Kalendarz adwentowy. Jak go zrobić samodzielnie? Niespodzianki i zadania
Historia kalendarza adwentowego
Kalendarz adwentowy umila czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Jest ozdobą i okolicznościowym gadżetem, ale i pomaga dzieciom odliczać czas do Wigilii. Adwent i upływ czasu nabierają dzięki niemu konkretnego, bo materialnego znaczenia.
Idea kalendarza adwentowego narodziła się XIX wieku, a z jego powstaniem wiąże się pewna urocza historia małego chłopca, który każdy dzień zaczynał pytaniem "Czy to już dziś?". Pomysłowa mama wypisała na tekturce 24 liczby i dołączyła do nich biszkopty. Mały Gerard mógł zjeść codziennie jedno ciastko - dzięki temu wiedział, jak długo będzie musiał czekać na święta. Gdy Gerhard Lang dorósł, zaczął produkować kalendarze ze słodkościami w środku.
Dziś kalendarze adwentowe są różne. Można je kupić niemal wszędzie - i w osiedlowym sklepie spożywczym, i w drogerii, i w galerii z rękodziełem. Można je też wykonać samodzielnie, co z pewnością wiąże się z ciekawie spędzonym popołudniem i frajdą.
Drobiazgi do kalendarza adwentowego mogą być (a wręcz powinny być) efektownie zapakowane. Zobacz, jak to zrobić:
Jak zrobić kalendarz adwentowy
Pomysłów na to, jak zrobić kalendarz adwentowy, jest mnóstwo. Może on przyjąć wiele form, a wykonać go można z różnych tkanin, kartonu, pudełek czy torebek papierowych, ale i wykorzystać utrzymane w przedświątecznej stylistyce gadżety, na przykład skarpety.
Tak naprawdę aby wykonać kalendarz adwentowy DIY ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Brak zdolności, materiałów czy czasu nie jest żadnym argumentem. Każdy może znaleźć inspirację, pomysł, instrukcję kalendarza adwentowego skrojone na swoją miarę (talentów i możliwości). Aby samodzielnie (bądź z dzieckiem) wykonać kalendarz adwentowy, potrzebne są wyłącznie chęci.
W roli kalendarza adwentowego doskonale sprawdzą się materiałowe woreczki, papierowe torebki różnej wielkości czy koperty opatrzone cyframi. Można je kupić, ale i uszyć czy skleić. Wystarczy powiesić je na kominku czy na podobraziu. Klasycznym pomysłem jest baza będąca prostokątem materiału. Na nią należy naszyć kieszonki, najlepiej w różnych kolorach, wzorach i fakturach.
Kalendarz adwentowy dla dzieci może być też girlandą. Wystarczy na sznurku zawiesić woreczki, koperty, torebki czy paczuszki zawinięte w papier pakowy, obwiązane sznurkiem. Można je zamocować klamerkami do bielizny. Do wykonania kalendarza adwentowego można również wykorzystać pudełka - zarówno takie same (na przykład po zapałkach), jak i różnej wielkości. Wystarczy je skleić i ozdobić, po czym ponumerować. W poszukiwaniu pomysłów i inspiracji, a także tutoriali "Jak zrobić kalendarz adwentowy krok po kroku:" warto poszukać w internecie, zwłaszcza na portalach społecznościowych.
Wykonując kalendarz adwentowy samodzielnie warto nie tylko zadbać o jego oprawę graficzną, ale i o to, by w każdy okienku kalendarzowym znalazł się jakiś drobiazg. Mogą to być zarówno sentencje, jak i słodycze, kosmetyki, małe zabawki i inne drobiazgi. Wszystko zależy od preferencji, ale i wieku osoby, która ma z niego korzystać. O ile przedszkolaka ucieszy kalendarz z figurkami z ulubionej bajki, o tyle nastolatce radość przyniesie kalendarz adwentowy kupiony w ulubionej perfumerii. Warto o tym pamiętać.
Co włożyć do kalendarza adwentowego DIY?
Dobrym pomysłem jest włożenie do każdego z okienek kalendarza drobiazgu, takiego jak:
- małe figurki, ludziki z klocków, piłeczki kauczukowe - czyli to, co znajduje się w kręgu zainteresowań dziecka,
- próbki kosmetyków, kosmetyki, gumki, drobna biżuteria, akcesoria kosmetyczne - dla nastolatki,
- akcesoria kuchenne związane ze świętami: foremki, pisaki do dekoracji, stemple,
- akcesoria do wykonania dekoracji świątecznych: farbki, brokat, zestawy kreatywne,gadżety i elementy garderoby utrzymane w stylistyce świątecznej: skarpetki, kubeczki, ozdoby. Takie fanty sprawdzą się w kalendarzach o większym formacie,
- sentencje, cytaty, piękne myśli - dla młodszych i starszych filozofów,
- zadania adwentowe.
Zadania do kalendarza adwentowego
W poszczególnych okienkach kalendarza adwentowego można ukryć nie tylko drobne niespodzianki, ale i karteczki z zadaniami. Zadania, jakie znajdują się w kalendarzu adwentowym, powinny nawiązywać do magii świąt Bożego Narodzenia, ale i być okazją do zrobienia czegoś wspólnie bądź dla kogoś. Co może się na nich znaleźć? Zadaniem może być polecenie, by:
- upiec pierniczki. Warto dołączyć przepis oraz niezbędne akcesoria, takie jak na przykład wykrawaczki do ciasta,
- wykonać ozdobę świąteczną, na przykład łańcuch choinkowy, witraż na okno czy aniołki z masy solnej. W okienku może się także znaleźć instrukcje lub materiały, takie jak brokat, sztuczny śnieg, papier kolorowy, naklejki,
- napisać lub narysować list do świętego Mikołaja,
- zrobić kartkę świąteczną dla babci, cioci czy znajomych,
- obejrzeć bajkę lub film utrzymaną w zimowym bądź świątecznym klimacie,
- przeczytać książkę, która nastraja świątecznie,
- spędzić wieczór z rodziną, opowiadając sobie o najpiękniejszych wspomnieniach świątecznych, o najlepszych i najzabawniejszych prezentach gwiazdkowych,
- zrobić karmnik dla ptaków,
- wybrać się na spacer/na łyżwy, na sanki,
- zrobić prostą grę planszową,
- zrobić listę rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni,
- przejrzeć niepotrzebne zabawki, by oddać je innym dzieciom,
- narysować komiks ze świąteczną historią w tle.
-
Zmiany w 500 plus od 2021 roku. Rodzicu, jeszcze tylko kilka dni do złożenia wniosku
-
Położna o pracy w czasie pandemii. "Kobiety w ciąży nagle zostały odcięte od możliwości delektowania się swoim stanem"
-
Anna Lewandowska pokazała twarz Klary. Fani zachwyceni. "Jest cudna"
-
Ciąża geriatryczna. Co oznacza pojęcie, którym określano ciążę Meghan Markle?
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
- 500 Plus, zasiłek macierzyński i becikowe. Zobacz, ile pieniędzy mogą dostać rodzice w 2021 roku
- Walentynki 2021. Co w tym roku robić w święto zakochanych?
- 14. emerytura. Ekonomiści krytycznie o świadczeniu. "Nie ma nawet dowodów, że ten wybryk będzie skuteczny"
- Aleksandra Żebrowska pokazała zdjęcie śpiących dzieci. Ich pozycja zaskakuje
- Kiedy powrót do szkół klas 4-8? Wirusolog: Raczej spodziewamy się, że wzrośnie liczba ognisk domowych