Nowy numer miesięcznika "Dziecko" w kioskach od 8 czerwca

W tym miesiącu można kupić miesięcznik z dodatkiem - książeczką dla dzieci pt. "Magiczny domek na drzewie" oraz do wyboru: z letnimi skarpetkami lub z bransoletką dla mamy.

W bieżącym numerze "Dziecka" znajdziecie także praktyczną wszywkę do wycięcia o pierwszej pomocy.

A także:

Lato karmiącej mamy - jak się przygotować do karmienia piersią podczas upałów

Żegnaj pielucho, witaj nocniku - lato idealny czas na trening czystości.

Jak uchronić dziecko przed niedoborami witamin i minerałów?

Szczęście do kwadratu, czyli jak sobie radzić, gdy w domu pojawiają się bliźnięta.

Lęki nocne - skąd się biorą i jako pomóc dziecku poradzić sobie z nimi.

Jesper Juul o tym, jak znaleźć równowagę między pełnym szacunku podejściem do dziecka a dbaniem o własne potrzeby? To jedna z kwestii, którą, duński pedagog i doradca rodzinny, porusza w swej najnowszej książce.

Cyce na ulice? - felieton „Z punktu widzenia mamy...”

Ponadto w numerze:

WYJAZD Z TATĄ

Coraz więcej ojców angażuje się w opiekę nad dzieckiem. I bardzo dobrze, bo dziecko potrzebuje obojga rodziców. Każde z nich może mu dać co innego, uczyć czego innego. Ale też zaspokajać te same potrzeby, tylko w inny sposób. Wakacje to dobra okazja, żeby przetestować krótką rozłąkę mamy z dzieckiem i pozwolić tacie pobyć z maluchem sam na sam. O tym, jak innym rodzicom udało się przezwyciężyć lęk przed rozłąką, skąd się on bierze oraz co może być najtrudniejsze dla ojców i dzieci w czasie wakacyjnego rozstania z mamą, przeczytacie w reportażu "Wyprawa z tatą".

SZTUKA ODPOCZYWANIA

Często w wolnych chwilach towarzyszy nam podenerwowanie, stres, niepokój. Zastanawiacie się, dlaczego tak jest? Odpowiedź jest krótka - bo nie potrafimy odpoczywać. Skąd czerpać energię i w jaki sposób regenerować siły i cieszyć się chwilą, pisze psycholożka i psychoterapeutka Justyna Dąbrowska w "Sztuce odpoczywania".

ZMIANY W STANDARDZIE OPIEKI NAD NOWORODKIEM
Jeśli spodziewacie się dziecka albo właśnie debiutujecie w roli rodziców, z pewnością ucieszy was wiadomość, że w polskich szpitalach nowo narodzone maluchy mogą liczyć na bardzo dobrą opiekę medyczną. Jej zasady, sformułowane w specjalnie opracowanych „Standardach opieki medycznej nad noworodkiem w Polsce”, są wciąż uzupełniane i aktualizowane przez Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, zgodnie z najnowszą światową wiedzą, opartą na rzetelnych badaniach naukowych. W marcu tego roku ukazała się kolejna monografia zawierająca uaktualnienia istniejących zagadnień i uzupełniona o 16 dodatkowych, m.in. dotyczące nowoczesnych działań diagnostycznych, stosowania właściwych leków w odpowiednich dawkach oraz działań profilaktycznych. O nowych wytycznych przeczytacie a artykule "Opieka w standardzie"

7 RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O NIEMOWLAKU
Mały człowiek potrafi nieźle zaskoczyć swoich rodziców. Czasem śpi, je, zachowuje się inaczej, niż się spodziewali jego opiekunowie. W artykule "7 rzeczy, które musisz wiedzieć o niemowlaku" znajdziecie podpowiedzi, które w pierwszych miesiącach ułatwią wam oswajanie się z dzieckiem.

ADAPTACJA PRZEDSZKOLAKA
Co możemy zrobić, by dziecku było łatwiej przywyknąć do przedszkola? "Warto poopowiadać mu, jak tam będzie. Zobaczyć razem, gdzie jest przedszkole, plac zabaw. W większości przedszkoli można je też pokazać dziecku od środka: tu będzie twoja sala, tu jest szatnia, tu dzieci zdejmują buty, tu jest łazienka; tu dzieci się bawią, tu jedzą. Nie malowałabym jednak zbyt różowego obrazu. Chodzi o oswojenie rzeczywistości przedszkola, żeby ona nie była tylko fantazją typu: przedszkole to takie miejsce, gdzie dzieci się bawią - mówi Agnieszka Stein, psycholożka, autorka popularnych książek m.in. "Dziecko z bliska", "Dziecko z bliska idzie w świat" i najnowszej "Akcja adaptacja". W rozmowie z nią przeczytacie o tym, co rodzice mogą zrobić, żeby pójście do przedszkola nie było zbyt dużym stresem dla całej rodziny.

WAKACJE NA ŁONIE NATURY
Dla małych dzieci spanie pod namiotem to spore przeżycie, ale też duża frajda. A do tego nietypowy, naturalny plac zabaw w lesie, nad wodą lub na plaży, karmienie ptaków, głaskanie owiec, obserwowanie bocianów w gniazdach, pływanie kajakiem, wspólne wieczorne ognisko... Kontakt z przyrodą rozwija i stymuluje zmysły dziecka w sposób wyjątkowy. Dodatkowo butik i rady, co zabrać na wyprawę z dzieckiem, by była udana i nie zaskoczyła was nagła zmiana pogody. 

7 DOBRYCH NAWYKÓW
Chcesz, żeby twoje dziecko umiało żyć w szczęściu i harmonii? Spróbuj je tego nauczyć. Według Seana Covey’a, syna słynnego amerykańskiego eksperta od psychologii sukcesu, jest 7 nawyków, które pomagają żyć szczęśliwie. Pierwsze trzy dotyczą zarządzania sobą, następne trzy – tego, jak dobrze współpracować z innymi. Ostatni to nawyk regeneracji. Wszystkie razem pozwalają zmienić się z osoby bezradnej i zależnej od innych (takiej, jak noworodek) w człowieka samodzielnego, ale potrafiącego współdziałać z innymi. Czy nie o to chodzi nam w wychowaniu dzieci? 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.