Nowy numer "Dziecka" w kioskach od 7 września

W tym numerze mamy dla was specjalny dodatek o krokach milowych w rozwoju niemowlęcia. Sprawdź, o czym jeszcze piszemy w najnowszym "Dziecku".

Temat numeru: Złość. Jak sobie z nią radzić?

Z jednej strony matki coraz częściej mówią głośno, że odczuwają złość na dziecko i już wiedzą, że mają do niej prawo, ale jednocześnie wciąż jej nie akceptują, odczuwają z jej powodu dyskomfort i mają poczucie winy. Czasem też czują strach przed oceną, bo nadal można spotkać się z poglądem, że kobieta po urodzeniu dziecka powinna być cierpliwa i spokojna - mówi psycholożka i psychoterapeutka Marlena Trąbińska-Haduch i dodaje - Złość to jedna z podstawowych emocji, która uruchamia się, kiedy ktoś przekracza nasze granice, gdy nie możemy zaspokoić jakiejś naszej potrzeby lub pojawia się zagrożenie. Jest ogromną siłą, która próbuje wydostać się na zewnątrz, dlatego często pod wpływem złości robi się coś, co krzywdzi innych. O tym, jak się złościć, by nie krzywdzić dziecka przeczytanie w tekście „Jestem wściekła!”.

Współcześni ojcowie. Jacy są?

Współczesne modele ojcostwa są jak warstwy tortu – nie eliminują się, ale nakładają na siebie. Facet ma być opoką, skałą, osobą, która chroni, zapewnia byt, myśli o przyszłości i wywierci dziurę w ścianie. Jednocześnie ma być też opiekuńczy, troskliwy, wyrażać swoje uczucia i sprawnie zmieniać pieluchy. Niektórzy znajdują w tym równowagę, ale niektórzy czują się zawsze nieadekwatni. O byciu ojcem rozmowa z Adamem Stepnowskim-Saidem, psychologiem i psychoterapeutą, który prowadzi w Poznaniu warsztaty dla ojców.

Powrót z noworodkiem ze szpitala do domu. Jak to wygląda?

Do łóżka podają śniadanie, obiad i kolację. Personel jest przemiły, ale pobyt w na porodówce męczy, szczególnie gdy mija piąta doba od porodu, a ósma spędzona na oddziale. W końcu zapada decyzja, że wychodzimy do domu. Co nas czeka po powrocie? - zastanawia się młoda mama. Jak wygląda powrót do domu z nowo narodzonym dzieckiem oczami mamy oraz oczami taty.

Specjalny dodatek: Kroki milowe w rozwoju dziecka

Pierwsze spojrzenie, pierwszy uśmiech, pierwsze kroki, pierwsze słowa - każdy dzień przynosi coś nowego. Dziecko uparcie i radośnie uczy się panować nad swoim ciałem, zmieniać pozycję i komunikować z nami, a my rodzice cieszymy się z każdego nowego osiągnięcia, każdej nowej umiejętności i starym się poprzez zabawę wspierać rozwój naszego dziecka. Sprawdź, jakie umiejętności powinien doskonalić malec w pierwszym i drugim roku życia i jak się z nim bawić, by stymulować jego rozwój.

Wszystko, co musisz wiedzieć o rotawirusach

Wśród wielu wirusów, z którymi ma kontakt niemowlę, znajdują się też te wywołujące przykre infekcje jelitowe. To rotawirusy. Infekcja, którą wywołują, jest wyjątkowo nieprzyjemna. Co gorsza może być niebezpieczna, szczególnie dla niemowląt, bo bardzo szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jak można jej zapobiec i złagodzić jej przebieg mówi dr n. med. Maria Kotowska.

Próbujemy owoce

W diecie ważna jest różnorodność, bowiem różne produkty zawierają unikalne składniki. Owoce to szczególnie cenne bogactwo różnych witamin i składników mineralnych, ale także np. naturalnych przeciwutleniaczy. Jak zachęcić malucha, by próbował rozmaitych owoców?

Hartowanie. Zacznij od dziś

Dzieci stopniowo przyzwyczajane do przebywania w niskich temperaturach mniej chorują i łatwiej znoszą zmiany pogody. To przegrzewanie dziecka jest najczęstszą przyczyną typowych infekcji jesienno-zimowych. Dlatego zaleca się, by dziecko przebywało w pomieszczaniu, w którym temperatura nie przekracza 21-22 st. C, by spało w dobrze wywietrzonym pokoju przy temperaturze nie wyższej niż 20 st. C. I by nie było ubierane zbyt ciepło. Ale często obawiamy się, by maluch nie zmarzł i się nie rozchorował. Jak zatem hartować w praktyce?

Poza tym w numerze:

Zdrowie w tabletkach, czyli co warto wiedzieć o suplementach diety dla kobiet w ciąży, zanim pójdziemy do apteki.

Trudny poród - prawniczka Fundacji Rodzić po Ludzku o prawach pacjentki na sali porodowej i poporodowej.

Chwila oddechu dla mamy, a w niej kosmetyki, ubrania i miejsca do relaksu i odpoczynku.

ABC pielęgnacji kikuta pępowiny.

Jak rozwija się uwaga i jaki wpływ na rozwój dziecka ma uważna z nim zabawa.

Jak masować maluszka, gdy boli go brzuszek?

Ile mleka powinno być w diecie dziecka i jakie mleko podawać maluchowi, gdy zdiagnozowano u niego alergię pokarmową

Jak zwiększać porcję posiłków, kiedy zaczynamy rozszerzać dietę niemowlęcia

Dlaczego dwulatek może bać się dzieci.

Pierwsze konflikty, czyli uczymy dziecko radzić sobie z trudnym zachowaniem kolegów w przedszkolu.

Co dziecku daje rysowanie, malowanie, lepienie, ugniatanie? Dlaczego te zabawy są ważne dla jego rozwoju?

Zróbmy to razem... pająki i spółka

Nowości książkowe dla dzieci

Felieton mamy rocznej Jagny, która dziwi się, że dorośli nie huśtają się razem z dziećmi na huśtawkach.

KONKURSY:

Dołącz do wielkiej akcji testowania zabawek Fisher-Price. Mamy dla Was aż 2000 zabawek do rozdania. Rozwijające, interaktywne, edukacyjne dla dzieci od 0 do 24. miesiąca życia - Wy też możecie je mieć. Wystarczy wejść na stronę edziecko.pl/wielkitestzabawek, wypełnić ankietę i wybrać zabawkę odpowiednią do wieku dziecka. Gdy otrzymacie zabawkę, przetestuj ją, bawiąc się nią razem z dzieckiem. Biorąc udział w testach, rodzice mają okazję ocenić, które zabawki Fischer-Price są najlepsze dla niemowląt i małych dzieci.

Konkurs „Twój maluch na naszej okładce” - jeśli chcecie zobaczyć wasze dziecko na okładce naszego magazyny, przyślijcie nam jego zdjęcie i weźcie udział w konkursie. Szczegóły na stronie edziecko.pl/malegwiazdy.

Copyright © Agora SA