Naczelna magazynu Dziecko nagrodzona za najlepszy wywiad prasowy

Justyna Dąbrowska została tegoroczną laureatką nagrody im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Jury nagrodziło jej rozmowę z prof. Jerzym Jedlickim - "Spis rzeczy z nienapisanej książki" - opublikowaną w "Tygodniku Powszechnym".

Nagrodę wręczono 17.04 w Warszawie w redakcji "Polityki". Redaktor naczelny tygodnika Jerzy Baczyński podkreślił podczas uroczystości, że Łopieńska była artystką i mistrzynią prowadzenia rozmów, a nagroda jej imienia ma dowartościowywać autorów "przemyślanych, spokojnych i nieagresywnych rozmów z ciekawymi i otwartymi ludźmi na ważne tematy".

Sama laureatka powiedziała, że lepsza jest w słuchaniu niż w mówieniu i większa część zasługi za jej wywiad leży po stronie jej rozmówcy.

Jak zaznaczył redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Piotr Mucharski, nagrodzony wywiad był debiutem Dąbrowskiej w roli pytającej - na co dzień jest ona redaktorem naczelnym pisma "Dziecko". Dodał, że w redakcji jego pisma jest ona "najczulszym rozmówcą" i "postacią kultową".

Laureatami Nagrody w latach ubiegłych byli: Teresa Torańska, Anna Żebrowska, Katarzyna Bielas, Włodzimierz Kalicki, Dariusz Zaborek, Angelika Kuźniak i Tomasz Kwaśniewski.