Bezwarunkowy dochód podstawowy nawet do 1200 zł. Wyjaśniamy, kto może się o niego ubiegać

Bezwarunkowy dochód podstawowy to idea świadczenia socjalnego mająca na celu wsparcie pieniężne każdego obywatela naszego kraju. Plan ten budzi jednak wiele kontrowersji zarówno w społeczeństwie, jak i pośród specjalistów w dziedzinie finansów. Zdradzamy, na czym polega ten projekt i kto może się z niego korzystać.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Bezwarunkowy dochód podstawowy nazywany także dochodem gwarantowanym, to idea wypłacania równej wysokości świadczenia każdemu obywatelowi. Polski Instytut Ekonomiczny analizuje konsekwencje takiej zapomogi. 

Górka i zabawy na śniegu w parku Praskim w WarszawieBezwarunkowy dochód. Prawie 4 tys. zł dla rodziny 2+2. Single też coś dostaną

Na czym polega bezwarunkowy dochód podstawowy?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie pieniężne, w ustalonej wysokości, wypłacane obywatelom przez państwo. Ma na celu zapewnienie pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Taki model jest już powoli wprowadzany w innych krajach np. w Niemczech. Eksperyment rozpoczął się tam w czerwcu 2021 roku i objął 122 osoby, które przez trzy lata mają otrzymać 1200 euro miesięcznie. 

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego szacują, iż bezwarunkowy dochód podstawowy w naszym kraju mógłby wynosić nawet 1200 zł dla osoby dorosłej oraz 600 zł dla dziecka. Takie rozwiązanie pozwalałoby czteroosobowej rodzinie na przychód w wysokości 4200 zł każdego miesiąca. 

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Bezwarunkowy dochód podstawowy - dla kogo jest przeznaczony? 

Bezwarunkowy dochód podstawowy, czy inaczej dochód gwarantowany, to świadczenie, które mogłoby być wypłacane każdemu obywatelowi w równej wysokości. Według założeń, aby się o nie ubiegać, nie trzeba byłoby spełniać żadnych warunków. Taki model finansów nie byłby przyznawany na podstawie osiąganych dochodów, innych uzyskiwanych świadczeń socjalnych czy liczebności rodziny. 

Tego rodzaju świadczenia mogłyby również umożliwić wyrównanie szans na dostęp do edukacji oraz rozwoju dzieci i młodzieży z biednych rodzin. Państwo w żaden sposób nie narzucałoby jednak, na co dokładnie pieniądze powinny zostać przeznaczone. Każdy samodzielnie mógłby wybrać cel - zależnie od potrzeb własnych czy rodziny. Taka pomoc ze strony państwa miałaby rozwiązać wiele problemów, w tym zachęcić bezrobotnych do pracy oraz ograniczyć nierówności ekonomiczne. 

Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy bezwarunkowy dochód podstawowy może zostać wprowadzony w życie. Władze nie podają konkretnej daty, jednak nie należy spodziewać się zmian w najbliższym czasie. Trzeba pamiętać, iż budżet państwa nie jest nieograniczony, dlatego wprowadzenie BDP z pewnością przełożyłoby się na wzrost kosztów życia obywateli. Co tak naprawdę miałoby jedynie zatuszować wysoką inflację i podwyższenie podatków. 

***

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: