Paweł Zawitkowski prezentuje: Czytać każdy może!

Czytanie, to nie tylko przyjemność, pozyskiwanie wiedzy i kształtowanie osobowości, wizji świata, osób, własnej wrażliwości. To również jeden z najważniejszych mechanizmów doskonalenia podstawowych funkcji naszego mózgu.

Czytanie książek, bajek, opowiadań, a poezji w szczególności, to jedna z najszybciej zanikających form aktywności człowieka. Czy to znak czasów, skutki ewolucji i rozwoju technologii? Pewnie tak. Wyraz zmian w trybie życia, dostępie i specyfice informacji? Na pewno. Jednak o czytaniu nie można zapominać, bo upośledzilibyśmy w ten sposób jedną z najważniejszych umiejętności naszego umysłu.

Czytanie, to nie tylko przyjemność, pozyskiwanie wiedzy i kształtowanie osobowości, wizji świata, osób, własnej wrażliwości. To również jeden z najważniejszych mechanizmów doskonalenia podstawowych funkcji naszego mózgu. W procesy słuchania, czytania i rozumienia tekstów zaangażowane są ogromne jego obszary! Bez ich doskonalenia trudno sobie wyobrazić prawidłowe i harmonijne funkcjonowanie w każdej ze sfer naszego życia.

Tekst, literatura, sztuka - są jak wirus. Jest w każdym z nas i wokół nas, ale w niewielkiej potencji nie robi na nas wrażenia. Jesteśmy nań odporni. W dużej potencji, na dodatek w atrakcyjnej formie "zarazi" każdego.

I o takie "zainfekowanie" głodem literatury w każdej formie i wydaniu nam chodzi.

O akcji "Czytać każdy może"

"Czytać każdy może" jest akcją promującą czytanie dzieciom i przez dzieci, czytanie w ogóle przy jednoczesnej promocji najlepszych pozycji polskiej literatury dla dzieci. Autorem akcji jest Paweł Zawitkowski, znany terapeuta dziecięcy, organizatorem akcji jest Wydawnictwo Marceli Szpak, a głównym partnerem medialnym są media AGORY: magazyn Dziecko oraz portal eDziecko.pl. Akcja społeczna będzie realizowana w Internecie, prasie, telewizji, radiu, w szkołach i przedszkolach.

W ramach akcji będziemy podpowiadać jak "bawić się bajkami", opowiadać w jaki sposób czytanie wspiera rozwój dzieci oraz pomaga budować relacje między rodzicami i dziećmi, w grupie rówieśniczej, wspierać potencjał poznawczy, intelektualny, emocjonalny, społeczny dzieciaków i ich rodzin.

Poszukujemy miłośników czytania w przestrzeni internetowej, bo tam koncentruje się uwaga i życie coraz większej części naszego społeczeństwa. Tam też, coraz częściej i chętniej zaglądają dzieciaki. A przecież czytanie to nie tylko śledzenie liter na kartkach papieru. Można czytać książki na urządzeniach mobilnych. Można zaprzyjaźniać się z literaturą słuchając, albo oglądając inscenizacje, bajki, filmy.

Strona internetowa www.czytackazdymoze.pl prezentująca atrakcje realizowane w ramach akcji, przenosi użytkowników w magiczny świat wyobraźni - www.opowiescpodstrasznymtytulem.pl/panorama.htm . Do tego każdy z nas ma szansę poznać go nieco inaczej, bo przecież uruchamiamy własną, niepowtarzalną wyobraźnię.

Na specjalnym kanale w portalu YouTube pojawiają się videobooki, w których znani i lubiani aktorzy i prezenterzy (m.in. Cezary Żak, Krzysztof Ziemiec) oraz rodzice i dzieci czytają fragmenty książek. Materiał video przeplatany jest ilustracjami z książek i jest doskonałą pomocą, gdy z ważnych powodów nie jesteśmy w stanie samodzielnie czytać dzieciom, albo one same czytać jeszcze nie potrafią.

Korzystając z przestrzeni internetowej chcemy współdziałać w ułatwianiu dostępu do literatury dla dzieci. Współuczestniczyć w animowaniu aktywności społeczności internetowej, promować zainteresowanie literaturą i czytanie książek przez dzieci i dzieciom przez ich rodziców i opiekunów. Upowszechniamy wiedzę o wadze literatury dla edukacji i stymulacji rozwojowej dzieci i młodzieży. Jednym z celów akcji "Czytać każdy może" jest udostępnianie wiedzy o problemie i technikach upowszechniania literatury wśród grup dzieci wyłączonych z powszechnej dystrybucji literatury, w tym o komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC), językach migowych i alfabetach dla głuchoniewidomych oraz osób posługujących się alternatywnymi językami.

Akcję wspierają:

Jerzy Niemczuk

 

współscenarzysta serialu "Ranczo" i "Siła wyższa". Autor książek dla dzieci

(m.in. "Szaleńczaki", "Opowieść pod strasznym tytułem", "Bajki pana Bałagana")

Paweł Zawitkowski

 

Fizjoterapeuta, autor książek "MAMO TATO co Ty na to?", autor akcji "Czytać każdy może"

Krzysztof Ziemiec

 

Dziennikarz i prezenter, prowadzący Wiadomości TVP1

Cezary Żak

Aktor

Adresy internetowe:

www.czytackazdymoze.pl

www.youtube.com/czytackazdymoze

www.opowiescpodstrasznymtytulem.pl

Ksiażki dotychczas udostępniane w ramach akcji "Czytać każdy może"

Szaleńczaki, autor Jerzy Niemczuk, www.szalenczaki.pl

Książka nagrodzona w plebiscycie magazynu Dziecko tytułem "Najlepszej książki dla dziecka 2011" i jedna ze stu "Najlepszych książek dla dzieci XX wieku" w rankingu Wysokich Obcasów. Pełna humoru i wartkiej akcji opowieść współscenarzysty serialu Ranczo i Siła wyższa Jerzego Niemczuka. "Szaleńczaki" to seria opowiadań o szalonych przygodach nieco zwariowanej rodzinki Mamli, Papla i małej Papli, których pokochają i dzieci i dorośli. Ilustrowana jest przecudnymi rysunkami kultowego już autora grafik - Juliana Bohdanowicza. Książka dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Opowieść pod Strasznym Tytułem, autor Jerzy Niemczuk, www.opowiescpodstrasznymtytulem.pl

Lektura ze Złotej Listy akcji fundacji ABC XXI publikowanej w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Pełna humoru, i śmieszna i straszna opowieść o szalonych przygodach baśniowych bohaterów naszych marzeń: Wiła, Tatuna, Mamuny, Sonka, Dziadka Lesawika i Plonków, o ich fantastycznym świecie wyobraźni gdzie znajdziemy odwrócone góry, strasznych Marbatów, nieporadne Chlapy i czarodziejską znikolinę. "Opowieści pod Strasznym Tytułem" to książka inspirowana staropolskimi legendami i wierzeniami, osadzona w świecie "polskiej mitologii", a w zasadzie Polskiej demonologii ludowej. Książka dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Idealna na długie zimowe wieczory.

Więcej o: