Tajniki pielęgnacji skóry niemowlaka. Kilka zasad, o których musi pamiętać każdy rodzic

Skóra niemowlaka jest cieńsza i bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej. Nie oznacza to jednak, że jej pielęgnacja jest czymś skomplikowanym.

Odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlaka to podstawa w codziennych obowiązkach świeżo upieczonych rodziców. Choć skóra malucha wymaga szczególnego traktowania, to wcale nie potrzeba do tego wielu specjalnych produktów. Tak naprawdę wystarczy zaopatrzyć się w zaledwie kilka podstawowych - delikatne mydło, balsam, oliwka dla dzieci, chusteczki nawilżane, krem na podrażnienia i krem ochronny.

Jak wybierać kosmetyki dla niemowlaka? Najważniejsze, aby były dedykowane specjalnie dla niego, czyli przeznaczone do wieku. Zdecydowanie nie powinno się używać artykułów dla dorosłych, ponieważ zawarte w nich konserwanty oraz substancje zapachowe i barwiące mogą podrażnić delikatną skórę.

Kupując kosmetyki, należy wybierać te, które mają odpowiednie atesty: Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) albo Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Gwarantują one, że produkt można bezpiecznie stosować u dzieci.

Skóra malucha łatwo ulega podrażnieniom i reakcjom alergicznym, dlatego lepiej nie eksperymentować z tanimi produktami mało znanych firm.

fot. Materiały Partnerafot. Materiały Partnera fot. Materiały Partnera fot. Materiały Partnera

Kąpiele z głową

Nieodłącznym elementem pielęgnacji niemowlaka są kąpiele. Ponieważ woda może wysuszać delikatną skórę, na początku wystarczy robić je 4-5 razy w tygodniu. A co w dni, kiedy rezygnujemy z kąpieli? Można umyć dziecko ręcznikiem zmoczonym w ciepłej wodzie. Szczególnie należy zadbać wtedy o to, aby czyste były buzia, szyjka, pachwiny i krocze.

Do kąpieli w wodzie wystarczy delikatne mydełko, którym można myć też włosy. Najlepiej jednak, aby kupić takie, które nie podrażnia oczu. Główki dziecka nie trzeba myć częściej 1-2 razy w tygodniu.

W pomieszczeniu, w którym kąpiemy dziecko, musi być ciepło - zaleca się temperaturę około 24 st. C. Ważna jest także temperatura wody - najlepiej, by wynosiła około 34-37 st. C. Żeby ją sprawdzić, nie trzeba mieć termometru - wystarczy zanurzyć w wodzie swój łokieć. Jeśli nie odczuje się wyraźnego chłodu ani gorąca, znaczy, że temperatura jest odpowiednia.

Nawilżanie i ochrona delikatnej skóry

Skóra niemowlaka jest skłonna do wysuszania, dlatego trzeba dbać o jej odpowiednie nawilżenie. Po kąpieli wystarczy użyć delikatnego balsamu do ciała albo oliwki, a dodatkowo przy przewijaniu trzeba pamiętać o stosowaniu kremu przeciw oparzeniom. Obowiązkowym produktem jest także odpowiedni krem z filtrem UV - skórę dziecka trzeba nim smarować przed każdym wyjściem na zewnątrz.

fot. Materiały Partnerafot. Materiały Partnera fot. Materiały Partnera fot. Materiały Partnera

Przewijanie dla początkujących

Stałym elementem każdego dnia jest przewijanie. Pierwszą pieluszkę maluch ma zakładaną już w szpitalu, niedługo po porodzie. Przez kilka pierwszych dni zmiana pieluchy wymaga szczególnej ostrożności, aby nie uszkodzić gojącej się rany po odcięciu pępowiny. By zminimalizować ryzyko wystarczy kupić odpowiednie pieluszki, np. Bella Baby Happy Newborn. Mają one bezpieczne wycięcie na rankę pępowinową, które pozwala na swobodny dopływ powietrza i chroni przed ewentualnymi otarciami.

Choć producenci pieluch starają się ułatwiać życie świeżo upieczonym rodzicom, przewijanie wydaje się dla nowicjuszy czynnością skomplikowaną. Tymczasem wystarczy pamiętać o kilku zasadach:

1. Zadbaj o miejsce odpowiednie do przewijania. Najlepiej, aby był to umieszczony na odpowiedniej wysokości przewijak.

2. Miej pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria: nawilżane chusteczki, miskę z wodą, waciki do przemywania pupy, krem przeciw oparzeniom no i oczywiście pieluszki.

3. Po rozpięciu pieluszki dokładnie umyj pupę dziecka zmoczonym w ciepłej wodzie wacikiem albo nawilżaną chusteczkę. Pamiętaj, aby u chłopca oczyść siusiaka i mosznę, u dziewczynki - wargi sromowe. Kiedy maluch jest już czysty, usuń brudną pieluchę.

4. Po myciu, posmaruj pupę niemowlaka kremem przeciw odparzeniom.

5. Unieś pupę dziecka wkładając pod nią dłonie, wsuń czystą pieluchę i zapnij na znajdujące się po bokach rzepy. Pieluszka dobrze leży? Przewijanie skończone.

Proste, prawda?

Zobacz wideo