Nowy numer "Dziecka" w kioskach od 5 października

W tym numerze specjalny dodatek o rozszerzaniu diety dziecka. Sprawdź, o czym jeszcze piszemy w najnowszym "Dziecku".

Temat numeru: Porozmawiajmy o śmierci

Na początek ważny wywiad z psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk, o tym, jak rozmawiać z najmłodszymi o przemijaniu; o tym jak dzieci mogą reagować na odejście kogoś bliskiego i jak postrzegają śmierć.

Ciąża. Co zmienia między kobietą a mężczyzną?

Euforia, lęk, marzenia, panika... Oczekiwanie na narodziny dziecka przynosi wiele sprzecznych emocji. Jak sobie z nimi radzić, by związek wyszedł z tej próby wzmocniony, piszemy w tekście  „Czekając razem”.

Sposób na sen

Maleńkie niemowlę wieczorem, po kąpieli, zwykle usypia, ssąc pierś mamy albo bujane w ramionach taty. Ale z biegiem czasu te sposoby stają się zawodne. Dziecko jest coraz większe i cięższe, potrzebuje mniej snu, chce decydować w ważnych dla siebie sprawach. W "Dziecku" znajdziecie sprytne patenty na usypianie starszego dziecka.

Rozszerzanie diety krok po kroku

Kiedy marchewka, kiedy kaszka? Mięso, ryby, jaja, czyli ile białka powinno być w diecie dziecka? Co warto wiedzieć o apetycie dziecka? O tym wszystkim przeczytacie w naszej wszywce „Nowości w diecie malucha”.

Kupujemy fotelik samochodowy

Samo posiadanie fotelika w samochodzie nie zapewni dziecku bezpiecznej podróży. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego fotelika, jego właściwy montaż w samochodzie oraz prawidłowe przypięcie w nim dziecka. Jaki fotelik wybrać? Czym się kierować i o czym warto wiedzieć, podejmując decyzję? Do kiedy maluch musi podróżować w foteliku? 

Ortopeda o wadach postawy

Kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroku, rodzice bacznie mu się przyglądają. Często się niepokoją, że z jego stópkami coś jest nie tak, że nóżki się wykrzywiają  w literę „O”. Tymczasem zgodnie ze współczesną wiedzą zarówno płaskostopie, jak i szpotawość nóg w pewnym wieku są fizjologią. Jak dbać o stopy i kręgosłup dziecka oraz jak uchronić malca przed wadami układu kostno-mięśniowego, mówi dr. n.med. Andrzej Sionek, ortopeda.

Recepta na jesień: idźcie na spacer

Badania naukowe wskazują na to, że kontakt ze światem przyrody redukuje symptomy ADHD, tłumi depresję i niepokój, zapobiega otyłości i krótkowzroczności, wzmacnia układ odpornościowy i przynosi wiele innych korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Czas spędzony na łonie natury wzmacnia więzi społeczne, zmniejsza skłonność do zachowań przemocowych, stymuluje uczenie się i kreatywność, wzmacnia potrzebę ochrony przyrody, a nawet poprawia wyniki testów – pisze w książce „Witamina N” Richard Louv. I dodaje: – Chcecie, by wasze dzieci poszły na Harvard? Każcie im wyjść z domu. Co daje nam kontakt z naturą i w co się bawić na dworze jesienią i zimą przeczytacie w artykule „Recepta na... przyrodę”.

Ponadto w numerze: 

  • Konflikt serologiczny - co to jest, kiedy się pojawia i jakie może mieć konsekwencje.
  • W co się bawić z dzieckiem, gdy nie lubisz się bawić?
  • Usuwać woskowinę z uszu niemowlęcia czy nie? Smarować po kąpieli oliwką? Zmieniać pieluchę po każdym karmieniu? Wokół pielęgnacji niemowląt urosło wiele mitów - co jest prawdą, a co można włożyć między bajki?  
  • Próbujesz odzwyczaić dziecko od picia z butelki ze smoczkiem? Sprawdź, jak to zrobić szybko i skutecznie.
  • Kuchnia malucha - tym razem w roli głównej... dynia. Przepisy na pyszne i proste dania nie tylko dla dzieci.
  • Jak rozpoznać, czy dziecko ma tylko lekką wirusówkę, czy też potrzebuje silniejszej kuracji? Typowe objawy infekcji oraz sposoby leczenia.
  • Pediatra o bolesnym ząbkowaniu
  • Przegląd zabawek do pchania
  • Jakie powinny być dobre buty dla dziecka?
  • Dziecko wciąż płacze w przedszkolu. Czy trzeba je wypisać?
  • Nowości książkowe i płytowe dla najmłodszych

TRWA SUPER KONKURS:

Dołącz do Wielkiej Akcji Testowania Zabawek Fisher-Price - na zgłoszenia czekamy do 10 października!

Mamy dla Was aż 2000 zabawek do rozdania. Rozwijające, interaktywne, edukacyjne dla dzieci od 0 do 24. miesiąca życia - Wy też możecie je mieć. Wystarczy wejść na stronę edziecko.pl/wielkitestzabawek, wypełnić ankietę i wybrać zabawkę odpowiednią do wieku dziecka. Gdy otrzymacie zabawkę, przetestuj ją, bawiąc się nią razem z dzieckiem. Biorąc udział w testach, rodzice mają okazję ocenić, które zabawki Fischer-Price są najlepsze dla niemowląt i małych dzieci.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.