzięki zastosowaniu zapłodnienia pozaustrojowego mogą zostać matkami.

Czym jest endometrioza?

Najprościej rzecz ujmując, endometrioza to schorzenie, które polega na występowaniu tkanki endometrialnej, a więc błony śluzowej macicy, poza jamą macicy (np. w okolicy jelit, w pochwie). Na pozór nie brzmi to groźnie, ale pamiętajmy, że tkanka wyściełająca macicę co miesiąc złuszcza się i jest wydalana z organizmu w postaci krwawienia miesiączkowego. U kobiet dotkniętych endometriozą tkanka endometrialna jest zlokalizowana poza jamą macicy, przez co powoduje podrażnienie sąsiadujących tkanek, a następnie prowadzi do rozwoju blizn i stopniowego uszkodzenia tkanki/narządu, w którym się rozwija.

Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój? W terminie miesiączki endometrioza może powodować silny ból miednicy. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić również podczas oddawania moczu lub uprawiania seksu. Do klasycznych objawów endometriozy należą również zaburzenia trawienia (biegunki, zaparcia, wzdęcia, nudności) oraz uczucie zmęczenia.

Niełatwa diagnoza

Mogłoby się wydawać, że rozpoznanie endometriozy to pestka dla doświadczonych lekarzy. Niestety, schorzenie to jest relatywnie trudne do zdiagnozowania, ponieważ ból miednicy może towarzyszyć wielu innym chorobom narządów miednicy mniejszej, takich jak torbiele jajników czy stany zapalne. Na domiar złego, dolegliwości ze strony układu pokarmowego są na tyle niespecyficzne, że łatwo pomylić je na przykład z zespołem jelita drażliwego, zwłaszcza gdy bóle w obrębie miednicy nie są zbyt nasilone (stopień nasilenia dolegliwości bólowych może różnić się u poszczególnych kobiet dotkniętych endometriozą). Postawienie diagnozy jest jeszcze bardziej skomplikowane, gdy oba schorzenia występują jednocześnie.

Wśród czynników zwiększających podatność na rozwój endometriozy wymienia się niski wskaźnik masy ciała, częste spożywanie alkoholu, wysokie stężenie estrogenów w organizmie, stosunkowo krótkie cykle miesiączkowe (mniej niż 27 dni), nieprawidłowości w obrębie macicy oraz wszelkie schorzenia utrudniające odpływ krwi miesiączkowej. Wiadomo, że ryzyko zachorowania jest większe u kobiet, które wcześnie zaczęły miesiączkować oraz u tych, które mają w rodzinie przypadki endometriozy.

Endometrioza a macierzyństwo

Według danych szacunkowych, od 30 do nawet 50% kobiet chorych na endometriozę doświadcza trudności z zajściem w ciążę. U części z nich tkanka endometrialna uszkadza jajowody i może doprowadzić do ich niedrożności mechanicznej. Ponadto ogniska endometriozy mogą wpływać na samą czynność jajowodów - na ich perystaltykę, skład płynu w świetle jajowodu - i w ten sposób oddziaływać niekorzystnie na transport plemników i komórek jajowych, oraz na sam proces zapłodnienia, do którego fizjologicznie dochodzi w świetle jajowodu. Usunięcie widocznych ognisk endometriozy podczas laparoskopii może zwiększyć szanse na ciążę i zmniejszyć dolegliwości, ale należy liczyć się z możliwością wystąpienia wtórnych zrostów i pojawienia się nowych ognisk endometriozy oraz towarzyszących im dolegliwości.

Jeśli endometrioza ma łagodną lub umiarkowaną postać, wiele pacjentek jest w stanie zajść w ciążę i utrzymać ją do terminu porodu. Nie należy jednak zwlekać z decyzją o powiększeniu rodziny, ponieważ w miarę upływu czasu nasilenie objawów będzie coraz większe, a prawdopodobieństwo zostania matką zmaleje.

Opcją godną rozważenia jest także zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro. U pacjentek z endometriozą skuteczność tej metody jest niemal o połowę niższa, ale i tak warto spróbować. "Lepsze rezultaty uzyskujemy u pacjentek z łagodną postacią endometriozy", zauważa lek.med. Piotr Lachowski, ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu. "Właśnie dlatego tak ważne jest, by w razie nieskutecznych starań o dziecko możliwie szybko szukać pomocy w specjalistycznym ośrodku. Wizyta u ginekologa, który nie zajmuje się na co dzień diagnozowaniem i leczeniem niepłodności, nie rozwiąże problemu, tylko odwlecze niepotrzebnie moment rozpoznania jego źródła", dodaje lekarz.

Endometrioza to nie wyrok, ale schorzenie to stanowi często duże wyzwanie diagnostyczne i poważne utrudnienie przy staraniach o zajście w ciążę. Jeśli jesteś zmęczona, masz problemy ze strony układu trawiennego i ciężko znosisz miesiączkę, a bóle mają tendencję do nasilania się w miarę upływu czasu, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.