Ziajka - zdrowa, delikatna i przyjemna pielęgnacja

Rodzice poszukują kosmetyków, które zapewnią dziecku odpowiednią, kompleksową pielęgnację już od pierwszych chwil życia. Kosmetyki dla najmłodszych powinny być dobrane pod kątem ich potrzeb, rodzaju skóry i wieku. Ważny jest komfort stosowania, zapach, delikatność i skuteczność. Rodzice szukają zatem produktów bezpiecznych, przetestowanych pod kontrolą lekarzy. Nie są skłonni do eksperymentowania, dlatego często wybierają preparaty znane i polecane. Dużym zaufaniem darzą porady lekarzy, położnych oraz instruktorów w szkołach rodzenia. Bardzo często polegają na doświadczeniach i opiniach innych rodziców.

Jednak na czym powinien się opierać wybór kosmetyków dla dzieci i niemowląt? Wydaje się, że najprostszą odpowiedzią jest umiar w stosowaniu. Warto wspomagać naturalne funkcje skóry, jednak w sposób rozważny, tak, aby ich nie zaburzyć. Dlatego preparaty pielęgnacyjne należy dobierać odpowiednio do stanu skóry i jej potrzeb. Skóra dziecka wymaga wyjątkowej pielęgnacji ze względu na szczególne właściwości:

- pH wyższe niż u dorosłego - przez co jest bardziej podatna na infekcje i podrażnienia, - warstwa hydrolipidowa jest cieńsza niż u dorosłego - nie chroni naskórka przed wysuszeniem i odwodnieniem, dlatego jest bardziej wrażliwa na czynniki środowiskowe, - warstwa rogowa jest mniej spójna - korneocyty luźno ułożone - ograniczona funkcja bariery, zwiększone ryzyko penetracji czynników zewnętrznych, - skóra właściwa i tłuszczowa tkanka podskórna jest cieńsza niż u dorosłego, - w stosunku do masy ciała powierzchnia skóry jest ok. 3 razy większa niż u dorosłego, - jest zawsze skórą wrażliwą, nawet jeśli jest normalnie nawilżona, a szczególnie kiedy jest sucha lub ma tendencję do zmian atopowych.

Jeśli skóra jest nadmiernie sucha warto sięgnąć po preparaty natłuszczające (np. płyn do kąpieli zapobiegający wysuszaniu skóry), a po kąpieli zastosować łagodny kosmetyk nawilżający, który skutecznie wzmocni barierę ochronną naskórka, wpłynie kojąco na podrażnienia oraz odpowiednio natłuści. Preparaty do codziennej pielęgnacji powinny łagodnie myć i pielęgnować skórę oraz włosy. Ważne jest odpowiednie nawilżenie, ochrona przed podrażnieniami i utratą wody.

Szczególnej uwagi wymaga pielęgnacja podpieluszkowa oraz ciemieniucha. U niemowląt, ciemieniucha pojawia się zazwyczaj do 3. miesiąca życia na owłosionej skórze głowy. Jest wynikiem nadprodukcji łoju związanej z suchością skóry, co w połączeniu ze złuszczonym naskórkiem tworzy tłustą łuskę. Na ciemieniuchę pomóc mogą specjalne kosmetyki (np. olejki myjące) lub oliwka pielęgnacyjna. Do pielęgnacji podpieluszkowej przeznaczone są szczególne preparaty (np. dermatologiczna maść z tlenkiem cynku lub maść pośladkowa), które zapobiegają powstawaniu odparzeń, zapewniają długotrwałą barierę przed wilgocią, łagodzą otarcia i zaczerwienienia. Bardzo ważna jest pielęgnacja jamy ustnej. Aby wyrobić w dziecku dobre nawyki higieniczne i zadbać o profilaktykę, warto rozpocząć tę szczególną pielęgnację już od pierwszego ząbka. Pomocna może być coraz szersza oferta specjalnych szczoteczek oraz odpowiednie preparaty do mycia, które opracowane są z myślą o dzieciach (bez cukru, bez konserwantów, bez sztucznych barwników). Dla najmłodszych dzieci polecane są preparaty bez fluoru, który zastąpiony jest np. xylitolem. To naturalna substancja zastępująca cukier (alkohol cukrowy 5-węglowy otrzymywany z ksylozy) o charakterze zasadowym, wykazująca aktywność przeciwpróchniczą (bakteriostatycznie w stosunku do bakterii wywołujących próchnicę). Xylitol wspomaga również remineralizację szkliwa.

Dla starszych dzieci kąpiel często jest również wielką przyjemnością. Można ten czas wykorzystać na naukę higieny poprzez zabawę. Płyny do kąpieli zmieniające kolor wody, czy różnobarwne konfetti to tylko niektóre propozycje, jak urozmaicić codzienną pielęgnację.

Należy też zadbać o odpowiednią ochronę podczas spacerów, czy wypoczynku na świeżym powietrzu. Pomogą w tym produkty z filtrami. Krem powinno się nakładać przed każdym spacerem w słoneczny dzień, niezależnie od pory roku. Zimą ważna jest dodatkowa ochrona skóry przed działaniem wiatru i mrozu. Zaleca się stosowanie preparatów ochronnych o działaniu natłuszczającym.

Seria Ziajka dla dzieci i niemowląt opracowana została z myślą o kompleksowej pielęgnacji delikatnej skóry dziecka już od pierwszych chwil życia. Preparaty wchodzące w skład serii obejmują pielęgnację codzienną, preparaty do kąpieli i pielęgnacji jamy ustnej oraz ochronę przeciwsłoneczną. Ziajka już od pierwszych chwil życia Twojego dziecka troszczy się o zdrową pielęgnację i wspomaga naturalne funkcje delikatnej skóry. Przebadane klinicznie, bezpieczne i skuteczne preparaty ziajka powstały w oparciu o długoletnie doświadczenie w opracowywaniu kosmetyków dla dzieci i niemowląt oraz we współpracy ze specjalistami w dziedzinie pediatrii, dermatologii, alergologii i stomatologii. W skład serii ziajka wchodzi 17 preparatów dla dzieci- już od pierwszego dnia życia, w tym 4 produkty słoneczne z filtrami SPF 6, 25, 30 i 50+.