Jakie krzesełko do karmienia dziecka wybrać?

Moment rozszerzania diety jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu dziecka i jego rodziców. Wkroczenie w świat smaków jest kolejnym, przełomowym krokiem w rozwoju malucha. Gdy uczy się samodzielnego siedzenia, przychodzi czas na wybór krzesełka do karmienia. Pozwala ono na posadzenie dziecka przy wspólnym stole, zapewniając mu jednocześnie bezpieczeństwo i szansę na samodzielne jedzenie.

Rodzaje krzesełek do karmienia

Szukając krzesełka do karmienia dzieci, bierze się pod uwagę nie tylko względy praktyczne, ale też estetyczne. Ma ono przecież stanowić część wystroju mieszkania lub domu, a tego typu mebel często zmienia swoje miejsce. Warto o tym pamiętać podczas zakupu.  

Krzesełka drewniane

Wielbicieli klasyki z pewnością zachwyca elegancki urok krzesełek wykonanych z drewna. Solidna i stabilna konstrukcja doskonale wpasuje się w tradycyjne wnętrza. Niestety wadą mebla jest jego spora waga, jak też brak możliwości składania. Przenoszenie go z kuchni do pokoju (i z powrotem) lub chowanie w przerwach między posiłkami może więc stać się męczące. Jeśli rodzicom zależy na łatwym przemieszczaniu mebla, powinni wybrać lżejszą opcję. Warto sprawdzić krzesełka do karmienia IKEA

Krzesełka z lekkimi stelażami

Lekki stelaż i prosty mechanizm składania krzesełka są dużym ułatwieniem w codziennym jego użytkowaniu. Konstrukcja wykonana z tworzyw sztucznych nie wyklucza estetycznych walorów mebla. Najbardziej uniwersalnym wyborem jest model utrzymany w prostym, minimalistycznym stylu, który pasuje do każdego wnętrza. Neutralne wzornictwo odnajdzie się zarówno w wystroju nowoczesnym, jak i rustykalnym czy też nadal popularnym i modnym designie skandynawskim. 

Krzesełko ze zdejmowaną tacką

Dokonując wyboru krzesełka do karmienia, warto sprawdzić, czy ma ono zdejmowaną tackę. Nauka jedzenia często okupiona jest dużym bałaganem i jedzeniem porozrzucanym po całym blacie. Zdjęcie tacki i umycie jej pod bieżącą wodą jest w takiej sytuacji koniecznością. Funkcjonalność taka z biegiem czasu pozwala też na dosunięcie krzesełka bezpośrednio do stołu, dzięki czemu dziecko zostaje jeszcze bardziej włączone w rodzinne rytuały przy stole. 

Krzesełko do karmienia dziecka – jakie powinno mieć opcje regulacji? 

Wybierając jakikolwiek produkt dla dzieci, należy wziąć pod uwagę to, że maluchy bardzo szybko rosną. Niesłychanie ważna staje się więc możliwość regulacji poszczególnych elementów mebla, aby na bieżąco dopasowywać go do wzrostu dziecka.  

Regulowane szelki 

Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku krzesełek do karmienia. Podstawowym elementem ich wyposażenia są szelki. Już półroczne maluchy wykazują się niezwykłą ruchliwością i pomysłowością. Możliwość regulowania szelek zapewni prawidłowe ich dopasowanie, a tym samym uniemożliwi dziecku próby ucieczki i zapobiegnie ewentualnym wypadkom.  

Regulowane oparcie krzesełka 

Niektóre krzesełka mają regulowany kąt nachylenia oparcia. Dzięki temu można w szybko zamienić krzesełko do karmienia w wygodny fotelik wypoczynkowy. Takie połączenie kilku funkcji w jednym meblu może wydawać się kuszącym rozwiązaniem, jednak ma też swoje minusy. W przypadku małego dziecka, które dopiero się rozwija, zalecane jest, aby jego strefy wypoczynku, jedzenia i zabawy pozostawały wyraźnie oddzielone. Dzięki jasnym podziałom dzieciom łatwiej jest definiować sytuację, w której się w danej chwili znajdują, i przypisywać miejsce do konkretnych czynności. Krzesełko do karmienia nie powinno więc zamieniać się w fotelik do wypoczynku.  

Podnóżek dla dziecka 

Przy wyborze krzesełka należy też pamiętać o innym ważnym elemencie, a mianowicie o podnóżku. Pomaga on przyjąć dziecku prawidłową pozycję podczas siedzenia. Wpływa na poprawne ułożenie linii głowy, kręgosłupa i bioder, co jest niezwykle ważne na etapie kształtowania się postawy malucha. Fizjoterapeuci twierdzą, że gdy nogi dziecka zwisają luźno, krawędź fotelika może uciskać uda i wywoływać nacisk na przebiegające tam tętnice. Podnóżek eliminuje ten problem. 

Krzesełko do karmienia a bezpieczeństwo dzieci

Bezpieczeństwo jest kwestią nadrzędną. Wybierając produkt, zwłaszcza przeznaczony do użytkowania przez dziecko, dobrze zwrócić uwagę na to, czy producent zastosował w nim rozwiązania mające na celu maksymalne podniesienie poziomu ochrony przed zagrożeniami.  

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej przystosowany produkt, jeśli będzie użytkowany niezgodnie ze swoim przeznaczeniem, może okazać się zawodny. Bardzo ważne jest więc zapoznanie się z zaleceniami producenta i przestrzeganie ich. 

Dobór krzesełka do wagi i wzrostu dziecka

Wysokie krzesełka do karmienia zostały stworzone z myślą o maluchach ważących maksymalnie 15 kg. Po osiągnięciu tego pułapu należy przesadzić dziecko na krzesło przeznaczone dla starszaków lub krzesło tradycyjne. Trzeba też pilnować, aby starszak nie siadał na krzesełku przeznaczonym dla młodszego rodzeństwa, ponieważ w ten sposób może uszkodzić mebel.  

Pasy zabezpieczające dziecko

Głównym zabezpieczeniem dziecka siedzącego na krzesełku są pasy. W sklepie warto ich dotknąć i dokładnie się im przyjrzeć, a nawet kilkukrotnie mocno je pociągnąć, aby ocenić ich jakość i wykonanie. Zbyt twarde i szorstkie mogą obetrzeć delikatną skórę malucha. Z kolei zbyt delikatne i cienkie mogą się szybko postrzępić, a w najgorszym wypadku zerwać. Równie istotna jest klamra zapinająca pasy. Powinna być wytrzymała i tak skonstruowana, aby małe dziecko nie potrafiło jej samodzielnie rozpiąć.  

Odpowiednie przypinanie 

Drobną i z pozoru mało znaczącą częścią jest element krokowy, czyli pas przechodzący pomiędzy nóżkami, łączący siedzisko z pasami biodrowymi. Zawsze należy pamiętać, aby był on odpowiednio zapięty, ponieważ uniemożliwia wysunięcie się dziecka dołem. 

Aby zapobiegać przypadkowemu przesuwaniu się krzesełka, jego nóżki powinny być wyposażone w antypoślizgowe stopki. Dzięki nim zwiększa się przyczepność do podłoża, a tym samym stabilność mebla.  

Akcesoria do wysokich krzesełek dla dzieci

Nadmuchiwana podpórka

Warto je stosować, gdyż w znacznym stopniu ułatwiają użytkowanie i utrzymanie czystości. Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem jest nadmuchiwana poduszka służąca jako podpórka pod plecy. Zapewnia dziecku miękkie podparcie dla kręgosłupa, stabilizując jego pozycję i zapewniając mu wygodę.  

Powinna być wykonana z łatwego do czyszczenia tworzywa, które wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, aby usunąć resztki jedzenia. Po spuszczeniu powietrza, złożona poduszka nie zajmuje więcej miejsca niż przeciętnych rozmiarów książka. Nadmuchiwaną podpórkę można uzupełnić o specjalne kolorowe pokrycie. Jest to element ochronny, który można w bardzo prosty sposób zdjąć, oczyścić i ponownie założyć. Pokrycie pierze się w pralce w temperaturze 60 stopni, czyli w takiej, w której ginie większość bakterii.  

Wygodne siedzisko

Proste krzesełko wykonane z tworzywa sztucznego można uzupełnić o wygodne siedzisko. Łatwy montaż na rzepy oraz otwory do pasów bezpieczeństwa pozwalają na szybkie przemienienie zwykłego krzesełka w komfortowe siedzisko.  

Dodatkowe tacki

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest także możliwość zakupu dodatkowych tacek do krzesełek. Posiadanie kilku sztuk niezwykle ułatwia rodzicom karmienie malucha. Zwłaszcza na początku, gdy dziecko ma jeszcze w zwyczaju rzucać talerzami, posiłki często podaje mu się bezpośrednio na blacie. Mając zapas tacek, od razu wymienia się brudną na czystą i podaje wcześniej przygotowane jedzenie.  

Podczas użytkowania krzesełka do karmienia niezwykle ważna jest kwestia zachowania higieny. Zobacz także podkładki, śliniaczki i inne akcesoria do karmienia niemowląt od IKEA

Wybór krzesełka o prostej i nieskomplikowanej budowie bardzo ułatwi utrzymanie go w czystości. Brak trudno dostępnych miejsc, w których mogłoby się gromadzić jedzenie, sprawi, że każdy zakamarek można wyczyścić wilgotną szmatką.  

Zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do nauki samodzielnego jedzenia szybko zaowocuje. Maluch, który czuje się swobodnie i bezpiecznie, z radością odkrywa swoje możliwości i zdobywa nowe umiejętności. Dobrze dobrane krzesełko do karmienia jest kolejnym narzędziem na drodze ku samodzielności.