Zaczerwieniona, łuszcząca się skóra u dziecka to efekt osłabienia bariery ochronnej skóry - zmniejszenie lipidów międzykomórkowych, które ma miejsce na skutek uszkodzenia warstwy rogowej, przyczynia się do nasilenia przeznaskórkowej utraty wody, a skóra staje się przesuszona, swędzi i jest bardziej podatna na podrażnienia.
Świąd i brak odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi sprawiają, że skóra atopowa może ulec nadkażeniu bakteryjnemu. Niektóre drobnoustroje, na przykład gronkowiec złocisty, przylegają bowiem z dużą większą łatwością do skóry chorej i osłabionej. Gdy dziecko odruchowo drapie swędzące partie ciała (twarz, szyja, zgięcia łokci itp.), bakterie mają idealną okazję do zaatakowania skóry - w przypadku gronkowca złocistego rezultat takiego działania to zaostrzenie istniejących już objawów skórnych, intensywniejsze sączenie ze zmian o charakterze wypryskowym, a także powstanie nieestetycznych, miodowo-żółtych strupów na skórze dziecka.
Mogłoby się wydawać, że skoro głównym problemem skóry atopowej jest przesuszenie, do poprawy jej stanu wystarczy regularna aplikacja kremu nawilżającego. Stwierdzenie to nie jest dalekie od prawdy, ale z całą pewnością stanowi wyraźne uproszczenie problemu, ponieważ:
- nie każdy preparat nawilżający jest odpowiedni do stosowania u dzieci dotkniętych atopowym zapaleniem skóry (np. kremy o przyjemnym, słodkim zapachu mogą podrażniać delikatną skórę ze względu na zawartość substancji zapachowych);
- samo nawilżanie to za mało - w codziennej pielęgnacji skóry atopowej kluczowe znaczenie ma odbudowanie osłabionej bariery ochronnej naskórka, ponieważ prowadzi do redukcji świądu i zmniejsza podatność na nadkażenie gronkowcem złocistym.
Zmiany atopowe mogą nawracać, co oznacza, że skórę dziecka z AZS trzeba otaczać szczególną troską przez cały czas, nie tylko w momencie nasilenia objawów chorobowych. Kluczowe znaczenie w leczeniu i profilaktyce atopowego zapalenia skóry ma więc zastosowanie właściwych preparatów pielęgnacyjnych, tak zwanych emolientów. Są to bezzapachowe produkty o właściwościach nawilżających i natłuszczających, które sprawiają, że skóra staje się bardziej elastyczna i odporna na działanie drażniących czynników zewnętrznych.
Szczególnie godne polecenia są emolienty ze specjalistycznej linii Latopic : emulsja do kąpieli Latopic, która łagodnie oczyszcza skórę i odżywia ją podczas mycia, krem do twarzy i ciała Latopic (chroni, pielęgnuje i natłuszcza skórę atopową), oraz emulsja do ciała Latopic o podobnym działaniu. Preparaty te odpowiadają bowiem potrzebom skóry atopowej na wielu płaszczyznach: dzięki zawartości składników przeciwświądowych łagodzą swędzenie skóry, wzmacniają barierę lipidową naskórka, przeciwdziałają przesuszeniu skóry, natłuszczają ją i zmniejszają podatność na nadkażenia gronkowcem złocistym (zasługa obecności metabolitów Lactobacillus sp.o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych).