Kartki świąteczne ręcznie robione [POMYSŁY]
Kartki świąteczne ręcznie robione to coś, co może sprawić olbrzymią radość. Dziś wysyłanie życzeń pocztą należy - niestety - do rzadkości, a gdy napiszemy je we własnoręcznie wykonanej kartce zaskoczymy adresata podwójnie. Boisz się, że nie zdążysz z wysyłką? Kartkę możesz podarować osobiście. Możesz też... w ogóle jej nie wysyłać, niech stanie się ozdobą w twoim domu.
Jak zrobić kartkę świąteczną?
To - wbrew pozorom - nie jest trudne zadanie, nie musisz mieć wielkich zdolności plastycznych. Zacznij od wybrania wzoru (kilka inspiracji znajdziesz w naszej galerii), a następnie skompletuj materiały. Na pewno wyczarujesz coś z:
- papieru technicznego z kolorowymi kartkami,
- papieru kolorowego,
- filcu,
- wstążek i sznurka,
- farb i kredek.
- kleju i nożyczek,
- dziurkaczy (zwykłych i ozdobnych),
- naklejek, np. w kształcie gwiazdek,
- brokatu, cekinów.
Wystarczy kartka papieru, ołówek i czerwona kredka lub flamaster, aby stworzyć minimalistyczną i uroczą kartkę świąteczną. Jak? Po prostu zegnij kartkę na pół, ołówkiem narysuj schematyczną głowę renifera. Nie zapomnij o pomalowaniu nosa na czerwono. Twój własny Rudolf gotowy w kilka chwil! Jak zrobić kartkę świąteczną? Zacznij od zgięcia papieru, później wszystko zależy od twojej wyobraźni. Możesz coś narysować, wykleić, wyciąć... Daj dzieciom materiały, podsuń im kilka pomysłów - na pewno wyczarują coś niezwykłego.
Kartki świąteczne wzory
Najczęściej pojawiające się na kartkach świątecznych wzory to, oczywiście, te związane z Bożym Narodzeniem. Znajdziemy na nich szopkę, pierwszą gwiazdkę, choinkę. Ta ostatnia jest chyba najpopularniejszym motywem, jest mnóstwo inspiracji na kartki świąteczne z choinką w roli głównej. Jeśli masz ochotę na coś mniej szablonowego, odtwórz tych, którzy pojawili się w Betlejem (aniołowie, pastuszkowie...), Trzech Króli idących za pierwszą gwiazdką. A może wykorzystasz inne symbole Świąt, związane z prezentami? Może to być np. kominek i zawieszone na nim skarpety. Kominek możesz narysować, a skarpety wyciąć z kolorowego papieru lub filcu i dokleić.
W sieci znajdziecie mnóstwo wzorów - zarówno tych trudniejszych, jak i łatwiejszych do wykonania. Chociaż czasem, gdy nasze dzieło jest już gotowe, mamy ochotę zrobić zdjęcie zatytułowane "oczekiwania kontra rzeczywistość", to akurat w przypadku kartek świątecznych na pewno nie jest tak źle - tu liczy się to, że w naszą pracę wkładamy serce i robimy coś wyjątkowego.
Kartki świąteczne DIY
My robimy kartki najprostsze - łatwo zaangażować do wspólnej pracy trzylatka i sześciolatkę. Najprostsze, czyli jakie? Nasze karki świąteczne są pełne choinek wykonanych różnymi metodami. Bazą zawsze jest zgięta kartka kolorowego papieru technicznego, a ozdobiona pierwsza strona (lub wszystkie, jeśli dzieci poniesie fantazja). Nasze choinki powstają np. z różnokolorowej papierowej taśmy klejącej - washi tape. Wycinamy lub wyrywamy kawałki różnej długości i naklejamy je na kartkę od najdłuższego do najkrótszego. Nasz trójkąt z taśmy jest - oczywiście - choinką, można go dodatkowo ozdobić dodając gwiazdę. Moje dzieci uwielbiają brokat, wykorzystują go tam, gdzie tylko się da, więc i taka choinka oprószona jest brokatowym pyłem.
Ulubiony motyw? Choinki!
Choinki powstają też z kawałków wydzieranego papieru - rysuję zarys choinki na kartce, a dzieci wyklejają go, wyrywając kawałki z bloku papieru kolorowych albo starych gazet. Choinki mogą być też ze sznurka (na kartce klejem tworzymy zarys choinki, a następnie przyklejamy do niego sznurek). Wycinanki to coś, co przedszkolaki uwielbiają, na naszych kartkach świątecznych można też znaleźć mnóstwo choinek różnej wielkości wyciętych z kolorowego papieru i poprzyklejanych na kartki. Czasem drzewka przyklejone są w rządku, czasem chaotycznie, nie ma jednej reguły.
Jeszcze ze swojego przedszkola pamiętam inną metodę - ze sztywnej kartki (np. z kawałka kartonu dołączanego do opakowania rajstop) wycinamy szablon, który przykładamy do naszej świątecznej kartki, a następnie wybranym sprzętem (pędzelkiem zamoczonym w farbie, kredką, pastelą...) odrysowujemy go. Ale nie tak standardowo, "naokoło", ale rysując kreski, rozchodzące się od szablonu do zewnętrznej części kartki. Ciężko to wytłumaczyć, ale jestem pewna, że wiecie, o co mi chodzi. Gdy zdejmiemy szablon na naszej kartce zostanie ciekawy wzór.
Kartki scrapbooking
W twoim mieszkaniu pełno różnych tzw. przydasi? Kawałki wstążeczek, naklejki, kształty wycięte ozdobnym dziurkaczem, skrawki papieru, stare karki... To wszystko można wykorzystać do stworzenia scrapbookingowych kartek świątecznych!
Wystarczy mieć bazę, czyli np. zgiętą sztywną kartkę papieru, na której stworzymy kolaż z materiałów, które mamy. Może to być np. pejzaż wycięty ze starej pocztówki, który ozdobimy kawałkami muliny, cekinami, bałwankami z ozdobnego dziurkacza. To, co stworzymy, zależy tylko od nas, od tego, co podpowie nam wyobraźnia.
W waszym domu kartki świąteczne ręcznie robione to standard? Macie jakieś ulubione wzory? Podzielcie się nimi w komentarzach - jeszcze nie jest za późno, abyśmy z nich skorzystali :)
To także może cię zainteresować:
-
Kiedy koniec roku szkolnego? Tegoroczne wakacje będą krótsze niż dwa lata temu
-
Minister Czarnek ogłosił powołanie nowej dyscypliny naukowej - biblistyki. "Polska jednym z trzech najważniejszych ośrodków tej nauki"
-
Kiedy dzieci 1-3 wracają do szkoły? Rodzice nie rozumieją, dlaczego tylko przedszkola są otwarte. Minister Czarnek wyjaśnia
-
Kobieta ma podwójny system rozrodczy. Dowiedziała się o tym podczas porodu
-
Zapomnimy o 500 plus? Będzie Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? To aż 1200 zł dla dorosłego, 600 zł dla każdego dziecka
- Brno to miasto w: a) Czechach; b) Szwajcarii; c) Niemczech?
- Kasia Tusk pokazała męża i córkę. Jest także Donald Tusk. "Dziadek roku"
- Robi koce pamiątkowe dla rodziców, którzy stracili dzieci. "Muszą wiedzieć, że nie zostaną zapomniane"
- Brazylia. Rząd prosi kobiety, żeby odłożyły decyzję o ciąży "na nieco lepsze czasy"
- Anna Samusionek zdradza plany zawodowe córki. "Nie jest to łatwa branża, ale widać, że jest w to mocno zaangażowana"