Terminy wypłaty 500 plus zaskakują rodziców. "Są losowe"

Z początkiem czerwca 2022 r. rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy 500 plus. Za wypłaty będzie teraz odpowiadał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a jak się okazuje, termin płatności zostanie przydzielony automatycznie i losowo. Będzie on obowiązywał przez cały okres wypłacania świadczenia. Niektórzy rodzice nadal zostali bez żadnej informacji.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wypłaty 500 plus przeszły nowelizację - od 2 czerwca każdy rodzic będzie mieć przedzielony stały termin płatności, który będzie mógł sprawdzić na PUE ZUS. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że dat będzie kilka, a dzień przelewu będzie przydzielany automatycznie i losowo.

500 plus / ZUS - Portal ePUAP500 plus - kiedy wypłaty? Termin może zaskoczyć rodziców

500 plus - kiedy wypłaty trafią do rodziców?

Zaniepokojeni rodzice, którzy nie otrzymali wpłaty 500 plus w terminie, zwrócili uwagę ZUS. Dzięki czemu do opinii publicznej szybko trafiły wyjaśnienia i konkretne informacje dotyczące zmian. Jak się okazało, terminy wypłat pieniędzy nie są związane z błędem w systemie czy datą wpływu wniosku, ale od czerwca zostaną przyznawane losowo i automatycznie. Oznacza to, że niektórzy dostali już na swoje konta bankowe wpłaty a inni muszą na nie jeszcze poczekać.

Według nowych zasad kolejne terminy wypłat to 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. Z kolei gdy płatność wypada na weekend lub ustawowo dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazana dzień wcześniej. Rodzice wszystkie informacje mogą znaleźć na PUE ZUS po wyborze zakładki "Rodzina 500+".

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Wniosek i informacje o 500 plus tylko online

ZUS już od 1 stycznia stopniowo przyjmował wnioski o 500 plus - powolne wdrażanie, by zagwarantować pełne bezpieczeństwo wypłat. Etap przejściowy zakończył się już w czerwcu i teraz tylko ZUS przyznaje i wypłaca środki z programu. 

W niepamięć odchodzą już stosy papierów - wniosek o świadczenie wychowawcze jest wyłącznie elektroniczny. Można go złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy mają PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub profil zaufany np. bank. Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe. 

Więcej o: