Baśnie Andersena - kojąca moc bajek o Calineczce, Dziewczynce z zapałkami czy Brzydkim Kaczątku

Baśnie Andersena to jedne z najbardziej znanych bajek naszego dzieciństwa i chociaż nie trudno dzisiaj o wiele różnych czytanek dla dzieci, coraz to nowe wydania andersenowskich baśni sprawiają, że przekazujemy je nowym pokoleniom. Nic w tym dziwnego - okazuje się bowiem, że zawarta w nich mądrość jest stale aktualna i dobra dla każdego. Dlaczego warto czytać baśnie Andersena? O tym piszemy dzisiaj w naszym artykule.

Baśnie Andersena to dzisiaj jednej z najbardziej rozpoznawalnych dzieł literackich na świecie. Życie ich autora jednak, wcale nie należało do najłatwiejszych. Co więcej, nie od razu wiadomym było, że stanie się on jednym z najpoczytniejszych poetów świata.

Zobacz wideo Wieczorynka, dobranocka, czyli jak to się zaczęło i co oglądaliśmy najchętniej [Popkultura Extra]

Baśnie Andersena - czyli słów kilka o autorze

Hans Christian Andersem urodził się 2 kwietnia 1805 r. w Odense - najbiedniejszej dzielnicy Danii. Jego rodzicami byli: szewc oraz niepiśmienna szwaczka, zatem młodość chłopca była niezwykle trudna - tym bardziej, że rodzice dosyć szybko go opuścili - ojciec zmarł na skutek komplikacji po udziale w wojnie napoleońskiej, a matka popadła w alkoholizm i równie krótko opiekowała się małym Hansem.

Autor wielu baśni, lecz także powieści, dramatów, humoresek, wspomnień z podróży czy własnej biografii, wiele inspiracji związanych z baśniami czerpał od swojej babki, która jako pierwsza wprowadziła chłopca w ich świat. Młody Andersen dosyć szybko poczuł pragnienie własnego rozwoju i ćwiczenia się najpierw w aktorstwie, a później w pisarstwie. Początki - jak to zazwyczaj bywa - były niezwykle trudne, zważywszy zwłaszcza na fakt braku wykształcenia oraz związanych z tym licznych błędów ortograficznych, interpunkcyjnych oraz stylistycznych. Ogromna determinacja, upór, wiara w ludzi i ciekawość świata, a także poważanie wśród mecenasów pozwoliły pisarzowi jednak, nie tylko na kontynuowanie nauki, lecz również stworzenie wielu, niezwykle cennych dzieł, po które sięgamy do dnia dzisiejszego. Warto jednak pamiętać również o tym, że Andersen miewał stany depresyjne i melancholijny nastrój, a liczne kompleksy, nadmierna wrażliwość i egocentryzm stanowiły ciągłą przeszkodę do osiągnięcia stabilizacji życiowej i odnalezienia swojego miejsca. Może jednak dzięki temu tak celnie trafia do serc czytelników nie tylko małych, lecz także dorosłych.

Więcej na temat literatury na stronie głównej Gazeta.pl.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Baśnie Andersena dla dzieci - dlaczego warto je czytać?

Baśnie Andersena dla dzieci to - wbrew pozorom - nie od razu była oczywistość nawet dla samego autora tych niezwykle znanych dzieł. Poeta miał ogromną nadzieje skierować swoją twórczość do dorosłego widza, chcąc zyskać głównie jego czytelniczą przychylność. Nie ulega wątpliwości, że tak właśnie się stało, jednak bajki Andersena stały się lekturą niezwykle przyjazną dla dzieci i biską ich wrażliwości. Dlaczego zatem warto czytać baśnie Andersena?

 • Stanowią wartość poetycką, poznawczą i edukacyjną - znane na całym świecie baśnie Andersena przekazują bardzo ważne wartości i stanowią o ich uniwersalności i nieprzemijalności.
 • Zaspokajają dziecięcą potrzebę magii, cudowności oraz wiary w działanie mocy nadprzyrodzonych.
 • Pomagają rozwijać inteligencję i porządkować uczucia młodych ludzi.
 • W przystępny sposób opisują codzienne dylematy ludzkie, dzięki czemu czytelnik wchodzi w rolę bohatera, stając się wrażliwym na jego sprawy, co więcej - odnajdując siebie na jego miejscu, łatwiej potrafią znaleźć wyjście z sytuacji trudnej dla siebie.
 • Obecny w baśniach humor i optymizm, a także zaklęte w utworach mądrość i piękno, kształtują emocjonalność młodych czytelników.
 • Stają się źródłem inspiracji i działalności twórczej.

Książki o zwierzętach dla dzieci - najpiękniejsze bajki, które pokocha każde dziecko [LISTA]Książki o zwierzętach dla dzieci - najpiękniejsze bajki [LISTA]

Baśnie Andersena - najbardziej znane publikacje

Baśnie Andersena to niejako klasyka gatunku i chociaż dzisiaj znane są zdecydowanie bardziej ich ekranizacje filmowe niż pierwowzory, ważne jest niewątpliwie przesłanie, jakie te utwory ze sobą niosą i głęboki sens, jaki w sobie zawierają. Zastanawiając się na baśniami Andersena, warto przypomnieć sobie te najbardziej znane:

 1. "Dziewczynka z zapałkami" - niezwykle piękna i poruszająca opowieść o dziewczynce, która wigilijną noc spędza na jednej z nowojorskich ulic, usiłując sprzedać zapałki. Zmarznięta dziecina nie chce wracać do domu bez jakiegokolwiek utargu. Produkt, który oferuje, nie stanowi jednak dla przechodniów propozycji godnej zainteresowania. Aby się ogrzać, dziewczynka zaczyna po kolei odpalać zapałki, dzięki którym przenosi się w niezwykle przyjemny, ciepły, pełen kolorów i jedzenia świat, tak bardzo wytęskniony. Za każdym kolejnym marzeniem, kolejna zapałka gaśnie. Jedna z nich pcha dziewczynkę w ramiona ukochanej babci, a płomień całego opakowania zapałek przenosi obie istoty w świat pozbawiony głodu, chłodu i miłości. Mimo, iż opowieść kończy się śmiercią biednej dziewuszki, sprzedającej zapałki, morał płynie z niej konkretny: czasami obojętność, brak uważności na drugiego człowieka i jego cierpienie mogą pozbawić kogoś życia, nawet jeśli nie w dosłownym znaczeniu.
 2. "Brzydkie kaczątko" - w wielu źródłach biograficznych można znaleźć sugestię, iż baśń ta stanowi nawiązanie do życia Andersena, który zmagał się z licznymi kompleksami i nie do końca wierzył w siebie. Baśń jest bardzo ciepłą i sympatyczną opowieścią o losach łabędzia, który - nie wiedzieć w jakich okolicznościach - wykluł się z jajka wysiadywanego przez kaczkę i przez nią jest wychowywany, mimo iż zdecydowanie różni się od swojego "rodzeństwa". W związku z tym, brzydkie kaczątko musi znosić wyzwiska i brak akceptacji ze strony swoich braci oraz innych zwierząt. Postanawia więc uciec w poszukiwaniu swojego miejsca. Po drodze czeka je wiele trudnych sytuacji, którym musi stawić czoła, ostatecznie jednak odnajduje nie tylko akceptację i poważanie, lecz nade wszystko bliskich, a przy okazji zdaje sobie sprawę, iż nie jest już brzydkim kaczątkiem, a niezwykle urodziwym łabędziem. Morał baśni oczywiście pojawia się także i tutaj: ocenianie ludzi wyłącznie po wyglądzie, nie mając baczenia na ich cechy charakteru, wrażliwość i wewnętrzną wartość, może sprawić, że nie tylko nie zauważy się w nich piękna, lecz przede może doprowadzi do stłumienia tej wartości w nich samych. 
 3. "Calineczka" - to niezwykła, baśniowa opowieść o dziewczynce, która powstała z ziarenka zasadzonego w ziemię przez kobietę, która nie mogła mieć dzieci, a bardzo pragnęła doświadczyć rodzicielskiej miłości. Ze względu na swój niewielki wzrost - liczący zaledwie cal - dziewczynka otrzymała imię Calineczka. Bardzo szybko maleńka istotka stała się jednak obiektem zainteresowania zwierzęcego świata i tak: najpierw została porwana przez ropuchę na żonę dla swojego syna - udało jej się jednak uciec dzięki pomocy rybki i motyla; później porwał ją chrabąszcz, który ostatecznie ją porzucił; następnie została przygarnięta przez myszkę, stanowiąc idealny towar na żonę dla kreta, jednak dzięki pomocy jaskółki wydostała się na łąkę, gdzie zdała sobie sprawę z faktu, iż jest elfem, poznając króla tych stworzeń, w którym zakochała się z wzajemnością. Ta baśń pokazuje nam, że warto pomagać innym i  mieć jednocześnie świadomość, że jest to cecha niezwykle szlachetna sama w sobie.

Bajki Andersena na dobranoc, czyli ważny rytuał

Bajki Andersena na dobranoc to rozwiązanie, jakie powinniśmy wprowadzić w życie od najmłodszych lat naszej pociechy. Okazuje się, że czytanie bajek na dobranoc to nie moda, lecz przede wszystkim dobra praktyka, która ma bardzo wiele zalet, a mianowicie:

 • buduje i zacieśnia więzi między rodzicem a dzieckiem - to niezwykle cenna wartość, dzięki której rodzic jest cały wyłącznie dla dziecka. W czasie spokoju i relaksu dziecko nie tylko wczuwa się w rolę bohatera bajki, co przekłada się na wzmacnianie poziomu jego empatii, lecz także łatwiej mu ośmielić się porozmawiać o dylematach, towarzyszących baśniowym postaciom, jakie mogą występować również w realnym życiu.
 • wzmacniają komunikację i wzbogacają język - dzięki codziennemu czytaniu dziecko wzbogaca swój język o nowe słowa i mimowolnie uczy się zasad prawidłowego posługiwania się językiem. Co się z tym wiąże? W przyszłości łatwiej będzie zabrać mu głos i wyrazić swoją opinię w wielu kwestiach.
 • ułatwiają zasypianie - po dniu pełnym wrażeń, których w przypadku maluchów nie brakuje, dziecko powinno mieć poczucie, że czas na czytanie to sygnał do tego, że dzień się już kończy, a spokojny głos dorosłej osoby jest w stanie go wyciszyć, dać poczucie bezpieczeństwa i dobry sen. Zadbajmy o to, aby rytuał czytania stał się dla naszych dzieci przyjemnością, na którą będą czekały po całym dniu intensywnych zajęć - wówczas zostanie on im na długie lata.

Bajki Andersena na pewno sprawią, że nasze maluchy z utęsknieniem będą czekały na wieczorny zwyczaj. Bez względu na to, jaki rodzaj bajek czy baśni wybierzemy dla naszych pociech, jednego możemy być pewni: będzie to czas najpiękniejszych doświadczeń dla nas - jako rodziców i niezwykłych korzyści dla naszych dzieci.

Więcej o: