Święty Mikołaj w szkole - czyli jak współcześnie obchodzimy mikołajki

Święty Mikołaj 6 grudnia będzie obchodził swój szczególny dzień. Mikołajki to święto, które obecnie celebruje się przede wszystkim w szkołach. Wielu uczniów czeka na nie z utęsknieniem przez cały rok. Czy wiecie skąd wywodzi się współczesna tradycja?

Święty Mikołaj - człowiek, który obdarowywał anonimowo

Święty Mikołaj to bardzo ważna postać w katolicyzmie oraz prawosławiu. Zgodnie ze średniowieczną hagiografią żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry, która obecnie znajduje się na terytorium Turcji. Ten chrześcijański święty stał się z biegiem lat ważną postacią występującą w wielu kulturach. Święty Mikołaj zasłyną jako człowiek, który przez całe życie pomagał potrzebującym; wszystkie dobra, jakie posiadał rozdawał ubogim. Co ciekawe, Mikołaj swoje dary przekazywał anonimowo, co dowodzi jego bezinteresowności.

Święty Mikołaj i mikołajki - skąd ta tradycja?

Mikołajki to święto bardzo stare. Już w okresie średniowiecza utarł się zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami w wigilię tego dnia. Mało kto wie, że do XIX wieku imieniny św. Mikołaja były na ziemiach polskich dniem wolnym od pracy!

Obecnie święto to jest obchodzone w wielu zakątkach świata - m.in. Santa Claus (USA), Heilige Nicolaus (Niemcy), Babbo Natale (Włochy), Mikulas (Czechy).

W XIX wieku na ziemiach polskich święty Mikołaj odwiedzał domy wraz z aniołkiem i diabłem. W trakcie wizyt przepytywał najmłodszych z pacierza i dopytywał rodziców o sprawowanie ich pociech. Grzeczne dzieci otrzymywały tego dnia słodycze; z kolei te, które zachowywały się nieodpowiednio dostawały rózgi.

Święty Mikołaj w szkole - jak obecnie celebrujemy ten dzień w szkołach?

Imieniny św. Mikołaja są co roku doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego szkolnego planu dnia. Dla wielu uczniów mikołajki to jeden z najprzyjemniejszych dni w trakcie roku szkolnego. Wtedy to zazwyczaj obdarowujemy prezentami kolegów i koleżanki z klasy. Są to podarunki anonimowe - po wylosowaniu nazwiska staramy się nie wyjawiać, komu w tym roku będziemy kupowali mikołajkowy upominek. To nawiązanie do jednego ze zwyczajów św. Mikołaja - chrześcijański święty swoje dary przekazywał anonimowo; żadna z obdarowanych przez niego osób nie wiedziała, kto jest autorem niespodzianki. Tego dnia w wielu szkołach odbywają się także koncerty kolęd oraz przedstawienia nawiązujące do tradycji mikołajkowych.

Listy do Świętego Mikołaja

Niektórzy 6 grudnia w trakcie zajęć lekcyjnych piszą listy do Świętego Mikołaja. Obecnie nie ma zgody co do tego, gdzie znajduje się jego prawdziwa siedziba. Powstało wiele ośrodków, do których co roku nadchodzą listy z różnych zakątków świata z marzeniami świątecznymi. Dzieci proszą o w nich głównie o prezenty, starsi o miłości i zdrowie. Jeśli jeszcze nie napisaliście listu do Świętego Mikołaja to zachęcamy do podjęcia się tego zadania! Może to wy w tym roku znajdziecie się wśród nielicznych szczęśliwców, którzy otrzymają odpowiedź? Jedna z najbardziej znanych siedzib Świętego Mikołaja znajduje się obecnie w Laponii. Specjalnie dla was przekazujemy jej adres:

Santa Claus Arctic Circle 96930, Rovaniemi, Finlandia