List do Świętego Mikołaja - gdzie wysłać i jak napisać?

Mikołajki i Boże Narodzenie tuż-tuż, najwyższy czas napisać list do Świętego Mikołaja. Ale gdzie mieszka Święty Mikołaj? Czy istnieje doskonały wzór listu do Świętego Mikołaja? Podpowiadamy.

Święty Mikołaj  to postać, która jest nierozerwalnie złączona ze świętami. Chyba każdy z nas wie, jak wygląda, nie ma też osoby, która choć raz w życiu nie napisała listu do Świętego Mikołaja. Tyle, ilu ludzi chcących wysłać swoje marzenia, tyle pytań: jak napisać list do Świętego Mikołaja? Gdzie mieszka Święty Mikołaj? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości, aby życzenia trafiły tam, gdzie trzeba.

Nie tylko Święty Mikołaj. Zobacz, kto rozdaje prezenty w Europie

Adres Świętego Mikołaja

Gdzie mieszka Święty Mikołaj? Co ciekawe, nie istnieje jeden oficjalny adres Świętego Mikołaja. Lata temu istniał biskup Miry, tajemnicza postać, która stała się początkiem legendy. Dziś sprawa nie jest taka prosta - Święty Mikołaj otrzymuje listy adresowane na różne adresy. Ba! W różnych miejscach nazywa się inaczej . Siedziba Świętego Mikołaja jest w Laponii, Stanach Zjednoczonych, na Grenlandii, a nawet we Włoszech i... w Polsce. Po co mu ich aż tyle? I jak to jest możliwe, że jest obecny w kilku miejscach jednocześnie? Cóż, magia świąt. Najbardziej znany adres Świętego Mikołaja, to ten w Laponii, kilka kilometrów od Rovaniemi. To tam, w świątecznej wiosce, jest biuro tego brodacza, to tam elfy pracują nad prezentami dla dzieci z całego świata. Oto adresy, na które najlepiej wysyłać listy do Świętego Mikołaja:

Santa Claus
Santa Claus' Main Post Office
Tähtikuja 1
96930 Arctic Circle FINLAND

inna wersja:

Santa Claus Office

FIN-96930 Napapiiri Rovaniemi Finland

lub kanadyjski adres:

Santa Claus
North Pole H0H 0H0
Canada

Warto jednak pamiętać, że jeśli list zaadresujemy po prostu "Święty Mikołaj, Biegun Północny" to wtedy także trafi w ręce Świętego Mikołaja. Tylko (jak głosi wieść ludowa) do tego mieszkającego na Grenlandii, w mieście Nuuk. 

Być może listonosz się zdziwi, ale jeśli na kopercie z listem napiszemy "Święty Mikołaj" i dodamy adres dziadków malucha, wiadomość także trafi w dobre ręce. Co więcej, z takim "Mikołajem" możemy się wcześniej umówić, że coś odpisze, a w dodatku nie pobierze za to dodatkowych opłat (bo za listy od innych specjalistów od podarków niestety trzeba zapłacić...).

Jak napisać list do Świętego Mikołaja

Dla dzieci najważniejszym elementem listu jest, oczywiście, spis rzeczy, które chciałyby dostać. Przybiera on różne formy - od wypisanych lub wyrysowanych (własnoręcznie lub przy pomocy opiekuna) przedmiotów, po kolaże ze zdjęć produktów wyciętych z gazetek promocyjnych lub magazynów. Nie można jednak zapomnieć o tym, co ważne dla Świętego Mikołaja - czy było się grzecznym w danym roku! Przecież Święty dokładnie to bada i sprawdza, komu należy się rózga, a komu wymarzony prezent. Nie zapominajmy zatem o wypisaniu wszystkich dobrych rzeczy, jakie się robiło w tym roku - nie chodzi tu tylko o dobre uczynki, ale i o sprzątanie zabawek, pamiętanie o tym, że nie wolno wybiegać na ulicę, myciu rąk przed jedzeniem itp. Pamiętajmy o wypisaniu wszystkich pozytywnych rzeczy, wtedy możemy być pewni, że Święty Mikołaj nie podaruje nam rózgi.

Wzór listu do Świętego Mikołaja

Kochany Święty Mikołaju!

Piszę do Ciebie ten list, bo chociaż wiem, że Twoje elfy dokładnie sprawdzają nasze zachowanie i zapisują, co robimy dobrze, a co źle, wiedzą także o czym marzymy, to wolę, abyś dowiedział się o wszystkim bezpośrednio ode mnie. Chociaż w tym roku zdarzały się momenty, że zachowywałem się niewłaściwie, przeważały te dobre rzeczy. Oto lista moich tegorocznych sukcesów:

Słucham rodziców

Dzielę się swoimi zabawki z innymi dziećmi

Pomagam kolegom w przedszkolu

Nie jem słodyczy przed obiadem

Dokładnie myję ręce po powrocie do domu z podwórka

Układam swoje ubrania, nie rozrzucam ich po całym mieszkaniu

Nie uciekam rodzicom na spacerze

Z chęcią jeżdżę w foteliku samochodowym

Mówię "dziękuję", "proszę" i "przepraszam"

Staram się robić wszystko jak najlepiej

...

Jak widzisz, mam się czym pochwalić. Dlatego uważam, że w tym roku zasługuję na wymarzone prezenty. Wiem, że masz dużo dzieci do obdarowania i wszystkie liczą na Ciebie, dlatego ograniczyłem się jedynie do kilku rzeczy, których naprawdę bardzo pragnę. Są to:

......

Z góry dziękuję za prezenty i serdecznie Cię pozdrawiam,

XYZ

PS Rodzice mówią, że nie mamy komina, ale zmieścisz się przez dziurkę od klucza - nie wiem, jak Ty to robisz, skoro wszyscy zostawiają Ci ciasteczka i mleko (ja też mam taki zamiar)... Dla Rudolfa także coś przygotuję. Mam nadzieję, że lubi marchew.


Pisanie listu do Świętego Mikołaja to czysta przyjemność. Nawet, jeśli ma to być jedynie zadanie z języka polskiego albo coś pisanego do przysłowiowej szufladki. Warto znać adres Świętego Mikołaja i wiedzieć, jak napisać list do Świętego Mikołaja. Kto wie, może marzenia się spełnią? 

Po latach czytanie listów pisanych do Mikołaja (w końcu Mikołaj oddaje go razem z prezentem, odhacza, co udało mu się przynieść ;)) daje wiele radości. Listy wyklejane produktami z katalogów zabawek tworzył w przeszłości chyba każdy.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: