400 zł na dziecko przysługuje poza 500 plus. To duża oszczędność dla rodziców, ale jest jeden szczegół

Rodzice mogą liczyć na dodatkowe dofinansowanie żłobka w wysokości 400 zł w ramach Polskiego Ładu. Cieszy się ono ogromnym zainteresowaniem, jednak warto wspomnieć o terminie składania wniosku. Podpowiadamy jakie dokumenty będą niezbędne oraz do kiedy trzeba je złożyć.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rodzice dzieci, które nie spełniają warunków do uzyskania 12 tysięcy złotych, w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego mogą liczyć na dofinansowanie żłobka w wysokości 400 zł - jest to możliwe już od 1 kwietnia. 

W Świeciu potrzeba więcej żłobków400 plus na dziecko. Rodzice muszą być czujni. Program rusza już 1 kwietnia

400 plus na żłobek lub opiekę dziecka

Już o 1 kwietnia 2022 r. rodzice mogą skorzystać z dofinansowania w wysokości 400 zł. Mogą się o nie ubiegać osoby, które wychowują dziecko w wieku 12-36 miesięcy, które nie ma rodzeństwa, więc nie przysługuje mu program 12 tysięcy złotych. Jest to wyłącznie pomoc dla tych, którzy nie zostali objęci Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. Warto wspomnieć, że dofinansowanie 400 zł na żłobek łączy się z 500 plus

Dla tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym – np. pierwszych lub jedynych w rodzinie, a także tych, które nie spełniają kryterium wieku, rząd przygotował inne rozwiązanie. To dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna

- czytamy w rządowym komunikacie. 

Zobacz wideo "Polski Ład a ciąża. Czy stracę pieniądze?" [Q&A]

Do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie? 

Proces przyjmowania wniosków ruszył już 1 kwietnia. Rodzicie muszą być czujni - wnioski będą miały naliczone wyrównanie od początku 2022 roku. Składanie dokumentów odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez strony: 

  • Platforma Usług Elektronicznych PUE ZUS,
  • rządowy portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną.

Maksymalne dofinansowanie, na jakie mogą liczyć rodziny, wynosi 400 złotych miesięcznie. Kwota nie może przekraczać wysokości opłaty, jaka obowiązuje w danej placówce. Przelewy na dziecko nie trafią na konto rodziców - pieniądze będą przelewane tylko na konto instytucji.

***

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: