Dekoracje świąteczne - dekoracje bożonarodzeniowe to zabawa dla rodziców i dzieci

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Dekoracje świąteczne dla wielu z nas nie ograniczają się jedynie do przystrojenia choinki. Przedstawiamy kilka naszych propozycji na własnoręcznie wykonane ozdoby i nie tylko.

Dekoracje świąteczne to element wyjątkowej, świątecznej atmosfery. Boże Narodzenie to nie tylko przystrojona choinka i szopki, ale i stroiki, własnoręcznie wykonane dekoracje, ozdobiony stół... Do tego zapach świątecznych potraw, pierniczków - wystarczy, że zamkniemy oczy i w jedną chwilę możemy przenieść się do świątecznej krainy.

Ozdoby świąteczne ręcznie robione

Chociaż w sklepach znajdziemy wiele gotowych świątecznych ozdób, my polecamy zrobić je samodzielnie. Najprostsze dekoracje można wykonać np. z cytrusów, kolorowych tasiemek i goździków. Jak zrobić ozdoby świąteczne? Wystarczy, że mandarynkę opleciemy kolorową wstążką (najlepiej czerwoną lub zieloną), a wzdłuż niej wbijemy goździki. Taka ozdoba jest bardzo prosta w przygotowaniu, a wygląda i pachnie obłędnie!

Fajnym pomysłem, chociaż już trochę bardziej skomplikowanym, jest lampion przygotowany z pomarańczy. Musimy przekroić owoc, a następnie delikatnie wydłubać miąższ. Górną część ozdabiamy wedle upodobania (najlepiej robić to ostrym nożykiem) - polecamy dodanie kilku goździków. Do środka wkładamy podgrzewacz (popularny tealight) i gotowe! Dekoracje wykonane z owoców niestety nie są zbyt trwałe, ale są na tyle proste w przygotowaniu, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić je od nowa co kilka dni (goździki możemy wykorzystywać ponownie).

Lampion z pomarańczy - pachnie obłędnieLampion z pomarańczy - pachnie obłędnie arch. prywatne

Ozdoby świąteczne z papieru

Tu ogranicza nas jedynie wyobraźnia - z papieru można robić łańcuchy, bombki, dekoracje na stół (w formie prostego origami). Chyba każdy z nas pamięta łańcuchy, które robiło się na zajęciach w szkole - wystarczy kolorowy papier pociąć na równe paski, sklejać je w okręgi, a następnie łączyć ze sobą (jak ogniwa łańcucha). Z pasków papieru możemy zrobić także proste bombki. Wystarczy, że kilka pasków ułożymy na sobie w kształt gwiazdki, skleimy podstawę, a następnie naprzemiennie połączymy końce pasków, tak, że całość utworzy okrągłą bombkę (paski możemy także zszyć, wtedy można dodatkowo nawlec na nitkę koraliki lub cekiny).

Stroiki bożonarodzeniowe

Stroiki świąteczne to kolejny temat rzeka - możemy robić wszystko to, co przyjdzie do głowy. Polecamy dekoracje wykonane z gałązek, ozdobione jemiołą, czerwonymi koralikami, bombkami, szyszkami. Te w formie wianka możemy ustawić na stole (w ich środek możemy wstawić świeczkę, pamiętajmy, by była dobrze zabezpieczona - wstawmy ją do szklanego wazonu, albo do najzwyklejszego słoika), albo zawiesić na drzwiach wejściowych. Masz dużo zdekompletowanych bombek? Nawlecz je na druciany wieszak - najlepszy jest taki, który łatwo się wygina, zrób z niego okrąg, a następnie nawlecz bombki. Haczyk wieszaka przyda się do zawieszenia ozdoby.

Podczas przygotowań do Bożego Narodzenia warto zaprzyjaźnić się z klejem na ciepło. Przy jego pomocy bez problemu stworzysz nie tylko stroiki bożonarodzeniowe, ale i inne dekoracje świąteczne. Skleisz szyszki do wieńca, zrobisz szopkę z patyczków do lodów... Uwaga! Pamiętaj, że ten klej jest naprawdę gorący, w pracach przy jego użyciu dzieci niech lepiej nie pomagają, korzystając z pistoletu mogą się poparzyć.

Dekoracje stołu na Boże Narodzenie

Jak udekorować stół na święta? Najprostszym rozwiązaniem są ozdobne serwetki (nie musisz kupować tych ze świątecznym motywem, wystarczą zwykłe, ale ozdobione własnoręcznie zrobionym pierścieniem, albo kawałkiem pachnącej gałązki). Ładnie wygląda także czerwona wstążka, którą obwiążemy sztućce. Nie zapominajmy o bożonarodzeniowych stroikach, pachnących świecach. Możemy także przygotować świąteczne winietki - dzieci na pewno pomogą nam w ich tworzeniu. Łatwą w przygotowaniu dekoracją jest ustawienie na stole poinsecji, czyli gwiazdy betlejemskiej.

Dekoracje na święta

Jak jeszcze można udekorować dom na Boże Narodzenie? Pomysłów jest mnóstwo! W sklepach znajdziemy m.in. świąteczne poszewki na poduszki, ozdoby na oparcia krzeseł, kule ze śniegiem, pozytywki, figurki przedstawiające wszystko to, co nam się kojarzy z tym okresem... Nie możemy zapomnieć o jemiole, czy o ozdobnych skarpetach, oczekujących na prezenty. To, jak ozdobimy nasze mieszkanie na święta - czy będą to jedynie własnoręcznie wykonane ozdoby czy będziemy posiłkować się tymi ze sklepów - zależy tylko od nas. Świąteczny klimat to dla niektórych jedynie choinka, wyjątkowe zapachy i migoczące światełka - i to też jest super.

Boże NarodzenieBoże Narodzenie Fot. Shutterstock

Dekoracje świąteczne robione z dzieckiem

Dzieci mogą pomagać nam w przygotowywaniu większości świątecznych ozdób. Wycinaniem lepiej my się zajmijmy, ale tworzenie kompozycji, sklejanie, wbijanie goździków - to wszystko mogą robić najmłodsi. Propozycje ozdób świątecznych, które można robić wspólnie z dzieckiem, znajdziecie w tym artykule.

A jakie są wasze sposoby na dekoracje świąteczne? Podzielcie się swoimi pomysłami na bożonarodzeniowe stroiki i inne świąteczne akcenty, które pojawiają się w waszych domach.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: