Poza domem i w sieci - zobacz, jak jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo dziecka!

Smartfon, tablet i laptop z dostępem do internetu to urządzenia, które można znaleźć w wielu domach. Ich wszechobecność sprawia, że dzieci już od najmłodszych lat coraz częściej sięgają po nie, by obejrzeć kreskówkę, posłuchać muzyki albo pograć w ulubioną grę. Nasze pociechy z biegiem czasu chcą także stawać się coraz bardziej samodzielne - spotykać się ze znajomymi, same robić zakupy czy podróżować bez opiekuńczego "klosza" rodziców. Co zrobić, by dbać o ich bezpieczeństwo na odległość? Jak aplikacje takie jak Bezpieczna Rodzina w Play mogą wspierać w tym rodziców?

Dzieci w wirtualnym świecie? To codzienność!

Z danych UKE z ubiegłego roku wynika, że ponad 40% dzieci w wieku 7-8 lat korzysta z własnego telefonu komórkowego. W przypadku starszej grupy, czyli do 15. roku życia, już niemal każdy posiada własny smartfon. Co robią w sieci? Kilkulatki najczęściej wykorzystują urządzenia do oglądania filmów lub grania w gry online. Z kolei nastolatkowie za pomocą smartfonów słuchają muzyki, kontaktują się z rówieśnikami poprzez komunikatory i chętnie korzystają z portali społecznościowych.

Jednak internet to nie tylko zabawa i rozrywka. Wykorzystując dostęp do sieci, nasze dzieci odrabiają zadania domowe, czytają lektury czy przeglądają strony naukowe. To świetny sposób na rozwijanie i dzielenie się swoimi pasjami oraz zdobywanie nowych umiejętności. Co więcej, internet jest potężnym narzędziem komunikacyjnym – w ciągu kilku sekund dziecko jest w stanie umówić się ze znajomymi lub dać nam znać, że czeka na nas w umówionym miejscu.

Bezpieczeństwo dzieci korzystających z internetu

Rodzice pozwalający dzieciom korzystać ze smartfona zazwyczaj dbają o to, by bezpiecznie poruszały się one w cyberprzestrzeni i zachowywały zdrowy balans pomiędzy czasem spędzanym w wirtualnym świecie, a tym realnym. Według badań, z aplikacji, które pomagają dbać o bezpieczeństwo dzieci, korzysta co trzeci rodzic. Konfigurują oni także ustawienia w urządzeniach używanych przez nieletnich tak, aby jeszcze lepiej chronić podopiecznych np. przed dostępem do nieodpowiednich stron WWW. Co czwarty rodzic natomiast zezwala dziecku na przeglądanie jedynie bezpiecznych i pozytywnych treści.

Użycie dedykowanych aplikacji jest bardzo skutecznym zabezpieczeniem, jednak należy pamiętać, że odpowiednie uświadomienie dzieci poprzez częste rozmowy z nimi może przynieść jeszcze lepsze rezultaty. Zadbajmy o edukację dziecka w sposób stosowny do wieku i opowiedzmy o sytuacjach, z jakimi może się zetknąć. Przestrzegajmy przed przyjmowaniem obcych do grona znajomych, dyskusjami z nieznajomymi, odbieraniem i otwieraniem podejrzanych plików czy stron. Być może okaże się, że sami powinniśmy poznać zagrożenia, z jakimi może zetknąć się nasze dziecko, aby w odpowiedni sposób je przed nimi chronić. Nie zmienia to jednak faktu, że interesując się tym, co robi nasze dziecko w sieci i wspólnie o tym rozmawiając, nie tylko dbamy o jego bezpieczeństwo, ale także budujemy wzajemne zaufanie.

Ochrona dzieci w sieci i poza nią

Troszcząc się o to, aby korzystanie z sieci było dla naszego dziecka bezpieczne, warto zwrócić uwagę m.in. na czas, jaki spędza ono np. ze smartfonem. Dobrym pomysłem będzie wspólne określenie, jaką część wolnego czasu w ciągu dnia może poświęcić na rozrywkę w wirtualnym świecie. Niektóre aplikacje mobilne powstałe z myślą o wsparciu rodziców w tym temacie dają możliwość dbania o bezpieczeństwo naszych dzieci nie tylko poza domem, ale także w sieci, np. aplikacja Bezpieczna Rodzina w Play

Sieć to jednak nie jedyna przestrzeń, w jakiej nasza dorastająca pociecha chce z biegiem czasu poruszać się coraz bardziej samodzielnie. Dotyczy to także realnego świata i sytuacji, w których podopieczny zaczyna wychodzić sam na podwórko, po pierwsze zakupy, do przyjaciół lub szkoły. Warto porozmawiać z dzieckiem na temat możliwych sytuacji, jakie mogą spotkać je w takich momentach. Pomocne mogą okazać się filmy i książki edukacyjne, a także rozmowa i np. odgrywanie scenariuszy, które przekażą dziecku wiedzę, jak powinno się zachować, gdy na ulicy ktoś je zaczepi, nieznajomy zaproponuje podwózkę lub niefrasobliwy kolega rzuci pomysł „urwania się” z lekcji.

W tym przypadku aplikacje dla rodziców mogą stanowić wsparcie w ochronie dziecka. Pozwalają one m.in. określić na mapie położenie wybranej osoby. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu możemy być spokojni o to, gdzie się ona znajduje. Aplikacje takie jak np. Bezpieczna Rodzina w Play umożliwiają również wyznaczanie stref, w których najczęściej przebywa dziecko. Kiedy z jakiegoś powodu opuści obszar określony przez nas jako „bezpieczny”, rodzic dostaje powiadomienie na swój smartfon. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza, gdy nie możemy stale zerkać na telefon, monitorując, czy dziecko bezpiecznie dotarło do domu, szkoły albo na dodatkowe zajęcia.

A jak uruchomić taką aplikację? Wystarczy pobrać ją na swój smartfon, wysłać zaproszenie do usługi osobie, którą zamierzamy chronić, a następnie dostosować sposób ochrony według do własnych potrzeb – i gotowe! Dzięki takiej aplikacji zyskujemy wsparcie w trosce o bezpieczeństwo naszych bliskich. Jako rodzice możemy czuć się spokojni, a także budować wzajemne zaufanie pomiędzy nami a dzieckiem.