Opowiadanie o choince dla dzieci, czyli jak przybliżyć świąteczną tradycję

Opowiadanie o choince dla dzieci możemy wymyślić sami, ale propozycje znajdziemy w książkach. Najbardziej znana opowieść to ta autorstwa Hansa Christiana Andersena.

Opowiadanie o choince dla dzieci

Najpopularniejsze to "Choinka", którą napisał Hans Christian Andersen. Jednak, jak pozostałe jego baśnie, nie jest to do końca wdzięczna opowieść. To historia małej choinki, która chciałaby być dużym drzewem, które jest użyteczne i wykorzystywane przez ludzi. Jej marzenia spełniają się, gdy zostaje ścięta i udekorowana - staje się świątecznym drzewkiem. Choinka lśni, czuje się wyjątkowa. Jednak jej radość nie trwa długo, wkrótce ozdoby znikają, a drzewko zostaje porzucone na strychu. Jej tragiczna historia kończy się, gdy ostatnie dekoracje znikają, a choinka zostaje porąbana i spalona.

Bajka o choince Andersena

Ta smutna opowieść może być punktem wyjścia do tak aktualnego ostatnio tematu ekologii, konsumpcjonizmu. Możemy porozmawiać z dziećmi o tym, jak często myślimy o tym, co tu i teraz, nie zdając sobie sprawy, jakie może mieć to konsekwencje. Ale nie tylko to możemy wynieść z tej baśni. "Choinka" Andersena może być też zaczątkiem rozmowy o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy, nawet jeśli jest tylko "zwykłym" małym drzewkiem, stojącym w środku lasu. Blask tych, którzy najjaśniej świecą kiedyś zgaśnie.

Przygotowujecie ozdoby choinkowe wspólnie z dziećmi? Zobaczcie, jak łatwo możecie zrobić bombki:

Zobacz wideo

Bajka o choince dla dzieci

Na półkach w księgarniach i bibliotekach znajdziemy wiele propozycji ze Świętami, a więc i choinką w tle. To na przykład "Goście na Boże Narodzenie", "Hurra, są Święta!", "Amelia Bedelia i Boże Narodzenie", "Choinkowe wierszyki", "Czy to już Święta?", "Co robią choinki po Świętach", "Basia i Boże Narodzenie" czy "Dobranocki na Gwiazdkę".

Legenda o choince

W sieci znajdziemy mnóstwo legend o świątecznym drzewku. Możemy dowiedzieć się z nich, skąd się wzięła tradycja jego ubierania. To m.in. legenda o św. Bonifacym czy góralska legenda o choince.

Więcej o: