Boże Narodzenie w Kościele prawosławnym 2020. Kiedy wypadają Święta prawosławne?

Boże Narodzenie w Kościele prawosławnym obchodzone jest w innym terminie niż w Kościele katolickim. Święta prawosławne są 13 dni później. Kiedy wypadają w 2020 roku?

Wigilia i Święta prawosławne 2020: kiedy wypadają

W Kościele prawosławnym Boże Narodzenie obchodzone jest 13 dni później niż w Kościele katolickim. Wynika to ze stosowania innego kalendarza - w prawosławiu stosuje się kalendarz juliański, a nie gregoriański. Wigilia prawosławna w 2020 roku świętowana jest 6 stycznia. 7 i 8 stycznia to kolejne dni świąteczne. - Co ciekawe, właśnie ze względu na te daty, prawie zawsze możemy liczyć na śnieg i prawdziwie zimową aurę - mówi Julia, która co roku,ze względu na różne wyznania rodziców, obchodzi święta Bożego Narodzenia dwukrotnie.

Święta prawosławne 2020: różnice

Nie tylko daty są inne. Boże Narodzenie w Kościele prawosławnym o czas zadumy i skupienia. To jedno z 12 tzw. wielkich świąt. W cerkwiach nie usłyszymy kolęd, nie ma tam także żłóbka. Przystraja się za to ikonę, która przedstawia narodzenie Jezusa. Na świątecznym stole znajdziemy potrawy, które mają symbolizować różne rzeczy (np. czosnek, który jest symbolem zdrowia). Nie brakuje też dań z ze zbóż, tym najbardziej charakterystycznym jest kutia, od której zaczyna się wigilijną wieczerzę. W Boże Narodzenie odwiedziny w domach zaczynają kolędnicy. Czym jeszcze charakteryzują się Święta prawosławne?

- Nie mamy opłatków, a porsfory - to takie bułeczki, które są wykorzystywane także podczas prawosławnych nabożeństw - mówi Julka. - Co więcej, nasze pasterki są znacznie dłuższe niż te katolickie. W rejonie, z którego pochodzi moja mama (wschodnie Podlasie) nazywa się je "wsio nocznia", co oznacza, że nabożeństwo trwa prawie całą noc... - dodaje.

Boże Narodzenie prawosławne: post

Święta prawosławne poprzedza czterdziestodniowy post. Rozpoczyna się on 14 listopada. Dniem ścisłego postu jest również Wigilia. Święta prawosławne to wiele obrzędów, jeszcze przed Bożym Narodzeniem odbywają się uroczyste liturgie.

Dlaczego w Kościele katolickim Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA