Słowiańskie imię wkrótce zniknie z rankingu. Oznacza mężczyznę owianego sławą

Tegoroczna lista imion znacznie różni się od tych, które jeszcze kilka lat temu biły rekordy popularności. Porównując rankingi, można zauważyć, że rodzice tracą zainteresowanie tymi słowiańskimi. Wyjaśniamy, które imiona dla chłopców spadły z podium oraz zdradzamy faworytów.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ranking imion nieustannie się zmienia, jednak są pozycje, które od lat nie opuszczają podium i takie, które na dobre wyszły z mody. Lista najpopularniejszych imion nie tylko pokazuje, które obecnie są najczęściej nadawane, ale także pomaga wielu rodzicom w tej trudnej decyzji, jaką jest nazwanie pociechy.

Dziecko Imiona dla chłopców 2022. Słowiańskie coraz niżej w rankingu. "Wojownik" i "sławny" odchodzą do lamusa

Słowiańskie imię staje się mało popularne i znika z rankingu

Wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja, która jest bardzo stresująca dla wielu rodziców. Imiona często są nadawane po dziadkach, by uczcić ich pamięć lub są nieco bardziej nowoczesne i wybierane z pomocą rankingu. Zdarza się również, że rodzice kierują się znaczeniem konkretnych imion

Porównując tegoroczny ranking imion dla chłopców z tym zeszłorocznym, na piedestale popularności nadal znajduje się Antonii. Z 2021 roku z rankingu wypadł Wojciech, a Stanisław spadł z dziewiątego, na dziesiąte miejsce. Bardzo możliwe, że nie zobaczymy go już na liście dziesięciu najczęściej wybieranych imion dla chłopców 2022. 

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

W czołówce rankingu najpopularniejszych imion dla chłopców w 2022 r. są:

  • Antoni,
  • Jan,
  • Aleksander,
  • Franciszek,
  • Jakub,
  • Szymon,
  • Filip,
  • Mikołaj,
  • Wojciech,
  • Stanisław.

Słowiańskie imię oznaczające mężczyznę owianego sławą

Piękne imię Stanisław pochodzenia słowiańskiego, złożone z członu Stani- ("stać się") oraz członu -sław ("sława"). Wywodzi się od słów oznaczających "stań się sławnym". Do końca XV wieku imię to zanotowano u około 1500 osób, a więc należało ono do najpopularniejszych w Polsce obok Więcesława i Sędziwuja. Wierzy się, że mężczyźni o tym imieniu są pewni siebie i pracowici. Przykuwają dużą uwagę do sukcesów zawodowych. Nie lubią bezczynności. Niestety, ich słabą stroną jest to, że często lekceważą porażki i nie są krytyczni wobec samych siebie.

Imię na przestrzeni lat bardzo spadło w rankingu popularności. Aktualnie zajmuję dziewiątą pozycję i wszystko wskazuje na to, że niebawem opuści listę. To jednak nie świadczy o unikalności tego pięknego imienia, wręcz sprawi, że będzie niszowe i bardziej doceniane. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: