Adopcja Komórek Jajowych

Zapłodnienie in vitro z nasieniem anonimowego dawcy nikogo już nie dziwi. Obecnie coraz popularniejsze są zabiegi in vitro z komórkami dawczyń. Adopcja komórek jajowych, bo tak nazywa się ta metoda, to często jedyna opcja dla par borykających się z niepłodnością. Dzięki niej nawet kobiety po 40-tce lub mające przedwczesną menopauzę, mogą spełnić marzenie o zajściu w ciążę i urodzeniu dziecka. Adopcja komórek jajowych (oocytów), to niejednokrotnie jedyna metoda dla par borykających się z problemem niepłodności, dzięki której mogą spełnić marzenia o zostaniu rodzicami. To droga do macierzyństwa dla kobiet, które m.in. mają bardzo niską rezerwę jajnikową bądź dotyka je wczesne wygaśnięcie funkcji jajników czy inne choroby. Dzięki komórkom jajowym innych, zdrowych kobiet oraz procedurze in vitro kobieta zyskuje szansę na zajście w ciążę oraz urodzenie zdrowego dziecka.

Czym jest adopcja komórek jajowych?

Aby było możliwa adopcja konieczne jest dawstwo komórek (cały proces nazywa się w procedurach wspomaganego rozrodu "egg donation"). Dawczyniami komórek jajowych są zazwyczaj pacjentki, które przystępują do procedury in vitro, z powodu niepłodności występującej po stronie partnera. Są to zdrowe kobiety, u których pobiera się wiele komórek jajowych, a one są skłonne przekazać je innym kobietom w potrzebie. Mogą to także być młode zdrowe kobiety, które nie musza leczyć się w klinikach leczenia niepłodności, jednak decydują się na stymulację hormonalną i oddanie wszystkich komórek do adopcji. Adopcja komórek jajowych to proces, który polega przyjęciu oocytów innej kobiety. Pierwszy taki zabieg zakończony urodzeniem zdrowego dziecka został wykonany w Australii w 1983 roku w Monash IVF Clinic. Od tego czasu program donacji komórek jajowych stawał się coraz bardziej popularny. W 2009 roku, wg narodowych statystyk w USA zarejestrowano około 9500 zabiegów in vitro z użyciem komórek jajowych dawczyń, co stanowiło około 9% wszystkich IVF. Od 2003 roku, tj. od kiedy dostępne są międzynarodowe statystyki, nastąpił 18 procentowy wzrost liczby donacji komórek jajowych. CDC (Centres for Disease Control and Prevention) podaje, iż w Stanach Zjednoczonych urodziło się ponad 47000 dzieci w wyniku adopcji oocytów. W 2006 roku w 17 krajach członkowskich Unii Europejskiej (uwzględniając także Polskę) przeprowadzono łącznie 11892 programów in vitro z wykorzystaniem komórek dawczyń, w wyniku czego urodziło się 4862 dzieci. W Polsce w 2010 roku wykonano 348 zabiegów z komórek dawczyń ze średnią skutecznością 43%, w 2011 roku było to już 661 zabiegów ze skutecznością 37,6%. Z każdym rokiem rośnie także liczba dawczyń, np. w 1992 roku w Wielkiej Brytanii było to 451 kobiet, zaś w 2010 roku już 1258 kobiet. W Polsce niestety nie mamy takich statystyk.

Jak przebiega proces adopcji?

Proces adopcji komórek jajowych rozpoczyna się od stymulacji hormonalnej dawczyń w celu pobudzenia wzrostu i dojrzewania komórek jajowych. Po uzyskaniu ich dojrzałości wykonywana jest punkcja w celu pobrania oocytów. Po zabiegu komórki jajowe są zamrażane w ciekłym azocie, dzięki czemu mogą być wykorzystane w dowolnym czasie. Rozmrożone komórki jajowe zapładniane są metodą IVF. Następnie wykonywany jest transfer zarodków do jamy macicy biorczyni. Przyszła matka musi być jednak uprzednio przygotowana poprzez przyjmowanie preparatów hormonalnych. Taką procedurą zajmuje się Klinika Leczenia Niepłodności InviMed . Całość odbywa się pod okiem doświadczonych specjalistów. Pod kątem administracyjnym nad całym procesem czuwa także koordynatorka programu, która przez cały czas jego trwania jest w stałym kontakcie z pacjentką, tj. odpowiada na wszelkie pytania, i pomaga w dopełnianiu formalności. Zabieg wykonywany jest przez doświadczonych lekarzy w komfortowych warunkach oraz w przyjaznej atmosferze. Czas oczekiwania na in vitro z komórkami dawczyń w InviMed jest krótki - na zabieg czeka się od 1 do 3 miesięcy, w zależności od tego czy komórki są już dostępne czy będą dopiero pobierane od dawczyni. Dane zarówno biorczyń jak i dawczyń są w pełni anonimowe, objęte specjalnymi klauzulami poufności. Są również specjalnie przechowywane.

Biorczynie komórek jajowych

Dzięki adopcji komórek jajowych szansę na macierzyństwo mają kobiety, u których problemem są:

 

- brak możliwości uzyskania prawidłowych komórek jajowych, np. w wyniku zespołu przedwczesnego wygasania jajników, przedwczesnej menopauzy, usunięcia jajników,

 

- nieudane dotychczas próby zapłodnienia pozaustrojowego,

 

- obciążenia genetyczne,

 

- przebyte leczenie onkologiczne,

 

- zaawansowany wiek kobiety (według statystyk kobiety po 45 roku życia znacznie częściej rodzą dzieci dzięki adopcji komórek jajowych niż w wyniku użycia własnych oocytów),

 

- wielokrotne poronienia.

Dawczynie komórek jajowych

W celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa każda dawczyni poddawana jest wielu rygorystycznym badaniom oraz testom. Tylko w pełni pozytywne wyniki, zgodnie z kryteriami Unii Europejskiej umożliwiają dopuszczenie do udziału w programie adopcji oocytów. Dawczynie to zdrowe kobiety:

 

- bez jakichkolwiek schorzeń, w tym bez chorób psychicznych,

 

- które mają nie więcej niż 32 lata,

 

- posiadające co najmniej jedno zdrowe dziecko,

 

- bez obciążeń genetycznych oraz wirusologicznych,

 

- większość posiada wyższe wykształcenie.

 

Przystępując do programu w Klinice InviMed kobieta otrzymuje 72-godzinny dostęp do szczegółowej bazy danych banku komórek jajowych, gdzie dawczynie podały bardzo dokładne dane na swój temat, w tym zamieściły zdjęcia z dzieciństwa, informacje o kolorze oczu, włosów, wzroście, wykształceniu oraz zainteresowaniach. Poznanie tak konkretnych danych pozwala dokonać najlepszego dla siebie wyboru oraz zwiększyć szanse na odziedziczenie przez dziecko określonych, wybranych cech.

Skuteczność adopcji komórek jajowych z wykorzystaniem komórek dawczyń w Klinikach InviMed wynosi ok. 55%, a zabieg cechuje się pełnym bezpieczeństwem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA