Jesienne spacery po parku i zimowe harce w śniegu mają niewątpliwie dużo uroku, niestety te pory roku wiążą się też z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych, a wtedy nici z beztroskich zabaw na dworze!
Najpierw zazwyczaj pojawia się katar, potem suchy kaszel, który często przekształca się w kaszel mokry, z zalegającą wydzieliną. Jak pomóc dziecku w okresie, kiedy kaszel jest suchy i najbardziej męczący?
Kaszel suchy jest najczęściej typowym objawem infekcji wirusowej. Przeziębione dziecko pokasłuje, ma katar, czasami pojawia się także ból gardła, a nawet gorączka.
W przypadku infekcji kaszel jest efektem podrażnienia śluzówki górnych dróg oddechowych. Dzieje się tak często na skutek spływającego po tylnej ścianie gardła kataru. Suchy kaszel bywa bardzo męczący, utrudnia spanie, odbiera radość z zabawy, dziecko nie ma apetytu, może skarżyć sie na ból brzuszka. Nic dziwnego: ataki suchego kaszlu powodują zmęczenie mięśni, które dziecko odbiera właśnie jako ból brzucha.
Ulgę kaszlącemu dziecku przyniesie nawilżanie - i to na wielu frontach! Podrażniona od ciągłego kaszlu i spływającego kataru śluzówka potrzebuje pomocy. Zakraplaj nos dziecka solą fizjologiczną, a jeśli masz taką możliwość rób mu częste inhalacje roztworem soli fizjologicznej - będzie ci do tego potrzebny specjalne urządzenie, dostępne w aptekach, zwane inhalatorem lub nebulizatorem.
Niezmiernie ważne w przypadku suchego kaszlu jest też nawilżanie... od środka. Upewnij się, że twoje dziecko wypija dużo płynów: najlepiej wody, ale możesz też podawać mu herbaty owocowe, np. malinową. Do płynów zalicza sie też zupa, nic więc dziwnego, że już nasze prababki traktowały domowy rosół jako lek na przeziębienie.
Jeśli w pokoju, w którym dziecko przebywa i śpi powietrze jest suche, zadbaj o odpowiednie nawilżenie, żeby przynieść ulgę wysuszonym śluzówkom. Optymalna wilgotność w pomieszczeniu to 40-60 proc., w okresie grzewczym często jest dużo niższa i utrzymuje się w granicach 20-30 proc. Wystarczy zawieszenie mokrego ręcznika na rozgrzanym kaloryferze lub specjalny nawilżacz powietrza.
Leki hamujące odruch kaszlu mogą wydawać się kuszące, ale wolno je stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy suchy kaszel jest tak męczący, że nie pozwala dziecku spać. Jednak nawet wtedy nie powinniśmy podawać takich środków dłużej niż przez 2-3 dni. Większość z nich przepisać może tylko lekarz, gdyż nieumiejętnie lub niepotrzebnie podane mogą mieć skutki uboczne.
Jeśli standardowe leki przeciwkaszlowe odpadają, co możemy dać dziecku, żeby zmniejszyć dyskomfort spowodowany suchym kaszlem? Oprócz nawadniania, dobrym pomysłem jest podawanie mu przed snem łyżeczki miodu - ma udowodnione naukowo działanie łagodzące kaszel. Nie mogą go jednak spożywać dzieci poniżej 1 roku życia.
Możesz też podać kaszlącemu dziecku środek homeopatyczny, np. syrop DROSETUX firmy BOIRON, który przyniesie ulgę w przypadku drażniącego i suchego kaszlu. Taki syrop można podawać dzieciom bez ograniczeń wiekowych, choć w przypadku dzieci do 6. roku życia dawkę powinien ustalać lekarz. Mogą go także zażywać kobiety w ciąży i karmiące, gdyż jest wyprodukowany z naturalnych składników, bez barwników, konserwantów i alkoholu. Zmniejsza nasilenie i częstotliwość kaszlu.
Kaszel suchy może utrzymywać się po infekcji nawet do 4-6 tygodni, co wynika z nadreaktywności dróg oddechowych - podrażnienia tchawicy i oskrzeli. Taki kaszel stopniowo się wycisza. Jeśli jednak zauważysz, że pomimo upływu czasu kaszel nasila się, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza, gdyż może to świadczyć o nadkażeniu.
W przypadku niemowląt i małych dzieci każdy przypadek kaszlu powinien być skonsultowany przez lekarza-pediatrę. Czasami może okazać się, że suchy kaszel jest objawem alergii wziewnej lub astmy oskrzelowej. Konsultacji lekarskiej wymaga także towarzysząca kaszlowi gorączka, utrzymująca się powyżej 3 dni lub nieustępująca pomimo podawania leków przeciwgorączkowych.