W czym i jak prać ubranka dla niemowląt? Top 5 najważniejszych wskazówek

Każdy dorosły doskonale wie, że ubranka dzieci bardzo często się brudzą. W związku z tym w głowach świeżo upieczonych rodziców pojawia się wiele nowych dylematów. Zadają sobie oni pytanie m.in. jak i w czym prać ciuszki naszych najmłodszych członków rodziny, aby nie zaszkodzić ich delikatnej skórze? Dziś przedstawiamy sposoby, które ułatwią ci to z pozoru niełatwe zadanie!

pranie ubrań dzieckapranie ubrań dziecka shutterstock.com

Niezależnie od tego, czy ubranka są nowe ze sklepu, czy też dostaliśmy wyprawkę z drugiej ręki – rzeczy, z którymi styczność będzie miał maluch, zawsze muszą zostać wyprane. Głównym powodem dlatego jest fakt, że skóra noworodka jest bardzo wrażliwa i delikatna. Ciuszki przygotowane dla najmłodszych powinny być więc nie tylko miękkie w dotyku, ale też wypłukane z niewidocznych dla oka zanieczyszczeń i bakterii. Styczność organizmu dziecka ze szkodliwymi drobnoustrojami, może prowadzić do podrażnienia skóry, infekcji, a niekiedy nawet groźnych chorób. To właśnie w trakcie pierwszych tygodni życia maluszka powstają gruczoły łojowe i potowe, które dopiero wtedy zaczynają właściwie pracować.

Czy istnieje różnica w praniu ubrań dziecka i dorosłego?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: Tak! Skóra noworodka przez fakt, że nie jest jeszcze w pełni rozwinięte, nie wytworzyła też ważnych mechanizmów obronnych. Garderoba najmłodszych dzieci powinna być więc prana w specjalnych hipoalergicznych środkach zadedykowanych niemowlętom. Ta sama zasada dotyczy również odplamiaczy oraz innych płynów do prania. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie preparatu do prania? 

Wybrane przez nas preparaty powinny być wolne od barwników, aromatów zapachowych, fosforanów oraz wszelakich składników, które mogą wykazywać tendencje do podrażniania delikatnej skóry. Aby mieć pewność, że zakupiony proszek, płyn lub kapsułki do prania są w pełni bezpieczne, szukaj detergentów posiadających atesty dermatologiczne i alergologiczne wydawanych przez instytut Matki i Dziecka. 

Jak prać dziecięce ubrania?

Kiedy już stałeś się właścicielem odpowiedniego środek do czyszczenia ubrań maluszka, przyszedł czas na wybór sposobu prania.

  • Eksperci z Instytutu Matki i Dziecka zgodnie stwierdzili, że elementy garderoby noworodków, nie powinny być mieszane w pralce z tymi należącymi do dorosłych. Przemawia za tym przede wszystkim dbałość o higienę dziecięcych ubranek oraz fakt, że do czyszczenia naszych ubrań sięgamy zazwyczaj po silniejsze detergenty. 
  • Istotną kwestią przy praniu niemowlęcych ubranek jest także wybór odpowiedniej temperatury wody. Zbyt wysoka może przyczynić się do zniszczenia delikatnego materiału, natomiast zbyt niska nie pozbędzie się roztoczy i bakterii – a przecież to właśnie główny cel rodziców! Podczas pierwszego prania nowo zakupionego ubranka najlepiej sprawdzi się 90-stopniowa woda. Kiedy jednak nasz najmłodszy członek rodziny skończy pół roku, możesz zacząć prać jego rzeczy w niższej temperaturze – ok. 60°C.
 

Jak wysuszyć wyprane ubranka?

Rodzicom zależy, aby ubranka ich dzieci były miękkie i nie podrażniały skóry. Co, jeśli jednak boimy się, że po suszeniu odzież stanie się twarda i nieprzyjemna w dotyku? Jeśli masz taką możliwość, wyprane ciuszki wywieś na zewnątrz. Sposób ten nie tylko przyczyni się do ich szybszego wyschnięcia, ale też staną się one bardziej pachnące i miękkie. Nie musisz martwić się, jeżeli nie masz ogródka lub balkonu! Jako doskonały zamiennik sprawdzi się suszarka podgrzewana elektrycznie. Nie zajmie ona dużo miejsca w twoim mieszaniu, a z pewnością skróci czas suszenia i nie naruszy stanu ubranek.

 

Czy powinno się prasować niemowlęce ubranka?

Jak najbardziej! Jest to wręcz niezbędne. To właśnie wytwarzana przez żelazko wysoka temperatura usuwa bakterie i alergeny, które mogły nie zostać usunięcie w procesie prania. Ponadto gorąca para wygładzi materiał ubranka i będzie ono jeszcze przyjemniejsze dla skóry maluszka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA