Bajki dla niemowląt - miłe i wartościowe treści dla malucha

Bajki dla niemowląt to nieocenione źródło nowego słownictwa i niezwykle interesujących doświadczeń dla małego człowieka - a w przypadku najmłodszych dzieci jest to idealny wstęp do snu. Oczywiście najlepsze będą bajki opowiadane przez rodziców czy czytane z kolorowych książeczek. Na jakie opowiadania warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Bajki dla niemowląt mają wiele zalet, dlatego warto po nie sięgać jak najszybciej. Zastanawiasz się czy Twój kilkumiesięczny maluch w ogóle rozumie czytane przez Ciebie opowiadania?

Zobacz wideo Wieczorynka, dobranocka, czyli jak to się zaczęło i co oglądaliśmy najchętniej [Popkultura Extra]

Bajki dla niemowląt - dlaczego warto?

Odpowiedź może być zaskakująca, bowiem do ukończenia pierwszego roku życia niemowlaki znają więcej słów, niż są w stanie wypowiedzieć. Między 10. a 18. miesiącem życia nasza pociecha zna pięciokrotnie więcej wyrazów, aniżeli jest w stanie użyć. Dlaczego zatem nie rozwijać tej naturalnej umiejętności malucha poprzez czytanie czy opowiadanie bajek? Oto kilka powodów, stanowiących o olbrzymiej wartości bajek w życiu nawet tak małego dziecka:

 1. rozwijają wyobraźnie i kreatywność - szczególnie czytane na głos;
 2. pozwalają na poznawanie nowych słów - nawet u kilkumiesięcznego malucha, u starszego natomiast dodatkowo rozwijają zasób słownictwa;
 3. stanowią świetną formę spędzenia czasu wyłącznie z dzieckiem - czytanie 20 minut dziennie wpłynie na rozwój intelektualny, emocjonalny i niewątpliwie wzmocni więź między rodzicem a dzieckiem;
 4. pozwalają na poznawanie świata oraz kierujących nim zasad i wartości, dzięki czemu będą w stanie dostrzec ich różnorodność, a także odróżnić dobro od zła;
 5. rozwijają oraz wzmacniają zainteresowania dziecka - traktując o życiu ulubionych zwierząt, ukazując pracę pojazdów, działanie maszyn i różnorakich urządzeń, a także charakterystykę ludzkich zawodów, które stają się inspiracją w życiu młodego człowieka;
 6. stanowią źródło relaksu i odprężenia dla młodego człowieka, zwłaszcza przed snem. 

Nietypowe imiona dla dziewczynek i chłopców. Jakie niespotykane imiona noszą dzieci w Polsce?Nietypowe imiona dla dziewczynek i chłopców nadawane w Polsce

Bajki dla niemowląt - jakie warto wybierać?

Decydując się na bajki dla niemowląt, warto zwrócić uwagę na to, jakie opowiadania wybieramy. Nie tylko te głośno czytane, lecz także słuchowiska na pewno pomogą maluszkowi w codziennym rozwoju i staną się źródłem wielu cennych wartości. Jakie rodzaje bajek warto wybierać?

 • Słuchowiska - oprócz wzmacniania wyobraźni i poznawania nowych słów, staną się również metodą na odpoczynek dla rodzica. Oczywiście puszczanie bajek nie zastąpi kojącego głosu rodzica oraz jego czasu i uwagi, poświęcanych niemowlęciu, jednak słuchowisko włączone raz na jakiś czas pozwoli zrelaksować się maleństwu, a Tobie stworzy przestrzeń na chwilę dla siebie.
 • Czytanki - dzięki nim maluch poznaje tembr Twojego głosu, wzmacnia poczucie własnej wartości, rozwija wyobraźnię, poznaje świat, a przy tym - od najmłodszych lat - rozbudza zapał czytelniczy młodym człowieku. Dzięki czytaniu książek, w przyszłości dziecko, a później dorosły człowiek będzie miał szansę na: lepszą pamięć, imponujący zasób słownictwa, większe zdolności analityczne, rozwijanie wyobraźni, redukcję stresu, pogłębianie wiedzy oraz zwiększenie wrażliwości społecznej.
 • Opowiadania - najlepiej własne. Dziecko jest jak papierek lakmusowy - wyczuje każdą emocję rodzica, dlatego nic bardziej go nie przekona niż opowieść stworzona przez najbliższych. Niewątpliwie pozwoli mu się zrelaksować, wzbudzi zaufanie, wzmocni poczucie własnej wartości oraz ciekawość młodego człowieka.
 • Bajki-kołysanki - dlaczego by nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Bajki śpiewane to idealne rozwiązanie na wieczór i to nie tylko dla maluszka. W kołysankach najważniejszy jest rytm - spokojny i miarowy, dlatego z powodzeniem możesz wykorzystać teksty znanych Ci śpiewanek lub spróbować wymyślić własne słowa. 

Zdjęcie trampoliny na balkonieTrampolina na balkonie. To zdjęcie wywołało w sieci burzę komentarzy

Bajki dla niemowląt - wartościowe treści na YouTube

Zapewne niejeden rodzic zastanawiał się, czy na YouTube znajdzie treści wartościowe i bezpieczne dla swojej pociechy. Oczywiście bajki oglądane przez dzieci kuszą wielością wrażeń, jednak stać się mogą również źródłem negatywnych emocji oraz pierwszego w życiu uzależnienia, z którym później bardzo trudno walczyć. Czy zatem na YouTube znajdziemy coś wartego zainteresowania dla naszych pociech? A co z reklamami? Nie jest to łatwe, ale okazuje się, że jest sposób na przerywniki reklamowe, które niekonieczne przeznaczone są dla dzieci. 

 1. YouTube Kids - aplikacja dostosowana pod kątem serwowanych mu treści i do wieku dziecka. Rodzic logując się do narzędzia, sam wskazuje wiek dziecka i może zablokować wyszukiwanie filmów, a także ma wpływ na dobór reklam czy czas oglądania bajek. Co prawda nie ściągniemy aplikacji na komputer czy laptopa, a jedynie skorzystamy z niej z wykorzystaniem tabletu czy smartfona, jednak warto rozważyć tego rodzaju możliwość.
 2. Bajlandia.tv - polski kanał na YouTube dla dzieci. Znajdziemy tutaj nie tylko klasyczne bajki z naszego dzieciństwa, lecz także wiele piosenek czy kołysanek.
 3. Bajkowisko.pl - na kanale znajdziemy wiele ciekawych słuchowisk dla dzieci. To bardzo ciekawa propozycja na posłuchanie wielu nowych audiobooków dla dzieci, lecz także utrwalenie sobie starych, pięknych baśni. Niewątpliwie jest to sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym.
 4. Tosia i Tymek po polsku - to rodzaj serialu, który powstał na podstawie serii książek autorstwa J. i G. Adamsonów. Dzięki historiom bliźniąt, łatwiej będzie wytłumaczyć dzieciom, że w życiu trzeba mierzyć się z różnorodnymi trudnościami, sprostać wyzwaniom i mieć świadomość potencjalnych zagrożeń, które jednak można pokonać - czasami łatwiej niż mogłoby się wydawać.
Więcej o: