Przerwa świąteczna 2019 wyjątkowo długa. Uczniowie do szkoły nie pójdą przez 17 dni

Okolice Bożego Narodzenia to wyzwanie dla rodziców, szczególnie tych młodszych dzieci. A przerwa świąteczna w tym roku potrwa prawie ponad dwa tygodnie.

Przerwa świąteczna będzie w tym roku wyjątkowo długa. Według kalendarza roku szkolnego 2019/2020 opublikowanego przez MEN to czas między 23 a 31 grudnia 2019 r. - wtedy nie ma zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W tym czasie w szkołach nie jest czynna także świetlica, nie ma innych form opieki nad uczniami, dyrektorzy szkół nie mają obowiązku zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych czy opieki świetlicowej. Po raz ostatni "normalnie" uczniowie pójdą do szkoły w piątek, 19 grudnia. Chociaż wtedy w wielu miejscach także nie będzie zwyczajnych lekcji - to czas wystawiania jasełek czy wigilii klasowych.

Uczniowie nie wrócą jednak do szkół po Nowym Roku. Lekcji nie będzie aż do 7 stycznia - to znaczy, że ich świąteczno-noworoczny odpoczynek będzie trwał 17 dni (licząc od 21 grudnia do 6 stycznia). Wszystko za sprawą dodatkowych dni wolnych, którymi dysponują dyrektorzy. Są one wykorzystywane m.in. 2 i 3 stycznia.

Nie tylko przerwa świąteczna. Zobacz, jakie są ważne daty w tym roku szkolnym:

Zobacz wideo

Przerwa świąteczna - wolne dla uczniów, ale nie dla nauczycieli

7 stycznia do szkół wrócą uczniowie, ale to nie znaczy, że zimowa przerwa świąteczna jest momentem, gdy nauczyciele mają wolne. Jak informowało w zeszłym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej, dni robocze w czasie zimowej przerwy świątecznej to czas, w którym nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora.

Dyrektor decyduje zatem o zaplanowaniu zadań dla nauczycieli w trakcie przerwy świątecznej. Po dokonaniu diagnozy potrzeb rodziców, których dzieci uczą się w danej szkole, dyrektor szkoły może zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu zajęć opiekuńczych

- czytamy na stronie MEN.

W związku z tym, w dni robocze w wielu szkołach organizowane są zajęcia opiekuńcze, czynna jest świetlica. Warto jednak pamiętać, że może ona być czynna krócej, w tych dniach może nie być także obiadów. Jeśli rodzice potrzebują, aby w te dni ich dzieciom była zapewniona opieka przez szkołę, muszą odpowiednio wcześniej wypełnić stosowną deklarację.

Przerwa świąteczna w przedszkolu

Chociaż żłobki i przedszkola w dni robocze w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku funkcjonują normalnie, rodzice również muszą poinformować placówkę, czy w tych dniach ich dziecko będzie do niej uczęszczało. Wszystko po to, aby wcześniej odpowiednio zaplanować pracę czy zamówić posiłki. Dzieci często jest mniej, grupy są łączone - warto o tym pamiętać.

Zimowa przerwa świąteczna to coś, na co uczniowie czekają, ich rodzice już mniej. Szczególnie ci, którzy mają młodsze dzieci, którym trzeba zapewnić opiekę, a sami w tym czasie nie planują wyjazdów i urlopów. Wyjściem jest świetlica (chociaż skrócone godziny również nie są rodzicom na rękę) czy skorzystanie z pomocy dziadków lub innych bliskich. To też czas, gdy wykorzystujemy urlop - opiekę na dziecko czy zaległy urlop wypoczynkowy. Trzeba to jednak dobrze rozplanować, bo niedługo kolejna przerwa od szkoły, ferie zimowe.

Więcej o:
Copyright © Agora SA