Jak sprawdzić kiedy wypłata 500 plus? Rodzic sam może wyszukać termin wpłaty w prosty sposób

Po tym jak ZUS przejął rozpatrywanie i przyznawanie środków z programu "Rodzina 500 plus" zaszły pewne zmiany w systemie. Wielu rodziców nadal nurtuje pytanie "Jak sprawdzić kiedy wypłata 500 plus" i często można znaleźć je na forach, czy w mediach społecznościowych. Odpowiedź jest bardzo prosta i łatwiejsza niż mogłoby się to wydawać.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Od nowego roku nastąpiła ważna zmiana w kwestii naboru wniosków, o przyznanie świadczenia w ramach programu "Rodzina 500+". Od czerwca zarówno rozpatrywaniem jak i przyznawaniem środków zajmuje się ZUS. Zmiany, które nastąpiły dotyczą zarówno dat przelewów na konta rodziców jak i formy bezgotówkowej. 

RodzinaJak sprawdzić termin wypłaty 500 plus? Rodzice weszli na konto i posypały się pytania. "Aż wstyd"

Zmiany w terminach wypłaty 500 plus

Wielu zaniepokojonych rodziców w czerwcu nie mogło doczekać się przyznania środków. Było to spowodowane nowymi, obowiązującymi zasadami. ZUS ustalił nowe terminy wpłat, jest to: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. Z kolei w przypadku, gdy płatność wypada na termin ustawowo wolny od pracy, środki zostaną przekazane dzień wcześniej.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowy okres rozpoczynający się 1 czerwca 2022 r., można było składać wnioski do ZUS już od 1 lutego 2022 r. Wystarczyło zrobić to przez Internet za pośrednictwem jednego z trzech poniższych kanałów wnioskowania:

  • portalu PUE ZUS
  • portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia
  • bankowości elektronicznej
Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Jak sprawdzić kiedy wypłata 500 plus?

Zmiany zdezorientowały jednak wielu rodziców, którzy nie wiedzieli, że od terminu złożenia wniosku zależy to, kiedy na konto wpłyną pieniądze. Nowy harmonogram wypłat jest dostępny indywidualnie dla każdego rodzica. Aby sprawdzić kiedy pieniądze pojawią się na naszym koncie wystarczy zalogować się na stronę PUE ZUS, wybrać zakładkę Świadczeniobiorca, kolejno zaznaczyć po lewej stronie pole 500 plus wnioski i świadczenia. Następnie wybrać szczegóły wniosku - wówczas pokaże się dzień wypłaty 500 plus.

Nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 500+" potrwa od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należało złożyć do końca kwietnia br. 

Więcej o: