Ozdoby choinkowe - najciekawsze pomysły na udekorowanie choinki

Ozdoby choinkowe można po prostu kupić i powiesić. Można je również zrobić samodzielnie lub wspólnie z dziećmi i doskonale się przy tym bawić. Co jest potrzebne do stworzenia ozdób świątecznych? Z czego można zrobić ozdoby choinkowe, by były ładne i oryginalne?

Ozdoby choinkowe - co wybrać?

Przy ozdabianiu choinki ważny jest styl - jedni lubią bogactwo i przepych, inni wybiorą minimalizm. Niezależnie od tego, na co postawicie, ozdób nie trzeba kupować w sklepie z gotowymi dekoracjami. Można je zrobić samemu lub z pomocą bliskich. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza choinka będzie wyjątkowa. A ile przy tym doskonałej zabawy! Jakie ozdoby można przygotować samodzielnie?

Ozdoby choinkowe wykonane ze słomy

Dla miłośników folkowego i wiejskiego stylu idealnymi dodatkami świątecznymi będą wszelkie ozdoby wykonane ze słomy. Choć nie każdy będzie się dobrze czuł z choinką utrzymaną w takim klimacie, to warto zauważyć, że ludowe klimaty są teraz bardzo na czasie. Słomiane ozdoby są świetną alternatywą dla szklanych bombek, które szczególnie w kontakcie z małymi dziećmi mogą szybko zostać uszkodzone. Do tego tradycyjna, rozbita bombka stanowi pewne zagrożenie dla maluchów. Nie ma jednak tego niebezpieczeństwa w przypadku dekoracji ze słomy. Są lekkie, urocze i można z nich stworzyć rozmaite kształty - nie tylko tradycyjne figury geometryczne, ale również gwiazdki, choinki, aniołki i kokardki. Wszystko to będzie pięknie prezentowało się na świątecznym drzewku. Technik konstrukcji jest tak wiele, że każdy, na miarę swoich możliwości, zrobi coś niepowtarzalnego.

A co powiecie na samodzielne przygotowanie bombek? Oto, jak je zrobić:

Zobacz wideo

Ozdoby choinkowe wykonane z drewna

Alternatywą dla tych, którzy nie chcą ozdabiać choinki dodatkami ze słomy, są ozdoby drewniane. Dodatki wykonane z drewna wpisują się w aktualny trend, nawiązujący do minimalistycznego, skandynawskiego stylu. Drewniane dekoracje bożonarodzeniowe są ekologiczne, co jest istotne. Mogą to być figury geometryczne lub figurki postaci - równie dobrze będą na choince wyglądały drewniane żołnierzyki, tancerki, jak i różnorodne zwierzątka. Takie dodatki można urozmaicić, dodając im odrobinę barw i malując np. ubranie, buty czy buzię.

Ozdoby choinkowe wykonane z papieru

Ozdoby świąteczne wykonane z papieru są zdecydowanie najbardziej popularne. Z papieru można wykonać kolorowe bombki, tak zwane pawie oczka, które wykonuje się z naklejanych na siebie kółek w różnych kolorach. Kółka przykleja się w ustalonej kolejności od największej do najmniejszej. Z papieru można zrobić także piękne, kolorowe łańcuchy, których długość może być ograniczona jedynie nakładem czasowym. Tworzenie ozdób z papieru uwielbiają dzieci i ich rodzice; nie wymaga specjalnych, trudno dostępnych produktów (oprócz papieru wystarczy mieć jedynie klej i nożyczki), a można stworzyć wiele pięknych ozdób.

Ozdoby choinkowe wykonane z makaronu

Jeśli lubicie wyzwania i macie więcej czasu, a do tego małych pomocników, którzy chętnie się zaangażują w pomoc przy zdobieniu choinki, to polecamy przygotowanie ozdób z makaronu. Oczywiście nie chodzi tu o wieszanie gotowego makaronu, zakupionego w sklepie na świątecznym drzewku - makaron trzeba najpierw uformować w odpowiedni kształt. Do zrobienia takich ozdób potrzebny będzie makaron w różnej formie; im więcej rodzajów, tym lepsza zabawa. Przyda się także farba, klej i lakier, brokat. Z makaronu można tworzyć rozmaite figury, kształty, postaci, wszystko, co dusza zapragnie. Należy pamiętać, aby ozdoby nie były zbyt ciężkie ani zbyt duże, ponieważ mogą łatwo ulec zniszczeniu. Dekoracje świąteczne z makaronu to bardzo prosty sposób na oryginalne udekorowanie choinki.

Ozdoby choinkowe wykonane z bibuły

Kto z nas nie pamięta, jak tworzyliśmy łańcuchy z bibuły? To przecież jedna z bardziej popularnych ozdób na świąteczne drzewko, która naprawdę dobrze się prezentuje. Do zrobienia łańcucha wystarczy zwykła bibuła (najlepiej w dwóch kolorach) i odrobina kleju. Produkcja łańcucha z bibuły sprawi radość młodszym i starszym, nie jest trudna, więc każdy z pewnością sobie z tym poradzi.

Ozdoby choinkowe wykonane z masy solnej

Przepiękne ozdoby choinkowe można wykonać również z bardzo taniej, ekologicznej i łatwej w przygotowaniu masy solnej. Do stworzenia masy potrzebne są jedynie trzy składniki - mąka, sól i woda. Można z niej zrobić figury geometryczne, aniołki, choineczki, mikołaje. Dodatkowo masę solną można również pomalować farbami czy mazakami, polakierować, tworzyć z niej różne wzory i ornamenty.

Więcej o: