Adopcja prenatalna - co powinnaś wiedzieć?

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że trudności z zajściem w ciążę dotykają nawet 10% kobiet w wieku rozrodczym . W niektórych przypadkach niepłodność ma charakter przejściowy, wynika bowiem na przykład z chwilowego pogorszenia stanu zdrowia lub niesprzyjających okoliczności, takich jak silny stres lub traumatyczne przeżycia. Niestety, czasem zdarza się, że kobieta jest trwale bezpłodna i mimo zastosowania najbardziej zaawansowanych metod leczenia nie może mieć dziecka. Wówczas warto wziąć pod uwagę adopcję prenatalną.

Adopcja komórek jajowych

Dawstwo komórek jajowych to stosunkowo rzadko poruszany temat, choć pierwsze dziecko urodzone dzięki dawczyni przyszło na świat w 1983 roku w Australii. Zastosowana wtedy procedura różniła się wprawdzie od dzisiejszego in vitro z komórkami jajowymi dawczyni, ale mechanizm był podobny - za sprawą transferu rozwijającego się zarodka pacjentka, która nie miała własnych komórek, a co za tym idzie - szans na własne dziecko, doświadczyła ciąży i porodu.

Przebieg procedury in vitro nie jest złożony, choć pomysł zastosowania gamet od dawczyni nawet dziś może wydawać się nowatorski: komórki jajowe od dawczyni są przechowywane w klinice leczenia niepłodności i właśnie tam, w laboratorium embriologicznym, dochodzi do połączenia ich z plemnikami partnera pacjentki lub dawcy. Następnie uzyskane zarodki umieszcza się w inkubatorze na 2-5 dni, gdzie rozwijają się pod stałym nadzorem. Jeden lub dwa najlepiej rokujące embriony podaje się do jamy macicy pacjentki, która wcześniej przyjmuje niewielką dawkę leków hormonalnych, przygotowujących organizm do ciąży. Jeżeli w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego powstało więcej zarodków, zamraża się je i wykorzystujew przyszłości, gdy kobieta decyduje się na kolejne dziecko.

Kto może skorzystać z adopcji prenatalnej?

In vitro z komórką jajową dawczyni to metoda skierowana do kobiet poniżej 49. roku życia, które chcą mieć dziecko, ale ze względu na brak własnych gamet nie mogą poddać się klasycznemu zapłodnieniu pozaustrojowemu.

Adopcja komórek jajowych może pomóc ci zostać mamą, jeśli:

w przeszłości byłaś poddana terapii onkologicznej i w związku z tym straciłaś płodność,

zdiagnozowano u ciebie tzw. wczesną menopauzę (przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników),

udało ci się zajść w ciążę kilkakrotnie, ale za każdym razem poroniłaś,

obciążenia genetyczne wykluczają poczęcie dziecka lub donoszenie ciąży.

Anonimowe dawczynie

Jeśli zdecydujesz się na adopcję komórek jajowych, nigdy nie poznasz kobiety, która była ich dawczynią. Będziesz jednak miała pewność, że zanim przekazała swoje gamety do in vitro, przeszła serię dokładnych badań genetycznych, psychologicznych oraz testów wirusologicznych. Polskie prawo wymaga, by każda z dawczyń była w pełni zdrowa, dodatkowo niektóre kliniki leczenia. O wyborze konkretnej dawczyni decyduje lekarz, mając na względzie podobieństwo fenotypowe jej i pacjentki.

Jakie są szanse na ciążę dzięki adopcji prenatalnej?

Skuteczność in vitro z komórkami jajowymi dawczyni może różnić się w poszczególnych ośrodkach leczenia niepłodności, dlatego zanim umówisz się na wizytę, sprawdź, jak wyglądają statystyki w danej klinice. Obecnie czołowe ośrodki w Europie podają, że w pierwszym cyklu in vitro udaje im się uzyskać ciążę u 6 z 10 pacjentek. W Polsce podobne efekty (62,5%) odnotowują kliniki leczenia niepłodności InviMed. "Na ten wynik składa się wiele czynników" podkreśla dr n. med. Beata Makowska, specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni. "To nie tylko zasługa doświadczonego zespołu medycznego i dostępu do nowoczesnych badań oraz metod leczenia, ale także efekt zastosowania komórek jajowych dobrej jakości. Wszystkie dawczynie, które współpracują z klinikami InviMed są młode, zdrowe i - co ważne - są matkami. Chcemy mieć pewność, że szanse naszych pacjentek na dziecko będą optymalne, dlatego nie możemy ryzykować przy doborze kandydatek na dawczynie. To nie mogą być przypadkowe osoby". Brak własnych komórek jajowych nie jest wprawdzie powszechnym zjawiskiem, ale - jak pokazują dane statystyczne - odsetek kobiet zmagających się z problemem niepłodności stale rośnie. W praktyce oznacza to, że liczba pacjentek, dla których adopcja prenatalna może być jedyną szansą na ciążę i urodzenie dziecka, w miarę upływu czasu będzie coraz większa. Wprawdzie nie sposób przewidzieć, że próby poczęcia będą bezowocne, ale można - i warto - zawczasu zapoznać się z opcjami leczenia niepłodności, jakimi dysponuje współczesna medycyna.