Choinka. Jakie drzewko wybrać na Boże Narodzenie i jak należy o nie dbać?

Jaką choinkę wybrać na święta Bożego Narodzenia? Wyjaśniamy, czy lepsze będzie sztuczne drzewko, czy żywe i w jaki sposób dbać o choinkę, aby jak najdłużej cieszyła oczy.

Wybór choinki na Boże Narodzenie co roku stanowi wyzwanie dla wielu ludzi  i wiąże się z licznymi dylematami. Dotyczą one między innymi tego, czy lepiej zainwestować w sztuczne drzewko, czy też kupić żywą choinkę. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć i co jest dla nas ważne w wyglądzie drzewka. W artykule wyjaśniamy, czym się kierować przy wyborze choinki i jak należy o nią dbać.

Choinka - jakie drzewko wybrać na Boże Narodzenie?

Sztuczna choinka jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie czas i chcą raz zainwestować w drzewko, którego nie będą musieli co roku wymieniać. Choinki sztuczne są niewymagające i długoletnie. Ich atutem jest również wygląd. W odróżnieniu od naturalnych choinek, które często są różnej wielkości i mają niesymetrycznie rozmieszczone gałęzie, sztuczna choinka jest zawsze równa. Kolejnym atutem jest fakt, że jej posiadanie nie wiąże się z regularnym zamiataniem igieł z podłogi. Niestety, pod pewnymi względami nie zastąpi jednak prawdziwego drzewka.

Na żywą choinkę decydują się często osoby prowadzące ekologiczny tryb życia. Żywa choinka jest wyrazista, pachnąca lasem i kojarząca się z naturą. W odróżnieniu od sztucznego drzewka wymaga jednak specjalnej pielęgnacji. 

Jak dbać o żywą choinkę?

Przed kupieniem choinki warto zwrócić szczególną uwagę na stan, w jakiej są jej igły. Powinny być zielone, a gałęzie giętkie. Jeżeli decydujemy się na choinkę w donicy, powinniśmy upewnić się, jak wyglądają jej korzenie, a jeżeli choinka jest ścięta, czy ma żywicę na słojach. Zeschnięty dół może świadczyć o tym, że drzewko zostało ścięte na długo przed sprzedażą. 

Istotną rolę odgrywa również temperatura pomieszczenia, w którym stoi choinka. (nie powinna przekraczać 20 st. C). Choinkę należy ustawiać w niewielkiej odległości od źródła ciepła, takiego jak piecyk czy kaloryfer, gdyż mogą się one przyczynić do szybszego wypadania igliwia.

Jeżeli zamiast choinki w doniczce, zdecydowaliśmy się na ciętą, przed włożeniem drzewka do stojaka powinniśmy podciąć jej pień o około 2 cm, a następnie włożyć do wiadra z wodą. Ten trik sprawi, że będzie o wiele skuteczniej wchłaniała wodę. Cięte choinki powinny mieć pień zawsze zamoczony w wodzie, a ich gałęzie warto dodatkowo zraszać zimną wodą.

Ważne jest również dopasowanie wielkości i ciężaru ozdób świątecznych do rozmiarów drzewka. Obwieszenie delikatnych gałęzi wieloma ciężkimi bombkami może sprawdzić, że połamią się pod jej ciężarem.

Zobacz wideo Proste i piękne ozdoby świąteczne. Zrobisz je sam.
Więcej o: