Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w nowym okresie świadczeniowym złożono już wnioski o 500 plus na 6,5 mln dzieci. - Rodzice mogą mieć pewność, że rząd będzie ich wspierać w procesie wychowywania i wspólnie z nimi troszczyć się o dzieci - zapewniła.
1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy programu 500 plus, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Rodzice mogli składać elektroniczne wnioski o przyznanie świadczenia już od początku lutego i zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, do 1 czerwca zrobiło to 6,5 mln osób.
Od 1 czerwca to ZUS będzie zajmować się wypłatami świadczenia. W związku z tym zmienią się terminy wypłat 500 plus. Pieniądze będą przychodzić na konta rodziców w następujących dniach miesiąca: 4, 7, 9, 14, 18 lub 20. Jeśli termin będzie wypadał w dniu wolnym od pracy, przelew zostanie zrealizowany odpowiednio wcześniej.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, jak cytuje wnp.pl, stwierdziła, że "wspieranie rodzin to najlepsza inwestycja w naszą przyszłość". Dlatego też zapewniła rodziców, że mogą liczyć na wsparcie rządu. - Jako politycy, jako dorośli, jesteśmy zobowiązani, aby zadbać o najmłodszych obywateli i zapewnić im beztroskie, radosne dzieciństwo dające szanse na rozwijanie talentów i pasji - powiedziała.
Więcej o aktualnych świadczeniach rodzinnych na Gazeta.pl
Niestety, wysokość świadczenia mimo inflacji się nie zmienia. Jak obliczył portal next.gazeta.pl, dzisiejsze 500 plus to tak naprawdę zaledwie 383 plus (zgodnie ze wskaźnikiem inflacji podanym przez GUS). Jeśli chcielibyśmy dziś za świadczenie wychowawcze kupić tyle, ile w kwietniu 2016 roku, wydalibyśmy 652 zł.