Mała komórka, wielki dar. Dawczynie komórek jajowych

Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę par. Współczesna medycyna dysponuje na szczęście technikami wspomaganego rozrodu i procedurami, które stwarzają szansę na dziecko mimo poważnego obniżenia płodności jednego lub obojga partnerów. Jedną z nich jest adopcja komórek jajowych.

Kim są dawczynie komórek jajowych?

Dawstwo komórek jajowych funkcjonuje w naszym kraju od dziesięciu lat. Początkowo dawczyniami były kobiety, które przechodziły zabiegi in vitro i pozostały im niewykorzystane komórki jajowe. Szybko jednak okazało się, że zapotrzebowanie jest dużo większe, dlatego też kliniki leczenia niepłodności zaczęły szukać dawczyń "na zewnątrz".

O dzieciach urodzonych w wyniku adopcji komórek jajowych sporo pisały i mówiły media, dlatego temat zaczął cieszyć się popularnością nie tylko wśród par leczących niepłodność, ale też wśród potencjalnych dawczyń. Do klinik leczenia niepłodności zaczęły zgłaszać się kobiety, które chciały podzielić się komórkami jajowymi. Czasem były to osoby, które chciały w ten sposób pomóc siostrze czy przyjaciółce, a czasem zupełnie obce osoby.

-Zgłasza się do nas coraz więcej dawczyń - mówi lek. med. Bartłomiej Kuczera, ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach. -Dobór dawczyń jest bardzo staranny i zaczyna się od wypełnienia szczegółowej ankiety dotyczącej zdrowia dawczyni i jej rodziny. Jeśli pierwszy etap selekcji wypadnie pomyślnie, kandydatka na dawczynię komórek jajowych jest zapraszana na badania - dodaje Bartłomiej Kuczera z InviMed.

Czy dawstwo komórek jajowych jest bezpieczne?

Każda kobieta ma w sobie około 400 tysięcy komórek jajowych, po 200 tysięcy w każdym jajniku. Z tej ogromnej liczby w ciągu całego życia wykorzystywanych jest najwyżej kilkaset - podczas comiesięcznych cykli menstruacyjnych. A co z pozostałymi komórkami jajowymi? Można podzielić się nimi z kobietami, które borykają się z problemem niepłodności i nie mogą zostać matkami, ponieważ nie mają własnych komórek jajowych (np. w związku z przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników lub po przebytym leczeniu onkologicznym).

Dawstwo komórek jajowych nie stwarza zagrożenia dla zdrowia kobiet, które je oddają i jest skuteczne w przypadku kobiet, które zostają biorczyniami. Dawczynie przed oddaniem komórek jajowych przechodzą ścisłą weryfikację.

Aby zostać dawczynią komórki jajowej, kobieta musi spełnić kilka dość rygorystycznych warunków, zgodnych z wytycznymi, m.in. Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE):

Przede wszystkim musi być całkowicie zdrowa i mieć mniej niż 32 lata. Dawczynie są bardzo szczegółowo badane zarówno pod kątem wirusologicznym, jak i genetycznym. Celem tych wszystkich badań jest wykluczenie chorób o podłożu genetycznym, neurologicznym, hormonalnym, a nawet psychologicznym;

Potencjalna dawczyni musi posiadać prawidłowy wynik badania cytologicznego, mieć regularne cykle miesięczne i dwa jajniki;

Kandydatka na dawczynię gamet musi być wolna od nałogów.

Cały proces oddania komórek jajowych trwa około 4-8 tygodni. Oprócz szczegółowych badań, przyszła dawczyni przechodzi konsultacje z ginekologiem i psychologiem, a następnie poddawana jest kuracji hormonalnej, której celem jest zwiększenie liczby komórek jajowych produkowanych w trakcie jednego cyklu menstruacyjnego. Sam zabieg pobrania komórek jajowych trwa krótko i jest bezbolesny (odbywa się w znieczuleniu). Dawczyni spędza w klinice zaledwie kilka godzin i tego samego dnia może wyjść do domu.

Anonimowość gwarantowana

Procedura zarówno donacji, jak i późniejszej adopcji komórek jajowych jest całkowicie anonimowa. Owszem, zdarzają się sytuacje, gdy dawczyni chce pomóc konkretnej osobie ze swojej rodziny, na przykład siostrze czy kuzynce. Wtedy zasada anonimowości nie jest konieczna. Natomiast w przypadku całkowicie obcych dla siebie kobiet dawczyni gamet nigdy nie poznaje ich biorczyni.

Leczenie niepłodności z wykorzystaniem adopcji komórek jajowych cieszy się nie tylko rosnącą popularnością, ale też wysoką skutecznością. -Adopcja komórek jajowych to dla wielu par borykających się z niepłodnością jedyna szansa na dziecko - przyznaje lek. med. Bartłomiej Kuczera, ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach. -Dzięki skrupulatnej procedurze selekcji kandydatek na dawczynie i zachowaniu najwyższych standardów medycznych na każdym etapie procedury adopcji komórek jajowych możemy pomóc naturze, dlatego dokładamy wszelkich starań, by nasi pacjenci zostali rodzicami. Każda uzyskana dzięki in vitro ciąża to ogromne szczęście dla naszych pacjentów i sukces dla zespołu medycznego - dodaje Kuczera.

Więcej o: