Przygotowania do świąt czas zacząć

Święta Bożego Narodzenia są wspaniałe, ale chyba jeszcze lepsze są przygotowania do nich. Już teraz można rozplanować zajęcia na nadchodzące tygodnie.

29 XI - Środa

Ze świerkowych gałązek, sizalu, suszu, choinkowych ozdób, wstążek, drucików, świec robimy wieniec adwentowy. Zapalamy pierwszą z czterech świec.

30 XI - Czwartek

Piszemy listy do św. Mikołaja. Musi mieć czas, by spełnić nasze marzenia.

1 XII - Piątek

Pora zrobić spis osób, do których wyślemy kartki świąteczne oraz tych krewnych i znajomych, którym chcemy dać niewielki gwiazdkowy upominek.

2 XII - Sobota

Wybieramy najładniejsze zdjęcia całej rodziny, oddajemy do zakładu fotograficznego negatywy lub kopie cyfrowe, robimy tyle odbitek, ilu osobom chcemy wysłać życzenia. Dawno nie widziana rodzina na pewno ucieszy się z takiego prezentu.

3 XII - Niedziela

Kupujemy świąteczne karty, koperty i znaczki. A może lepiej będzie zrobić karty własnoręcznie? Przyda się karton, flamastry, kredki, brokat, klej, krepina, papier kolorowy... Papieru kolorowego kupujemy więcej, przyda się na łańcuchy choinkowe.

4 XII - Poniedziałek

Składamy życzenia zaprzyjaźnionym Barbarom. Piszemy życzenia na świątecznych kartach, do każdej koperty wkładamy nasze zdjęcia i idziemy na pocztę. Obmyślamy drobne upominki na mikołajki.

5 XII - Wtorek

Może warto zrobić generalne porządki w zabawkach i ubraniach? Odwiezione do organizacji charytatywnej sprawią komuś radość. Aha - trzeba zapakować mikołajkowe niespodzianki!

6 XII - Środa

Dzień rozpoczyna się miło - od prezentów. Dzisiaj w wieńcu zapalamy już dwie świece. Minął pierwszy tydzień adwentu. Nie zapomnijcie o życzeniach imieninowych dla Mikołajów!

O czym NAPRAWDĘ marzą dzieci na święta? "O wspólnej kolacji z rodzicami". Bardzo wzruszający spot!

7 XII - Czwartek

Prace nad choinkowymi ozdobami miło zacząć od lepienia łańcucha. Każdy pracuje nad swoim kawałkiem, a potem zlepiacie je w jedną całość. Szybki efekt i takie miłe uczucie, że razem, w rodzinie, wszystko przychodzi łatwiej.

8 XII - Piątek

Jeśli pierniki według waszego przepisu powinny dłużej poleżeć, żeby nieco zmięknąć, zabierzcie się do nich nie już dzisiaj. To wielka radość - wykrawać ciasteczka foremkami, patrzeć, jak rumienią się w piekarniku, no i czuć ten wspaniały świąteczny zapach!.

9 XII - Sobota

Pierniki są pyszne, prawda? Te, które zawisną na choince, możecie dziś ozdobić kolorowym lukrem. Pora zaprojektować szopkę. Zbierzcie potrzebne materiały, spiszcie, czego wam brakuje.

10 XII - Niedziela

Ciąg dalszy prac nad ozdobami choinkowymi. Możecie je zrobić z masy solnej, a potem wypiec w niezbyt gorącym piekarniku. Z wydmuszek możecie zrobić domowe bombki, z kolorowego papieru - pawie oczka.

11 XII - Poniedziałek

Pora zastanowić się, co stanie na wigilijnym stole. Może wypróbujecie nowe przepisy? Przy okazji narysujcie na dużym kartonie grafik z podziałem obowiązków wszystkich domowników.

