Rewolucyjne zmiany w 500 plus. W nowym okresie świadczeniowym zmienią się zasady wypłat

1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka, startuje nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 500 plus", który potrwa do końca maja 2023 roku. W związku z tym zmienią się zasady wypłaty świadczenia. Kiedy rodzice będą otrzymywać wypłatę 500 plus? Odpowiadamy.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w nowym okresie świadczeniowym złożono już wnioski o 500 plus na 6,5 mln dzieci. - Rodzice mogą mieć pewność, że rząd będzie ich wspierać w procesie wychowywania i wspólnie z nimi troszczyć się o dzieci - zapewniła.

Nowy okres świadczeniowy programu 500 plus. Duże zmiany w wypłatach

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy programu 500 plus, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Rodzice mogli składać elektroniczne wnioski o przyznanie świadczenia już od początku lutego i zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, do 1 czerwca zrobiło to 6,5 mln osób.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Od 1 czerwca to ZUS będzie zajmować się wypłatami świadczenia. W związku z tym zmienią się terminy wypłat 500 plus. Pieniądze będą przychodzić na konta rodziców w następujących dniach miesiąca: 4, 7, 9, 14, 18 lub 20. Jeśli termin będzie wypadał w dniu wolnym od pracy, przelew zostanie zrealizowany odpowiednio wcześniej.

Piknik Rodzina 500 plus, zorganizowany przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w Krakowie. (2019)500 plus w dobie inflacji. Wniosków przybywa, a ceny szybują w górę. Maląg zwróciła się do rodziców

Inflacja rośnie, a 500 plus się nie zmienia. "Rodzice mogą mieć pewność, że rząd będzie ich wspierać"

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, jak cytuje wnp.pl, stwierdziła, że "wspieranie rodzin to najlepsza inwestycja w naszą przyszłość". Dlatego też zapewniła rodziców, że mogą liczyć na wsparcie rządu. - Jako politycy, jako dorośli, jesteśmy zobowiązani, aby zadbać o najmłodszych obywateli i zapewnić im beztroskie, radosne dzieciństwo dające szanse na rozwijanie talentów i pasji - powiedziała.

Więcej o aktualnych świadczeniach rodzinnych na Gazeta.pl

Gdzie i jak złożyć wniosek o 500 plus w 2022 roku? Pośpiesz się z jego złożeniem, aby nie stracićDo kiedy wniosek 500 plus 2022? Wciąż można liczyć na wyrównanie

Niestety, wysokość świadczenia mimo inflacji się nie zmienia. Jak obliczył portal next.gazeta.pl, dzisiejsze 500 plus to tak naprawdę zaledwie 383 plus (zgodnie ze wskaźnikiem inflacji podanym przez GUS). Jeśli chcielibyśmy dziś za świadczenie wychowawcze kupić tyle, ile w kwietniu 2016 roku, wydalibyśmy 652 zł.

Więcej o: