Nowy numer miesięcznika "Dziecko" w kioskach od 5 grudnia

W tym numerze znajdziecie specjalny dodatek o słowach i frazach, które wzmacniają w dzieciach poczucie własnej wartości, a także o tych, których lepiej unikać, ponieważ mogą zranić i skrzywdzić dziecko. Co jeszcze w najnowszym numerze?

Ściąga dla Mikołaja

Przedszkolaki zazwyczaj dobrze wiedzą, co najbardziej chciałyby znaleźć pod choinką i z dużym wyprzedzeniem piszą lub rysują listy do Świętego Mikołaja. Ale rodzice często mają kłopot w wyborem prezentu dla młodszych dzieci. Zastanawiają się, jaka zabawka ucieszyłaby niemowlaka, roczniaka czy dwulatka? A może zamiast zabawki podarować dziecku książkę? Taki prezent to zawsze dobry pomysł, bo w księgarniach można znaleźć prawdziwe cacka do wspólnego czytania, oglądania i zabawy. Zajrzycie do naszej ściągi dla Świętego Mikołaja.

Słowa, które dodają skrzydeł

Poczucie własnej wartości dziecko buduje przez wiele lat, a my, rodzice, możemy mu w tym bardzo pomóc. Bo poczucie własnej wartości tworzy się wtedy, kiedy towarzyszymy dziecku w przeżywaniu problemów i trudnych emocji. Jak wzmacniać w dziecku wiarę w siebie, by umiało iść przez świat, mogło go poznawać, a nawet zmieniać i był czuło się szczęśliwe i kochane. O tym, jak wzmacniać w dziecku poczucie własnej wartości, jak z nim rozmawiać językiem szacunku i miłości i jakich słów się wystrzegać, by go nie ranić lecz motywować przeczytacie we naszej wszywce „Słowa, które dodadzą dziecku skrzydeł”.

Rodzeństwo bez rywalizacji

Gdy pojawia się młodsze rodzeństwo, starsze dzieci niemal zawsze zadają sobie pytania: „Czy nadal jestem najważniejszy?”, „Czy mama i tata mnie kochają?”, „Czy teraz będę musiał wszystkim się dzielić?”. Sytuacja utraty przywilejów (w tym wypadku przywileju wyłączności) wzbudza silne emocje. Dzieci różnie sobie radzą z zazdrością i złością. Czasem wyrażają ją wprost – do rodzeństwa lub do rodziców, czasem są pozornie obojętne wobec pojawienia się nowego członka rodziny, a czasem - ogromnie opiekuńcze.Każda z tych postaw komunikuje, w jaki sposób dziecko radzi sobie z nową sytuacją. O tym, jak można pomóc starszemu dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji, przeczytacie w artykule „Czas wielkiej zmiany”.

 Alergia pokarmowa czy nietolerancja?

Niektórym dzieciom nie służą pewne pokarmy. Dlaczego tak się dzieje? Bo malec może być uczulony na jakiś składnik pokarmowy lub też jego organizm może go źle tolerować. To rodzaj nadwrażliwości pokarmowej, która zdarza się właśnie wtedy, gdy po zjedzeniu jakiegoś produktu dziecko (lub człowiek dorosły) źle się czuje. W obu przypadkach obserwowane objawy chorobowe mogą być identyczne lub podobne, natomiast związany z chorobą mechanizm ich powstawania bywa różny. Czym różni się alergia od nietolerancji pokarmowej i jakie są ich objawy, przeczytacie w artykule „Gdy jedzenie szkodzi”.

Wszystko na "nie"

"Nie!" stało się ulubionym słowem waszego dziecka? Ten trudny dla was czas to ważny etap w rozwoju dziecka, kiedy rodzi się jego poczucie niezależności, pewności i siły. Maluch niemal w każdej sprawie ma własne zdanie, i to najczęściej przeciwne do waszego. Gdy nie chcecie mu ustąpić, głośno się awanturuje. Dziecko dwuletnie lubi decydować o sobie tak samo jak dorośli, tylko rzadziej ma na to szansę i mocniej wyraża frustrację. To zupełnie naturalne w tym wieku. Ten bunt niekiedy przybiera formę, z którą trudno nam sobie poradzić. W takich sytuacjach pomocne bywa spojrzenie na sprawę z punktu widzenia dziecka.

Prawa ojca na porodówce

W 1983 roku Paweł Fijałkowski, podobnie jak ponad 720 tysięcy Polaków, został ojcem. Jako pierwszy mężczyzna w Polsce towarzyszył swojej żonie przy porodzie w szpitalu. Paweł Fijałkowski był synem profesora Włodzimierza Fijałowskiego, popularyzatora porodów rodzinnych i twórcy pierwszych szkół rodzenia w Polsce. Dziś obecność osoby bliskiej przy porodzie jest już niemal standardem, choć zdarzają się nadużycia i odstępstwa od tej reguły. O tym, jaki prawa na porodówce ma przyszły ojciec przeczytacie w artykule „Prawa ojca na porodówce”.

Miesięcznik 'Dziecko'Miesięcznik 'Dziecko' nr 1/2018

Ponadto w numerze:

  • Rodzicielskie S.O.S. czyli jak przetrwać trudne chwile, jak się zrelaksować i ukoić nerwy.
  • Czy warto pobierać i bankować krew pępowinową? Coraz więcej jest dowodów na to, że jest to biologiczna polisa na życie, mogąca w przyszłości uratować życie czy zdrowie dziecka lub jego rodzeństwa.
  • Zimowy spacer - o czym pamiętać, żeby się udał, a także przegląd wygodnych i mieszczących niezbędne na spacerze akcesoria dla niemowląt i małych dzieci.
  • Aktywności, który stymulują rozwój dziecka.
  • Prawa, lewa, marsz, czyli jak pomóc dziecku w nauce chodzenia.
  • Ekspertka o rozszerzaniu diety niemowlęcia i jak to wpływa na rozwój aparatu mowy.
  • Kuchnia malucha - tym razem w roli głównej... potrawy pełne witamin. Pyszne i proste dania nie tylko dla dzieci.
  • Psycholożka o problemach z porannym ubieraniem się.
  • O tym, jak wspierać w rozwoju wysoko wrażliwe dziecko.
  • Odporność - sprawdź, co o niej wiesz, i rozwiąż quiz.
  • Czy warto szczepić dzieci przeciwko meningokokom?
  • Przeziębienie, czyli sprawdzone domowe sposoby na infekcje wirusowe.
  • Choć temat wszawicy nie jest miły i od samej lektury swędzi głowa, warto się z nim zapoznać, zanim wasze dziecko zacznie chodzić do żłobka, przedszkola, szkoły.
  • Nowości książkowe dla dzieci.
  • Felieton mamy rocznej Jagny, która zastanawia się, czy to wstyd, powiedzieć znajomym, że nie przyjdzie na imprezę, bo ma dziecko.

To także może cię zainteresować:

Dodatek specjalny: kroki milowe w rozwoju dziecka [pobierz i wydrukuj]

Ozdoby choinkowe ręcznie robione, czyli jak zrobić bombki na choinkę w domu

11 książkowych propozycje na prezent dla starszych dzieci [NASZ WYBÓR]

Dlaczego mężczyźni mają zarost? [TATO, POWIEDZ]

Więcej o: