Marcowy numer "Dziecka" już w kioskach!

Sprawdź, co znajdziesz w najnowszym numerze miesięcznika.

Ważny temat: zabawa

Co jest najważniejsze w wychowaniu dzieci? Odpowiedzi jest wiele, ale jedno z pierwszych miejsc na liście zajmuje wspólna zabawa. W co i jak się bawić, by wszyscy (także rodzice) byli zadowoleni i czerpali przyjemność ze wspólnie spędzonego czasu?

Boję się porodu

Lęk przed porodem odczuwa większość kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy. Zwykle ten lęk dotyczy konkretnych sytuacji, a raczej naszych wyobrażeń o nich. Co się stanie, gdy będę krzyczeć, jęczeć, ba! - drzeć się i głośno przeklinać? Co, jeśli nie będę chciała by ktokolwiek był przy mnie? Co, jeśli ból będzie nie do zniesienia? A jeśli w czasie porodu dojdzie do wypróżnienia? Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tekstu na stronie 20 w najnowszym "Dziecku" wasze obawy staną się trochę mniejsze.

Wszystko w normie

Pierwsze dni w domu z noworodkiem bywają trudne. Czasami wygląd i zachowanie noworodka bywają zaskakujące. Czy jest się czym martwić? Zazwyczaj nie. Sprawdźcie, co powinno was zaniepokoić, a co jest całkowicie normalne.

W oczekiwaniu na ząb

Kiepski humor, nieprzespane noce... Wyrzynające się mleczaki bywają bardzo dokuczliwe - tak dla dziecka, jak i dla rodziców. Podpowiadamy jak przynieść dziecku ulgę i jak to właściwie jest z tymi mleczakami - kiedy wyrastają, kiedy wypadają, jak o nie dbać.

Bezpieczna jazda

Każde dziecko przewożone samochodem - od urodzenia do osiągnięcia wzrostu 150 cm - musi podróżować w foteliku odpowiednim do swojego wzrostu, wieku i wagi. O czym trzeba pamiętać, wybierając fotelik samochodowy? Gdzie go najlepiej montować? Jaki model wybrać?

Co po rozstaniu?

Jak ustalić kontakty małego dziecka z rodzicem, który wyprowadził się z domu? Co w nowej sytuacji po rozstaniu rodziców jest dla malucha najważniejsze? Odpowiada psycholożka Joanna Steinke-Kalembka, autorka bloga edukowisko.pl.

Nie rób scen

Adresatem tych słów są... rodzice. Każdemu skacze ciśnienie na taki widok: telefon w roli statku podwodnego pływającego w wannie. Mąka rozsypana po kuchni, niczym śnieg na polu. Ściana pomalowana i to na dodatek nową szminką mamy. Jak reagować? Jak stawiać granice? Jak poradzić sobie z własnymi emocjami?

Przesiadka na nocnik

Niektórzy rodzice martwią się, że to się nigdy nie uda. Nadmierne emocje niestety nie pomagają dziecku w opanowaniu nowej umiejętności korzystania z nocnika lub z toalety. Jak przeprowadzić "trening czystości" by zakończył się sukcesem? Podpowiadają psycholożki z Pracowni HUMANI.

Łapki w ruch, czyli masy plastyczne dla dzieci

Ugniatanie, lepienie, przesypywanie, miętoszenie, rozrywanie - to nie tylko świetna zabawa na zimowe dni. Przy okazji to także znakomity trening dla małych rączek. A im częściej dziecko ćwiczy precyzyjne ruchy rąk, tym lepiej rozwija się jego mózg. W miesięczniku "Dziecko" znajdziecie przegląd różnych mas plastycznych odpowiednich dla małych dzieci. Wybór jest naprawdę spory!

Sposoby na dobre śniadanie

Rodzice spieszą się do pracy, dziecko trzeba odprowadzić do przedszkola lub żłobka. I jak tu znaleźć czas na zjedzenie wartościowego śniadania? W "Dziecku" znajdziecie przepisy na proste, smaczne i pełne witamin śniadania.

Co robić, gdy boli gardło?

Małe dziecko nie umie powiedzieć, że boli je gardło. Ale jeśli ma objawy infekcji, łuki podniebienne są czerwone, a apetyt maleje, maluchowi trzeba pomóc. Piszemy o tym, jak to zrobić.