12 XII - Wtorek

Pora zastanowić się, co by komu sprawiło radość pod choinką. Nawet drobiazg zrobiony własnoręcznie jest lepszy niż kosztowny upominek ze sklepu. Może dziecku zrobisz na szydełku kopię ulubionej postaci literackiej? Maluch może zrobić na przykład zakładkę do książki dla babci czy ulepić z modeliny talizman dla taty.

13 XII - Środa

Zapalamy trzecią świecę w naszym wieńcu. A czy wiecie, że dziś w Szwecji obchodzi się dzień św. Łucji? O poranku młode dziewczyny zakładają na głowy wieńce ze świec, których światło zwycięża grudniowy mrok. Już niedługo zacznie przybywać dnia!

14 XII - Czwartek

Jeśli za oknem nie widać śniegu, możecie trochę zaczarować pejzaż. Z białej bibuły, piórek, pomponików możecie zrobić "śnieżynki" i zawiesić je w oknie lub przykleić do szyby.

15 XII - Piątek

W supermarketach dźwięki kolęd słychać już od listopada, ale tam nie brzmią świątecznie. Przejrzyjcie płyty z kolędami, sięgnijcie do śpiewników, zanućcie razem ulubione pastorałki.

16 XII - Sobota

Święta to nie tylko przygotowania, porządki, gotowanie. Może dziś zastanowicie się wspólnie z dzieckiem, jaki mają wymiar, o co w nich chodzi? To nie musi być dysputa teologiczna. W rozważaniach równie dobrze pomóc wam mogą albumy ze zdjęciami, wspomnienia Wigilii

waszego dzieciństwa, opowieści o rodzinie i tradycji.

17 XII - Niedziela

Przyszły już do was świąteczne karty od bliskich? Możecie nawlec je na sznurek i rozwiesić w pokoju. Jeśli wasze dziecko potrafi już powiedzieć wierszyk czy zaśpiewać piosenkę o choince lub pierwszej gwiazdce, zróbcie próbę przed Wigilią.

18 XII - Poniedziałek

Czas na świąteczne porządki. Dziecko z przejęciem będzie wam towarzyszyć ze swoją szmatką i szczotką. Szybko się jednak znudzi, więc trzeba je jakoś zająć.

Mogą się przydać zupełnie nowe puzzle.

19 XII - Wtorek

Dziś dzień wyczerpujących zakupów. W nagrodę zaplanujcie coś przyjemnego. A może już dziś kupicie choinkę i potrzymacie ją trochę na balkonie?

20 XII - Środa

Zapalamy czwartą świecę w wieńcu. Nie zapomnijcie zaopatrzyć się w opłatek! Pora zapakować prezenty, ładnie wypisać kartki z imionami obdarowanych. A może już ubierzecie choinkę?

21 XII - Czwartek

Małe łapki potrafią doskonale wykroić kawałki ciasta na pierogi lub uszka i całkiem dobrze radzą sobie z ich lepieniem. Ugotowane pierożki zamroźcie - w Wigilię będzie mniej pracy. Sprawdź, czy wigilijny obrus jest śnieżnobiały i wyprasowany.

22 XII - Piątek

Dziś pieczemy ciasta (zanim do piekarnika zaprosimy pasztety i mięsa, by strucla czy piernik nie przeszły mięsnym zapachem). Maluchowi daj do ugniatania kawałek drożdżowego ciasta; niech upiecze własną bułeczkę.

23 XII - Sobota

Zrobiony dziś barszcz "przegryzie się" do jutra. Można już przygotować śledzie i ryby w galarecie. Mimo szału przygotowań znajdźcie czas na spacer, czytanie i codzienną porcję przytulania.

24 XII - Niedziela

Już Wigilia! Trzeba jeszcze ugotować kompot z suszonych owoców, przygotować karpia. Przy dźwiękach kolęd nakryjcie do stołu, nie zapominając o sianku i o miejscu dla strudzonego wędrowca. A potem wypatrujcie wspólnie pierwszej gwiazdy. Zaczyna się święta noc...

Więcej o: