Jak zapakować prezent? Pomysły i podpowiedzi

Jak zapakować prezent, by wyglądał estetycznie, stylowo i cieszył oko? W prosty sposób. Wystarczy kupić ładne opakowanie oraz skorzystać z kilku podpowiedzi. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od przyjętej koncepcji.

Jak zapakować prezent? Na szczęście i wbrew pozorom nie jest to wcale trudne. Najłatwiej kupić ozdobne torebki w różnych rozmiarach, choć można również postarać się bardziej. Pomysłów na to, jak ładnie zapakować prezent, jest naprawdę sporo.

Masz całą górę prezentów do zapakowania? Sprawdź, jak szybko i łatwo ozdobić je kokardami - na trzy sposoby!

Zobacz wideo

Jak zapakować prezent - co może się przydać?

Prezent - tak na Gwiazdkę, jak i inne okazje, można zapakować na wiele sposobów:

 • w papierową torebkę dekoracyjną,
 • w celofanową, ozdobną torebkę,
 • w papier kolorowy,
 • w szary papier pakowy,
 • w tekturę falistą,
 • tapetę,
 • bibułę,
 • folię aluminiową,
 • gazetę, najlepiej czarno-białą,
 • mapę lub plan ulubionego miasta,
 • kartki z zeszytu do nut,
 • celofan (a nawet rękaw do pieczenia),
 • tkaninę,
 • pudełko kartonowe, ozdobione fabrycznie bądź samodzielnie.

Aby prezent wyglądał estetycznie, warto zaopatrzyć się w taśmę klejącą (przezroczystą) i nożyczki. Przydadzą się również wstążeczki, a także inne dekoracje, w zależności od koncepcji i okazji. Jak ładnie zapakować prezent? Jeżeli są to święta Bożego Narodzenia, wyjątkowość chwili warto podkreślić gałązkami świerku, małymi bombkami, naklejkami czy świątecznymi gadżetami i ozdobami, a także liścikiem. Warto na nich umieścić postaci Mikołaja, reniferów, bałwanków, choinek.

W pakowaniu prezentów warto zachować umiar. O ile szary papier pakowy aż prosi się, żeby go ozdobić stemplami, starymi zdjęciami, sztucznym śniegiem czy odciśniętymi śladami dłoni czy liści z farb, o tyle kolorowy papier nie potrzebuje zbyt wielu ozdób. Wystarczy mu pasująca do kolorystyki wstążeczka.

Jak zapakować prezent w papier?

Zapakowanie prezentu w papier wydaje się dziecinnie proste i w sumie takie jest. Zwykle jednak, aby efekt był satysfakcjonujący, trzeba się postarać. Pakując prezent w papier warto mieć na uwadze, że najłatwiej jest, jeśli podarek ma regularny kształt bądź jest zapakowany w kartonik. Prezenty o kształtach nieregularnych lepiej zawinąć w celofan, włożyć w ozdobne pudełko lub torebkę prezentową.

 1. Jak zapakować prezent w papier, żeby prezent wyglądał estetycznie? Na płaskiej powierzchni rozłóż papier - pakowy bądź kolorowy. Połóż na nim prezent. Odmierz potrzebny kawałek. Pamiętaj, że papier musi być większy niż sam prezent.
 2. Po bokach odmierz tyle papieru, by móc owinąć prezent na zakładkę z każdej strony. To ważne, ponieważ prawidłowe pomiary pozwolą na uniknąć nieestetycznych zagięć i podklejania zbędnych centymetrów papieru.
 3. Połóż prezent do góry nogami na środku wyciętego arkusza. Owiń papierem szeroki bok z jednej i drugiej strony prezentu - jak najciaśniej. Papier przymocuj taśmą samoprzylepną.
 4. Przytrzymuj prezent ręką. Drugą zagnij górną część papieru do środka, ale tak, by po bokach powstały trójkątne zakładki. Zagnij je do środka. Podklej taśmą. To samo zrób z drugą stroną.
 5. Gotowe. Zapakowany w papier prezent przewiąż wstążką, zrób kokardę, ozdób w swój autorski sposób.

Jak zapakować prezent w folię?

Prezent, zwłaszcza ten o nieregularnych, przez co kłopotliwych kształtach, najłatwiej włożyć do ładnej torebki prezentowej z papieru lub celofanu, a także zawinąć go w folię.

Zarówno arkusze celofanu, jak i wykonane z niego gotowe opakowanie (torebki, worki), można kupić w wielu sklepach, kwiaciarniach i aukcjach online. Do wyboru jest wiele wzorów, choć można zdecydować się na nie mniej efektowny celofan przezroczysty, bez grafiki i ozdób. Dobrym pomysłem jest również zapakowanie prezentu w folię aluminiową lub rękaw do pieczenia. To nie tylko pomysły niecodzienne, ale i będące często kołem ratunkowym.

Jak zapakować prezent w folię? Jest to bananie proste, nie wymaga precyzji i specjalnych zabiegów. Wystarczy położyć podarek na celofanie, podnieść boki folii do góry tak, by powstał woreczek - i związać. Gotowe.

Jak zapakować prezent o dużych rozmiarach?

Czasem prezenty są tak duże, że zapakowanie ich sprawia kłopot. Ogromny pluszak, rowerek, ekspres do kawy czy dziecięca kuchenka do zabawy wymagają pogłówkowania. Na szczęście jest kilka możliwości. Można zawinąć prezent w materiał, papier pakowy lub włożyć w duży karton. Warto pamiętać o jakimś dekoracyjnym akcencie. Ostatecznie można zrezygnować z opakowania i zainwestować w kokardę o imponującym kształcie.

Więcej o: