Co jest najważniejsze w wychowaniu dzieci? Odpowiedzi jest wiele, ale jedno z pierwszych miejsc na liście zajmuje wspólna zabawa. W co i jak się bawić, by wszyscy (także rodzice) byli zadowoleni i czerpali przyjemność ze wspólnie spędzonego czasu?
Lęk przed porodem odczuwa większość kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy. Zwykle ten lęk dotyczy konkretnych sytuacji, a raczej naszych wyobrażeń o nich. Co się stanie, gdy będę krzyczeć, jęczeć, ba! - drzeć się i głośno przeklinać? Co, jeśli nie będę chciała by ktokolwiek był przy mnie? Co, jeśli ból będzie nie do zniesienia? A jeśli w czasie porodu dojdzie do wypróżnienia? Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tekstu na stronie 20 w najnowszym "Dziecku" wasze obawy staną się trochę mniejsze.
Pierwsze dni w domu z noworodkiem bywają trudne. Czasami wygląd i zachowanie noworodka bywają zaskakujące. Czy jest się czym martwić? Zazwyczaj nie. Sprawdźcie, co powinno was zaniepokoić, a co jest całkowicie normalne.
Kiepski humor, nieprzespane noce... Wyrzynające się mleczaki bywają bardzo dokuczliwe - tak dla dziecka, jak i dla rodziców. Podpowiadamy jak przynieść dziecku ulgę i jak to właściwie jest z tymi mleczakami - kiedy wyrastają, kiedy wypadają, jak o nie dbać.
Każde dziecko przewożone samochodem - od urodzenia do osiągnięcia wzrostu 150 cm - musi podróżować w foteliku odpowiednim do swojego wzrostu, wieku i wagi. O czym trzeba pamiętać, wybierając fotelik samochodowy? Gdzie go najlepiej montować? Jaki model wybrać?
Jak ustalić kontakty małego dziecka z rodzicem, który wyprowadził się z domu? Co w nowej sytuacji po rozstaniu rodziców jest dla malucha najważniejsze? Odpowiada psycholożka Joanna Steinke-Kalembka, autorka bloga edukowisko.pl.
Adresatem tych słów są... rodzice. Każdemu skacze ciśnienie na taki widok: telefon w roli statku podwodnego pływającego w wannie. Mąka rozsypana po kuchni, niczym śnieg na polu. Ściana pomalowana i to na dodatek nową szminką mamy. Jak reagować? Jak stawiać granice? Jak poradzić sobie z własnymi emocjami?
Niektórzy rodzice martwią się, że to się nigdy nie uda. Nadmierne emocje niestety nie pomagają dziecku w opanowaniu nowej umiejętności korzystania z nocnika lub z toalety. Jak przeprowadzić "trening czystości" by zakończył się sukcesem? Podpowiadają psycholożki z Pracowni HUMANI.
Ugniatanie, lepienie, przesypywanie, miętoszenie, rozrywanie - to nie tylko świetna zabawa na zimowe dni. Przy okazji to także znakomity trening dla małych rączek. A im częściej dziecko ćwiczy precyzyjne ruchy rąk, tym lepiej rozwija się jego mózg. W miesięczniku "Dziecko" znajdziecie przegląd różnych mas plastycznych odpowiednich dla małych dzieci. Wybór jest naprawdę spory!
Rodzice spieszą się do pracy, dziecko trzeba odprowadzić do przedszkola lub żłobka. I jak tu znaleźć czas na zjedzenie wartościowego śniadania? W "Dziecku" znajdziecie przepisy na proste, smaczne i pełne witamin śniadania.
Małe dziecko nie umie powiedzieć, że boli je gardło. Ale jeśli ma objawy infekcji, łuki podniebienne są czerwone, a apetyt maleje, maluchowi trzeba pomóc. Piszemy o tym, jak to zrobić.