Tematy wypracowań - egzamin ósmoklasisty. Jaka lektura pojawiła się na egzaminie z języka polskiego?

Dokładnie dzisiaj, 24 maja, w całej Polsce odbył się egzamin ósmoklasisty. Tegoroczny temat wypracowań mocno zaskoczył uczniów - pojawił się motyw "Zemsty" Aleksandra Fredry. Uczniowie odpowiadali na związane z nim pytania i musieli napisać wypracowanie z zakresu tej wiedzy. Przypuszczenie dotyczące lektur nie sprawdziły się - mowa oczywiście o "Balladynie" i "Kamieniach na szaniec".

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwsi uczniowie zdają relację po egzaminie ósmoklasisty. Chociaż Centralna Komisja Egzaminacyjna pokaże arkusze dopiero o godz. 13, znane są już tegoroczne pytania i temat wypracowania. 

Egzamin ósmoklasisty (zdjęcie ilustracyjne)Przecieki na egzaminie ośmoklasisty? Motyw miłości i "Balladyna" na celowniku

Tematy wypracowań - egzamin ósmoklasisty

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego dobiegł już końca. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 120 minut. Przewidywania co do motywu przewodniego nie sprawdziły się - na teście nie pojawiła się ani "Balladyna", ani treści z książki "Kamienie na szaniec". Z informacji przekazanych przez uczniów wiadomo, że na teście pojawił się fragment "Zemsty" Aleksandra Fredry. Na kartach egzaminu znalazł się także motyw przyjaźni, a w rozprawce należało odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu - rozważyć trafność stwierdzenia: "Z przyjacielem łatwiej pokonać trudności". Opowiadanie miało opisywać spotkanie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej

Warto podkreślić, że wypracowanie jest najwyżej punktowane i jednocześnie bardzo ważne dla uczniów. Tegoroczna tematyka wywołała spore zaskoczenie, a nawet rozczarowanie u niektórych ósmoklasistów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Temat rozprawki egzamin ósmoklasisty 2022. Pierwsze relacje uczniów. "Zaskoczyli"

Zobacz wideo Jak będą wyglądały matury 2023? Czy może na nie wpłynąć pandemia?

Egzaminy ósmoklasisty - kiedy będą wyniki? 

Egzaminy będą trwać jeszcze dwa dni - 25 maja odbędzie się test z matematyki, natomiast w czwartek 26 maja uczniowie będą mierzyć się z językiem nowożytnym. Są także terminy dodatkowe egzaminu ósmoklasisty, przeznaczone dla tych osób, które nie mogły stawić się na egzaminie. Poniżej przedstawiamy dokładne daty:

  • 13 czerwca 2022 (poniedziałek) godz. 9.00 - dodatkowy termin egzaminu z języka polskiego,
  • 14 czerwca 2022 (wtorek) godz. 9.00 - dodatkowy termin egzaminu z matematyki,
  • 15 czerwca (środa) godz. 9.00 - dodatkowy termin egzaminu z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego).

Prace uczniów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Natomiast wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 8 lipca.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: