Pielęgnacja skóry niemowlaka

Pojawienie się dziecka na świecie to mnóstwo nowych obowiązków i dodatkowych elementów rzeczywistości, o których należy pamiętać. W zakresie szeroko pojętej opieki, znajduje się, między innymi, pielęgnacja skóry niemowlęcia. Zagadnienie wynika nie tylko ze zwykłej rodzicielskiej troski o komfort dziecka, ale również o jego prawidłowy rozwój. Jak właściwie zająć się pielęgnacją delikatnej skóry niemowlęcia? Jakie kosmetyki wybrać?

Skóra niemowląt - o czym należy wiedzieć?

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że skóra noworodka jest bardzo delikatna. Dlatego zabiegi pielęgnacyjne powinny być częste i odbywać się z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków. Rodzic powinien poświęcić szczególną uwagę trosce o odpowiednie nawilżenie, ale także zachować szczególną ostrożność, pamiętając o ogólnej skłonności do podrażnień.

Dlaczego tak się dzieje? Należy pamiętać, że skóra młodej osoby zawiera mniej lipidów, które generują naturalną barierę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Przez to też dwa razy szybciej traci nawilżenie. A jak wiadomo, przy braku odpowiedniego nawilżenia występuje tendencja do przesuszeń i zwiększona wrażliwość skóry. W efekcie powyższych zależności, skóra noworodka ma o wiele większą skłonność do podrażnień. Jeśli dodamy do tego, że jest o około 20% cieńsza od skóry dorosłej osoby, będziemy mieć o wiele bardziej kompletny obraz sytuacji.

Istnieje jeszcze cały szereg drobniejszych niuansów, które wpływają na ogólną specyfikę pielęgnacji noworodka. Oprócz tego, że skóra sama w sobie jest cieńsza, cieńsza jest również granica pomiędzy naskórkiem a skórą właściwą. Dodatkowo elastyczne włókna nie w pełni rozwinięte. Podobnie jak i unerwienie, w związku z czym funkcje niektórych gruczołów są obniżone. Warto również wspomnieć o naturalnej tendencji do szybkiego odparowywania wody z organizmu. Zjawisko to wiąże się m.in. z omówioną już specyficzną strukturą skóry, która to wpływa na większą przepustowość.

Na czym polega pielęgnacja skóry niemowląt?

Przyjmijmy założenie, że skóra niemowlaka jest zdrowa. Możemy potraktować to jako punkt wyjścia. Możemy dążyć do tego stanu. Możemy też starać się ten stan utrzymać, jeśli udało się opanować bardziej złożone kłopoty, które mogą wystąpić czasowo. Przy ogólnej równowadze, należy skupić się przede wszystkim na utrzymaniu właściwej kondycji skóry. W jaki sposób?

Przede wszystkim należy delikatnie oczyszczać skórę naszego dziecka, chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi, nawilżać i dbać o to, by znajdowała się jak najdalej od strefy wpływów elementów szkodliwych, takich jak: twarda woda, domowa chemia, alergeny, kosmetyki przeznaczone dla dorosłych, promieniowanie UV. Należy unikać wszelkich eksperymentów, ale także (teoretycznie) sprawdzonych, prostych sposobów, jak na przykład przysłowiowe „szare mydło”, które mimo wielu dobrych właściwości znacznie wysusza skórę. W ich miejsce należy stosować specjalne kosmetyki dla niemowląt, o odpowiednim pH. To jednak nie wszystko. Oto kilka, najbardziej istotnych, etapów dbania o skórę niemowlaka.

  • kąpiel

Dorosła osoba potrzebuje codziennych pryszniców, które mają na celu utrzymanie ciała w ogólnej higienie i estetycznym zapachu. Ale nawet rozwinięta skóra nie może być szorowana i atakowana kosmetykami zbyt często, gdyż wówczas traci swoją naturalną ochronę. W przypadku bardzo wrażliwego organizmu dziecięcego należy zachować czujność jeszcze bardziej. Rodzicom dzieci do jedenastego miesiąca, rekomendowane jest wyraźnie, że pełna kąpiel młodej osoby powinna odbywać się maksymalnie dwa razy w tygodniu. Chyba, że niemowlak pobrudzi się, spoci podczas zabawy lub będzie mieć kontakt ze zbiornikami wodnymi takimi jak basen, morze, jezioro. Wówczas tę sytuację traktujemy wyjątkowo. Nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z zabiegów higienicznych. Codzienne oczyszczanie skóry dziecka specjalną, delikatną myjką jest konieczne.

  • nawilżanie i natłuszczanie

To bardzo istotny element pielęgnacji skóry niemowlaka. Jak już wspomniano wyżej, skóra młodej osoby ma tendencje do wysuszania się, któremu należy przeciwdziałać poprzez nawilżanie za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu kosmetyków- kremów, balsamów. Natłuszczanie z kolei ma za zadanie wzmacniać barierę naskórkową, zatrzymując wodę w organizmie, a jednocześnie zapobiegać obtarciom.

  • odparzenia

Najlepiej jest oczywiście zapobiegać powstaniu odparzeń. Ważna jest przykładowo odpowiednio częsta zmiana pieluch. Nawet jeśli na zewnątrz wydają się suche. Po przemyciu miejsc intymnych specjalnymi chusteczkami lub wodą z odrobiną mydła, należy dokładnie osuszyć skórę. Absolutnie niewskazane jest zakładanie pieluch na niewytartą powierzchnię. Prewencyjnie dobrze jest zastosować specjalne kosmetyki zapobiegające odparzeniom.

Jeśli jednak, pomimo podjęcia środków zapobiegawczych, odparzenie pojawi się, należy podjąć działania niwelujące. Trzeba delikatnie umyć niemowlaka i pozostawić jak najdłużej bez pieluchy. Następnie nakładamy maść lub krem na odparzenia i ostrożnie powtarzamy czynność co jakiś czas, aż zauważymy, że zmienione miejsce wróciło do prawidłowego stanu.  Jeśli dolegliwość nadal nie ustępuje, należy skontaktować się z pediatrą.

  • ochrona przed słońcem

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym ważna jest u każdej, nawet dorosłej osoby. Ale delikatna skóra dziecka jest jeszcze bardziej wymagająca. Ważne jest, byśmy pamiętali, że oprócz klasycznych zabezpieczeń takich jak odpowiedni ubiór, zacienienie wózka, ważne jest również stosowanie specjalnych,  przeznaczonych dla niemowląt kremów ochronnych z filtrami UV. Są to kremy z filtrami mineralnymi, które odbijają promienie słoneczne, ale nie wchłaniają się. Zazwyczaj zawierają dwutlenek tytanu albo tlenek cynku.

Jakie kosmetyki dla niemowlaka?

Odpowiedź na pytanie „Jakie kosmetyki wybrać dla niemowlęcia” jest prosta: kosmetyki przeznaczone dla niemowląt. Charakteryzują się one małą ilością składników chemicznych, wieloma naturalnymi składnikami. Charakterystyczne jest to, że zwykle są bezzapachowe lub aromat jest bardzo delikatny. Skonstruowane są z myślą o wrażliwej skórze najmłodszych i nastawione na intensywne nawilżenie. Znajdziemy je między innymi w aptekach lub aptekach internetowych lub wybranych drogeriach.

KĄPIEL: CIAŁO

Mamy do wyboru kilka różnych rodzajów produktów: od najprostszych mydełek z dodatkiem lanoliny, które nie wysuszają skóry, idąc przez specjalne płyny i emulsje. Podstawą będzie łagodne, nie wywołujące reakcji alergicznych działanie i nawilżenie oraz zgodność z nieco innym od dorosłej skóry pH.

KĄPIEL: WŁOSY

Szampon dla niemowlęcia jako osobny produkt można spotkać niezwykle rzadko. Dlaczego? Do pielęgnacji skóry głowy i delikatnych włosków używa się uniwersalnych płynów przeznaczonych do ciała i włosów jednocześnie.

NAWILŻANIE CIAŁA

W tym segmencie produktów istnieją zarówno przykłady kosmetyków prewencyjnych, jak i tych, których używamy, gdy skóra jest już zbyt przesuszona. Do dyspozycji mamy zatem cały szereg kremów, maści, płynów i emulsji, które pomagają utrzymać ją w idealnym nawilżeniu.

ODPARZENIA

Odparzeniom lepiej zapobiegać, dlatego bez trudu znajdziemy kremy przeciw odparzeniom. Jeśli już wystąpią, możemy sięgnąć po kremy, maści i inne specyfiki, które sprawią, że zaognione miejsce szybko się zagoi i wróci do normy.  

OCHRONA PRZED SŁOŃCEM

W ofercie kremów przeciwsłonecznych dla niemowląt królują kremy z filtrem mineralnym – są bezpieczne, delikatne dla skóry, przeznaczone zwykle dla dzieci do pierwszego roku życia. Na dalszym etapie rozwoju dziecka możemy używać kremów z wysokim filtrem.